Tasarım Odaklı Mekânsal Müdahaleler: “ALTyapı” 15 Eylül’de Açılıyor!

NomadMind çatısı altında oluşturulan ve Kültür İçin Alan tarafından desteklenen tasarım ile / with design projesi, 8 Haziran 2021 tarihinde çevrimiçi gerçekleştirilen açılış forumu ile başladı. Proje, davetli tasarımcılar kamusal alanda tasarım aracılığıyla kentlinin deneyimine ve etkileşimine olanak sağlayacak mekânsal müdahaleler/yerleştirmeler yapmaya davet ediyor. Proje kapsamındaki yerleştirme/müdahalelerden üçüncüsü olan ve Onurcan Çakır tarafından tasarlanan “ALTyapı”, 15 Eylül 2021 Çarşamba günü ziyarete açılıyor.


(tasarım ile / with design) – Tasarım Odaklı Mekânsal Müdahaleler III: “ALTyapı”
Sergi Açılışı:
15 Eylül 2021 – 19:00
Yer: Konak Pier Üst Geçidi’nin İzmir Vergi Dairesi tarafındaki alan


Projenin davetli tasarımcıları Tansel Özalp, Metehan Özcan, Onurcan Çakır, Derya Özkan ve Ayşenur Onaran, Haziran ve Temmuz ayları boyunca kentle ilişki kurdukları sorular etrafında ve seçtikleri bölge özelinde kurguladıkları tasarım odaklı yerleştirme/müdahalelere yönelik olarak tasarım ve üretim sürecine girdiler. 18 Ağustos 2021 Çarşamba günü ilk yerleştirme/müdahale açılışı ile sergileme süreci başlayan projede Eylül ayı boyunca tüm yerleştirme/müdahaleler kentlinin ziyaret ve etkileşimine açık olacak. tasarım ile / with design projesi, yerleştirmelerin ardından yapılacak olan kapanış forumu ile son bulacak.

Onurcan Çakır tarafından tasarlanan ve 15 Eylül 2021 Çarşamba günü ziyaretçi ile buluşacak olan “ALTyapı”, kente dair sorular üzerinden yola çıkarak katmanlardan oluşan kentin altında görünmeyen, ancak incelikle tasarlanıp kentin gündelik hayatının işlemesi için inşa edilmiş altyapıya dair nesneleri görünür kılmayı amaçlıyor.

“Su, evimizin içine kadar nasıl geliyor da ellerimizi yıkayabiliyoruz? Lambaların yanması, aletlerin çalışması için gereken elektrik, santrallerden bize nasıl ulaşıyor? Kilometrelerce uzaktaki santrallerde kömürün yakılmasıyla, buharın ya da suyun türbinleri çevirmesiyle elde edilen, kaynağını hiçbir şekilde görmediğimiz bu enerji, kablolarla yine görünmez bir biçimde evimizin içine kadar giriyor. Şehirde yalnızca altyapının değil, doğal olan birçok şeyin üzeri yine insan yapımı şeylerle kapalı. Toprak, kayalar, ağaç kökleri, böcekler; neredeyse hiç görünürlüğü yok tüm bunların. Görmediklerimizi -ama görmesek de aslında orada olmaya devam edenleri- hatırlamak için bir yerleştirme bu. Kent, birçok katmandan oluşuyor. Bu katmanların fiziksel olanlarını biraz açıyor ve bakmak isteyenlere yakından gösteriyoruz.”

Kültür için Alan tarafından fonlanan tasarım ile / with design projesi, İBB Akdeniz Akademisi, TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi, Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu, Türkiye Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği İzmir Şubesi, İzmir Moda Tasarımcıları Derneği ve 4T Tasarım ve Tasarım Tarihi Topluluğu tarafından desteklenmektedir.

Ayrıntılı bilgi ve güncel etkinliklerden haberdar olmak için tasarımile.net sitesini inceleyebilir, projenin instagram, facebook ve youtube hesaplarını takip edebilirsiniz.