[Ayın Yorumu] – Ali Osman Öztürk: Yeniden İnşa

Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin (TürkSMD) 2021 – 2022 dönemi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilen Ali Osman Öztürk bi-özet için gündemi değerlendirdi:

Ülkenin ciğerleri yanmaya devam ediyor ve ormanların yanında yok olan köyler, yok olan hatıralar, yok olan maddi ve manevi birçok değer…

Çok üzgünüm.

Yok olan köylerin yerine ne geleceğinin ve ne gelmesi gerektiğinin tartışması gerek sosyal medya üzerinden gerekse yazılı medya üzerinden konuşulmaya başladı bile. Maalesef yok olanların geri gelmesi için zamanı hızlandıramayız. Ama doğru çözümlerin bulunması için mimarlığın ve mimarların üstüne düşenin ne olması gerektiğinin farkındayız.

Bilinmeli ki; kırsal alanlar, bir kenti ve kent periferisini tamamlayan önemli parçalardır. Yok olan bu  parçaların tasarımı ve inşası ise hem kaybedilen hafızanın yeniden kazanılması hem de kentsel bütünlüğün korunması açısından önemli bir sorunsaldır. Bu sebeple, yakın zamanda Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin başkanlığını üstlendiğim yeni döneminde, bu sorunsalın çözülmesi için TOBB’un da desteğiyle “Köylere kadın eli değecek” sloganıyla harekete geçtik. Kadınların desteği ve enerjisi ile sadece yanan köylerin yerine inşa edilmesi için “Eko köy” fikri üzerinde çalışıyoruz. Fikir parlak ama zaman değerli ve kısa.

Çünkü kırsal veya değil, kente eklemlenen her bir mimari tasarım, o kentin mimari zenginliğinin artması ya da azalması açısından oldukça önemli. Kent için bu zenginliğin ne demek olduğunu yakın zamanda katıldığım ve Chicago Mimarlar Derneği’nin hazırladığı “Helmut  Jahn ve Kent” sergisinde hissettim. Ve yine sergi kapsamında gerçekleşen kent turunda da bunu doyasıya yaşadım.

A Tasarım Mimarlık olarak ekibimle ve TSMD olarak derneğimizle beraber, her projede bu zenginliğin artması için çaba sarfetmekteyiz.