YAPI TASARIM YARIŞMASI 2021 KOLOKYUMU’nda Merak Edilenler Cevaplandı

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın (ÇEİS) 2021 yılında ikincisini düzenlediği Yapı Tasarım Yarışması’nın kolokyumu 06 Ağustos 2021 Cuma günü saat 18.00-20.00 saatleri arasında Zoom platformu aracılığıyla gerçekleştirildi, yarışma jürisi ve yarışmacılar bir araya geldi.   

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) tarafından, Binat İletişim & Danışmanlık’ın iş birliğinde düzenlenen Yapı Tasarım Yarışması 2021, 7 Temmuz 2021 tarihinde  sonuçlanmıştı. “Kentsel Alanda Yenilikçi Yaklaşımlar” teması altında atıl alanları işlevlendirmeyi hedefleyen yarışmanın kolokyumunda profesyonel ve öğrenci kategorisinde ödül alan projeler hakkında bilgi verildi ve katılımcıların yarışmaya yönelik soruları cevaplandı.  

ÇEİS Eğitim ve İSG Birim Yöneticisi Yücel YETİŞKİN’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen kolokyumun açılış konuşmasını ÇEİS Genel Sekreteri Dr. Serdar ŞARDAN gerçekleştirdi. Çimentonun yenilikçi kullanımlarını teşvik etme amaçları doğrultusunda bu yarışmanın önemini vurgulayan Şardan’ın ardından Binat İletişim & Danışmanlık Kurucu Ortağı Banu BİNAT yarışma organizasyonu hakkında bilgi verdi. Kolokyum, yarışma raportörleri Neslihan İMAMOĞLU ve Bilge ERDEM’in yarışma sürecine dair verdikleri bilgilerle devam etti. Yarışmaya profesyonel kategoride 41, öğrenci kategorisinde 55 başvuru alındığı kaydedildi.   

Kolokyumun ilk bölümünde son olarak Yapı Tasarım Yarışması 2021 Jürisi adına Tomris AKIN, jüri sözcüsü olarak değerlendirme süreci, ve değerlendirme kriterleri hakkında bilgi verdi. Kolokyumun ikinci bölümünde katılımcıların soru, görüş ve önerileri alındı. Tomris AKIN ile birlikte Jürinin diğer üyeleri; Ahmet TERCAN, Dürrin SÜER, Nurbin PAKER ve Oğuz Cem ÇELİK ile  moderatör Yücel YETİŞKİN bu bölümde katılımcılardan gelen sorulara yanıt verdi.  

Kolokyumda katılımcılar, yarışmada ödül alan projelerin hayata geçirilebilir olmasının önemli bir teşvik unsuru olduğunu özellikle altını çizerken  bu durumunun sadece profesyonel kategorisiyle kısıtlanmamasınını talep etti.  

Kolokyumda ayrıca yarışmanın geri bildirim anketinden bazı önemli sonuçlar da aktarıldı. Buna göre yarışmaya katılma motivasyonunda etkili olan unsurlar arasında öne çıkanlar ödül tutarı, yarışmanın prestiji ve saygınlığı, yarışmanın güvenilirliği, ilk yarışmada kazanan projenin uygulanmasıydı.  

Katılımcıların soruları ve yorumlarının ardından jüri üyeleri Tomris AKIN, Ahmet TERCAN, Dürrin SÜER, Nurbin PAKER ve Oğuz Cem ÇELİK tarafından yarışma değerlendirmesi yapıldı, yarışmanın gelecek için umut verici olduğu söylendi ve teşekkür edildi, ardından moderatör Yücel YETİŞKİN tarafından yapılan teşekkür konuşmasıyla kolokyum tamamlandı.  

Yapı Tasarım Yarışması 2021 Kolokyumu video kaydını buradan izleyebilirsiniz. Yarışma hakkında daha detaylı bilgi almak ve ödül alan projeleri incelemek için www.yapitasarimyarismasi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.