Karapınar GES SCADA Binası Mimari Proje Yarışma SERGİSİ Açıldı!

Karapınar Güneş Enerjisi Santrali SCADA Merkezi Binası Mimari Proje Yarışması’nın kazanan projelerinin yer aldığı sergi 22 Haziran 2021 tarihinde Kuzguncuk İskelesi’nde açıldı.

Yenilenebilir enerjinin önemine ve geleceğine vurgu yapan ikonik bir bina tasarımı hedefiyle; mekânsal bütünlük, yenilik, özgünlük, estetik ve uygulanabilirlik yönünden ödül alan on iki projenin sergisi 30 Haziran 2021 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

İçerisinde SCADA* sisteminin de bulunduğu bir yönetim binası tasarımına odaklanılan Karapınar GES SCADA Binası Mimari Proje Yarışması ile Türkiye’de çöl niteliği taşıyan tek bölge olan Karapınar, Türkiye’deki en önemli sürdürülebilir enerji çalışmalarından birine ev sahipliği yapmaktadır.  Bölgede yer alacak SCADA Yönetim Binası için düzenlenen ulusal ve ön seçimli Karapınar GES SCADA Binası Mimari Proje Yarışması’na ön aşama sürecinde toplam 58 ekip başvurdu. Jüri üyeleri tarafından yapılan detaylı incelemenin ardından proje önerilerinden 12 tanesi bir sonraki tura geçmeyi başardı. Birincilik ödülünün sahibi Vaha isimli projesiyle Bilgin Mimari Tasarım oldu. Toprak Kule isimli projesi ile Yalın Mimarlık ikincilik ödülünü kazanırken; Rasa Stüdyo ve Buda Mimarlık iş birliğiyle geliştirilen İçgüdü projesi üçüncülük ödülüne layık görüldü. Dereceye giren projelerin yanı sıra ikinci tura kalan diğer 9 proje mansiyon ödülü kazandı.

Karapınar GES Scada Binası Mimari Proje Yarışması ile ilgili ayrıntılı bilgiye turkiyetasarimvakfi.org/tr/calismalar/17-karapinar-ges-scada-binasi-mimari-proje-yarismasi adresinden ulaşabilirsiniz.

*SCADA terimi İngilizce “Supervisory Control and Data Acquisition” kelimelerinin ilk harflerinin okunması ile oluşturulan bir kısaltmadır.


Türkiye Tasarım Vakfı:
Tasarım odaklı yaklaşım ile Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen Türkiye Tasarım Vakfı 2016’dan bu yana faaliyet gösteriyor.

Genç tasarımcıların gelişimlerine destek olmak ve nitelikli tasarımın üretilmesine zemin hazırlamak amacıyla birçok çalışma yürütülüyor. Bu çalışmalar arasında tasarım odaklı video içerik platformu iskele.co ve farklı tasarımcıların yazılarının yayımlandığı İskele Blog yer alıyor. Ayrıca tasarımın farklı alanlarından süreli ve süresiz birçok yayının bir araya getirildiği “Tasarım Kütüphanesi” herkese açık bir çalışma ortamı sunuyor.

Detaylı bilgi için: https://turkiyetasarimvakfi.org/tr/