Döngüyü Tasarla 2021: “Tamiri Tasarla” Yarışması Sonuçlandı!

Koç Üniversitesi Pop Machina ekibi, Yeniköy Rotary Çevre Komitesi, İstanbul Rotary Gençlik ve Gelecek Komitesi ile 2420 Rotary Bölge Çevresel Sürdürülebilirlik komitesinin bir araya gelerek organize ettikleri “Döngüyü Tasarla” Disiplinlerarası Tasarım Yarışmaları serisinin ilki “Tamiri Tasarla” yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu!

Dört yıllık projenin ilk etabında Tamiri Tasarla teması altında buluşan dört marka Vestel, Bosch, Arzum Alba Sigorta ve Arup 18 Haziran’da hem Rahmi Koç Müzesi‘nde hem de dijital ortamda Zoom platformu üzerinden gerçekleşen hibrit ödül töreni ile proje sahiplerine ödüllerini verdi.

Hibrit törende Vestel Şirketler Grubu Sürdürülebilirlik Müdürü Sera Türkoğlu birincilik ödülünü Tamir Pazarı projesi müelliflerine İstanbul Rotary Kulübü Gençlik ve Gelecek komitesi başkanı Deniz Ergener aracılığıyla iletti.

Döngüsel ekonomi stratejilerinin gerçek hayatta uygulanmasına nasıl ön ayak olabiliriz diyerek yola çıkan proje ekibi farklı ve deneysel bir yarışma formatı geliştirdi. Özgün detaylarından birinin disiplinlerarası ekip şartının olduğu yarışmaya tasarım, mühendislik ve sosyal bilimler disiplinlerinden en az birer üyeden oluşan ekipler, 9 Mayıs’ta alternatif tamir senaryoları üzerine ilk fikirleri ile başvuruda bulundular. Farklı disiplinlerden gelen seçici ve danışma kurullarının değerlendirmesi sonucu, 7 yarışmacı ekip ikinci aşamaya devam etmeye hak kazandı.

Tamiri Tasarla Seçici Kurul üyeleri:

  • Dr. Murad Ardaç
  • Prof. Dr. Şebnem Timur
  • Prof. Dr Çağla Doğan
  • Dr. Gonca Ongan
  • Cengiz Ultav

Tamiri Tasarla Danışma Kurulu üyeleri:

  • Dr. Yaşar Atacık
  • Bart van Bolhuis
  • Doç. Dr. Aykut Coşkun
  • Dr. Berrak Karaca Şalgamcıoğlu
  • Emre Çulban

Çark Etkinlikleri

İlk başvurudan ikinci aşamaya kadarki süreçte ise, farklı sektörlerden, disiplinlerden ve deneyimlerden gelen, ayrıca döngüsel ekonomi hakkında bilgi ve deneyim sahibi çeşitli konuşmacılarla bir seri panel gerçekleştirildi.

Çark Etkinlikleri adı verilen bu çevrimiçi paneller farklı perspektifleri bir araya getirirken asıl hedef Döngüsel Ekonomi konusunda Türkçe ve erişime açık bir bilgi kaynağı yaratmaktı. Bu amaç doğrultusunda, 17 değerli konuşmacı ile, 18 Mayıs – 2 Haziran 2021 tarihleri arasında toplam 7 tane Çark Etkinliği gerçekleştirildi. Ahmet Dördüncü, Ebru Dildar Edin, Aykut Coşkun, Nazlı Terzioğlu, Doğukan Güngör, Tankut Turnaoğlu, Olcay Silahlı, Arif Emre Ünal, Hilmi Uytun, Cengiz Ultav, Steven Young, Gülin Ölçer, Sinem Çelik, Elif Atmaca, Emre Alkin, Özlem Yalım ve Ufuk Selvi bu etkinliklere panelist olarak katıldı.

Çark Etkinlikleri Döngüyü Tasarla YouTube kanalında yayınlanmaya başladı.

Tamiri Tasarla Hackathon

Yarışmanın son aşaması olan Tamiri Tasarla Hackathon, pandemi koşullarının yarattığı olağanüstü koşullar sebebiyle, hibrit bir şekilde gerçekleşti. Yarışmanın fiziksel ayağı, İBB Çevre Koruma Müdürlüğü ve İSTAÇ tarafından Pop-Machina projesi kapsamında kurulan Döngüsel İşler Atölyesi ismi verilen makerspace‘de gerçekleşti. Çevrimiçi süreci ise Döngüyü Tasarla Slack’inde yürütüldü. 8-9-10 Haziran tarihlerinde gerçekleşen bu Hackathon sırasında, Hazal Gümüş Çiftçi, Damla Çay, Tahsin Demir ve Dalsu Özgen Koçyıldırım tarafından dört adet çalıştay gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra, her gün 14 mentör ile mentör seansları gerçekleşti. Ali Küçüker, Adem Büyük, Alkım Kır, Batuhan Esirger, Berrak Karaca Şalgamcıoğlu, Elif Aynur, Emre Çulban, Ömer Türkmen, Mustafa Kemal Kerpel, Ufuk Selvi, Ünal Yumuk, Volkan Altınok, Yasemin Şengil ve Ziğşan Karaosmanoğlu çalıştayda mentör olarak yer aldı.

12 Haziran 2021’de gerçekleştirilen Seçici ve Danışma Kurulları toplantısında ödül alan projeler belirlendi ve 18 Haziran 2021’de Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleşen Döngüyü Tasarla 2021 ödül töreninde kazananlar açıklandı. Döngüsel Ekonominin kriterleri altında projenin gelecek yıllardaki temaları ise “Yeniden Kullanımı Tasarla”, “İleri Dönüşümü Tasarla” ve “İyileşmeyi Tasarla” olarak planlanıyor.

Döngüyü Tasarla 2021 “Tamiri Tasarla” Kazananları

Birincilik Ödülü
Tamir Pazarı

Ekip: Repair Market
Hilal Kocatürk, Selim Görkem Yıldız, Tuba Keseci

 

 

 

İkincilik Ödülü
Upstation
Ekip: Logic Works
Adem Burak Özgen, Canan Ergin, Ege Kaya

 

 

Üçüncülük Ödülü
Tamirbus Tamir Servisi ve Topluluğu
Ekip: Tamirbus
Gülnur Sevinç, Necla İlknur Sevinç Gökmen, Yakup Görkem Gökmen

 

 

Mansiyon
e-cycle
Ekip: 3-re
Aybüke Ülger Ercan, Kerem Can Önemli, Salih Can Aydın

Mansiyon
Çok İhtimalli Ayakkabı Döngüsü
Ekip: Takım Taklavat
Almina Savaş, Çağatay Şen, Hera Akçay, Ozan Çetiner

 

Projelere ve videolarına Çevrimiçi Döngüyü Tasarla 2021 Sunum Alanı (miro.com) ve Döngüyü Tasarla 2021 Tamiri Tasarla Kazananları – YouTube oynatma listesinden ulaşabilirsiniz.

İstanbul Hollanda Konsolosluğu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSTAÇ’ın proje desteği verdiği yarışmalar dizisi, Yeniköy ve İstanbul Rotary kulüplerinin, Rotary 2420 Bölge’nin ve Koç Üniversitesi Pop Machina projesinin işbirliği ile Yeniköy ve İstanbul Rotaract kulüplerinin desteği ile düzenlenmiştir.

Proje destekçileri arasında ürün alanından Vestel, Bosch Türkiye ve Arzum, tasarım alanından Arup, ETMK İstanbul, Atölye İstanbul ve ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü, hizmet sektöründen Alba Prestige Sigorta, iletişim alanından Binat İletişim&Danışmanlık yer alıyor. Ödül töreni ise İstanbul Rahmi Koç Müzesi’nin mekan desteği ile gerçekleştirilmiştir.

Daha fazla bilgiye http://www.donguyutasarla.com adresinden ve Döngüyü Tasarla sosyal medya kanallarından erişilebilir.

Instagram: https://www.instagram.com/donguyutasarla/
Twitter: https://twitter.com/DonguyuTasarla
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/donguyutasarla/
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCn74Lhghr1MW6V1lc0iOeIw