CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı 30 Haziran’da BAŞLIYOR

CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı

Türkiye’de kültür-sanat alanında faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarını, sanatçıları, inisiyatifleri ve aktivistleri desteklemeyi hedefleyen “CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı”, 30 Haziran 2021’de başlıyor! Türkiye’nin dört bir yanındaki kişi ve kurumlara ulaşmayı hedefleyen proje kapsamında, 4 ayrı hibe kategorisinde toplam 14 açık çağrı yapılarak Mart 2025’e kadar 200’ün üzerinde projeye destek verilecek. Aynı zamanda program kapsamında planlanan “Kapasite Geliştirme Programı”yla ise kişi ve kurumlara ihtiyaç duydukları konularda eğitim vermek amaçlanıyor.


CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı
Hibe Programları & Kapasite Geliştirme Programı

Başvuru Tarihi:
30 Haziran – 25 Ekim 2021
Hedeflenen Süre: 4 Sene; Mart 2025’e Kadar
Hedef: 14 Açık Çağrı & 200+ Projeye Destek & 12 Atölye
Hibe Kategorileri:
Yerel Projeler, Yapısal Destek, Kentler Arası Ağ Geliştirme, Sanatsal Üretim
Proje Paydaşları: Goethe-Institut Istanbul, Anadolu Kültür, İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Institut français Türkiye, Danimarka Kültür Enstitüsü Türkiye, Türkiye Hollanda Büyükelçiliği, Avrupa Birliği


CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı, kültürel diyalog ve toplumsal katılımı, ifade özgürlüğünü, demokratik süreçleri ve ayrımcılığa karşı çoğulculuğu teşvik eden projelere ve bireylere destek sağlayacak. Öncelikli hedefi ana kültürel merkezlerin ötesine uzanmak olan programdan kültür-sanat alanında çalışan sivil toplum kuruluşları, inisiyatifler, sanatçılar, kâr amacı gütmeden proje üretmek isteyen tüm kişi, kurum ve girişimler yararlanabilecek. Projenin faaliyetleri, Hibe Programları ve Kapasite Geliştirme Programı olmak üzere birbirini tamamlayan iki ana eksende yürütülecek.

Programın amaçları ve kapsamı, 23 Haziran, Çarşamba günü çevrimiçi düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Yekta Kopan‘ın moderatörlüğünde gerçekleşen basın toplantısında şu isimler söz aldı:

  • Ayşe Utku Erarslan (Program Direktörü, Goethe-Institut Istanbul)
  • Dr. Reimar Volker (Goethe-Institut Istanbul Enstitü Müdürü)
  • Övgü Gökçe Yaşa (Diyarbakır Sanat Merkezi program koordinatörü)
  • Bige Örer (İstanbul Bienali & İKSV Güncel Sanat Projeleri Direktörü)
  • Füsun Eriksen (Danimarka Kültür Enstitüsü Türkiye Ofisi Direktörü)

30 Haziran, Çarşamba günü Hibe Programları kapsamında açılacak başvuru dönemiyle birlikte başlayacak olan programın tüm detayları düzenlenen çevrimiçi basın toplantısında paylaşıldı. Hibe Programları ve Kapasite Geliştirme Programı detayları aşağıda bulunabilir.

Proje kapsamında gerçekleşecek tüm programlar ve takvim hakkında daha ayrıntılı bilgi için CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı‘nın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Hibe Programları:

Sanatçılara, kültür profesyonellerine, kültür kurumlarına finansman sağlayacak Hibe Programları kapsamında yer alan kategoriler şöyle:

Hibe Programları kapsamında yapılacak 14 farklı açık çağrının sonunda, 200’ün üzerinde projeye ve sanatsal üretime destek verilecek. Başvuruda bulunan projeler değerlendirilirken hak temelli faaliyetleri destekleyen çalışmalara öncelik verilecek.

Hibe Programları hakkında daha ayrıntılı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.


Kapasite Geliştirme Programı:

Kapasite Geliştirme Programı, Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren kişi, kurum ve çalışmalara ihtiyaç duydukları konularda eğitim desteği vererek kültür yönetimi ve sivil katılım konularındaki becerilerini geliştirmeyi ve bu aktörler arasında iş birliği ve diyalog için gerekli zemini sunmayı amaçlıyor.

Program kapsamında, ayrıca, kültür-sanat alanında farklı başlıklarda 12 atölye düzenlenecek ve bu etkinlikler Türkiye’nin her bölgesinden kişi ve kuruma açık olacak. Program kapsamında proje süresinin sonuna kadar düzenlenecek olan etkinliklerle en az 180 kişi ve kuruluşa ulaşılması hedefleniyor.

Program hakkında daha ayrıntılı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.