[Sergi]: “Countryside at the United Nations”

Countryside at the United Nations, Fotoğraf: Noam Ekhaus/OMA'nın izni ile

AMO, Birleşmiş Milletler’in Manhattan, New York’taki merkezinin çeperinde yeni bir sergiyi ziyaretçilerle buluşturdu. “Kırsal”ı yeniden gündeme almayı hedefleyen “Countryside at the United Nations”ın küratörleri arasında Rem Koolhaas ve AMO direktörü Samir Bantal yer alıyor. “Kırsal”ı odağına alan ve “kırsal” ile ilgili başlıkları irdeleyen sergi 29 Temmuz’a kadar ziyaret edilebiliyor.


Countryside at the United Nations

(Birleşmiş Milletler’de Kırsal)
Küratörler: Rem Koolhaas & Samir Bantal
Konum: Birleşmiş Milletler Merkez Binası önü, NY, ABD
Tarih: 29 Temmuz’a kadar görülebilir
Ziyaret: Herkese Açık

Countryside at the United Nations, Fotoğraf: Noam Ekhaus/OMA'nın izni ile

Countryside at the United Nations, Fotoğraf: Noam Ekhaus/OMA’nın izni ile

Office of Metropolitan Architecture‘ın (OMA) araştırma ve yayın alt kuruluşu olan AMO tarafından gerçekleştirilen Countryside at the United Nations, Şubat 2020’de Solomon R. Guggenheim Müzesi’nde gerçekleşen Countryside, The Future (Kırsal, Gelecek) sergisinin bir devamı niteliğinde.

Kamusal alanda sergilenen “Countryside at the United Nations”, Sibirya Permafrost’undan yüksek teknoloji Hollanda seralarına, kırsal dönüşümü konu alan illüstrasyon ve soruları içeren biz dizi panoya yer veriyor. Sergilenen panolar zirai inovasyon, ekolojik değişim, gıda üretimi ve gıda güvenliği gibi konulara odaklanıyor. Sergi, Eylül 2021’de gerçekleşmesi beklenen United Nations Food Systems Summit (Birleşmiş Milletler Gıda Sistemleri Zirvesi) öncesi, zirve ile ilişkilenen bir proje olarak gerçekleşiyor.

Serginin küratörleri, Rem Koolhaas ve Samir Bantal, sergi hakkında şunları söylüyor:

Countryside at the United Nations (Birleşmiş Milletler’de Kırsal) sergisi, Solomon R. Guggenheim Museum’da ortaya koyulan araştırmanın sonuçlarını ve amaçlarını yeniden yorumlayan, sıkıştırılmış bir versiyonu. Ya yeni devrim kırsal bölgelerde gerçekleşiyorsa? Dünyayı, işleyiş şeklini yeniden düşünmeye iten küresel bir pandeminin ortasında, kırsala dair sorular, dünyanın en önemli organizasyonlarından birinde bir takım yansımaları ve aksiyonları tetikleyebilir mi?”

Hollanda Krallığı’nın Birleşmiş Milletler Kalıcı Temsilcisi Yoka Brandt ise şöyle ekliyor:

AMO ekibinin, hepimiz için önemli olan ekolojik değişim, gıda güvenliği ve zirai inovasyon gibi konularda kamusal bir tartışmayı tetikliyor oluşundaki yaratıcı ve araştırmacı yaklaşımı takdir ediyorum. Bu yaklaşım, Birleşmiş Milletler’in dışında da gıdanın geleceği üzerine tartışmaların devamlılığını sağlıyor.

Serginin yanı sıra, 01 Temmuz saat 14:00’te (CET), Global Trade Virtual Week (Küresel Ticaret Sanal Haftası) kapsamında, The Economist, gıda üretiminin geleceği üzerine Rem Koolhaas ve Samir Bantal’ın Essa Al-Ghurair, Louise Fresco ve Carola Schouten ile sohbet edeceği, herkesin katılımına açık bir panel gerçekleştiriyor.

Sergi ve panel hakkında daha ayrıntılı bilgi için OMA’nın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.