[Proje] : Mercedes-Benz IT Hizmetleri Merkezi

Proje Adı: MERCEDES-BENZ IT HİZMETLERİ MERKEZİ

İSTANBUL, 2015

İç Mimari: BOYTORUN MİMARLIK

İşveren: MERCEDES-BENZ IT HİZMETLERİ

Mercedes-Benz için tasarlanan IT Hizmetleri Merkezi, çalışanların motivasyonunu artıracak, sosyalleşmelerine imkan tanıyacak, dinamik ve enerji veren bir anlayışla tasarlandı.

Başta kullanılan malzeme ve mobilyalar olmak üzere tüm hacimde renkleri ve formları farklı kompozisyonlarda bütünleştirerek ön plana çıkartmanın amaçlandığı Mercedes-Benz Türk IT Hizmetleri Merkezi, canlı bitkiler, doğal malzeme kullanımları ve yeşil vurgusuyla sıradanlığı kıran bir anlayışla ele alındı.

Toplamda 5900 m2 alanda kurgulanan ve her gün yaklaşık olarak 360 çalışanı ağırlayan Mercedes-Benz Türk IT Hizmetleri Merkezi’nde, çalışanlara doğal bir ortamda olduklarını hissettirmek amacıyla, markanın dinamik ekibinin çalışma tarzıyla bütünleşen ve canlı renk kullanımlarıyla ferahlatılan bir iç mekan yaratmak hedeflendi. Açık ofis alanlarında gün ışığının etkin kullanımını artırmak amacıyla binanın mevcut pencere büyüklükleri yeniden düzenlendi.

Çatı katında, açık ofis ve yönetim birimlerinin merkezinden konumlandırılan elips biçimindeki toplantı odası, sadece konumuyla değil aynı zamanda şeffaf kurgusu ve dikkat çekici formuyla da güçlü bir odak noktası tanımladı. Ahşap malzeme kullanımı ve geçişli çakıl zemin kurgusuyla zenginleştirilen teras alanıyla çalışanların dinlenmeleri, sosyalleşmeleri ve çeşitli organizasyonlar düzenleyebilmeleri için nitelikli bir alan yaratıldı. Kahve molalarının ve ufak toplantıların daha keyifli geçmesi hedefiyle tasarlanan yüksek sırtlı mobilyalar, çalışma alanını hem tanımlayan hem de bölen elemanlar olarak kurgulandı.

Bina genelinde zemin katların karşılama ve teknik birimlerin bulunduğu alanlar olarak kullanıldığı Mercedes-Benz Türk IT Hizmetleri Merkezi’nde açık ofisler, yönetici birimleri ve sosyal alanlar ikinci ve üçüncü katlarda konumlandırıldı.

Sirkülasyon: VitrA [seramik], Bilecik Beji Mermer [merdiven], Bilecik Beji Mermer [merdiven], Otis [asansör], Trimline [cam bölmeler], Trimline [cam bölmeler], Aspen[asma tavan], Knauf [alçıpan kaplama],

Mekanik: Proje Atakar

Aydınlatma: EAE Aydınlatma

Bitirme İşleri:

  • Duvar Boyası: Filli Boya
  • Duvar Kaplama ve Laminat: Gentaş
  • Ahşap Asma Tavan: Hunter Douglas Sound Tube

Mobilya ve Aksesuar: Koleksiyon Mobilya, Reform Ahşap

Proje Bilgi Kartı’nı pdf olarak indirmek için tıklayın; proje_karti_64 proje_karti_64