(HAS Mimarlık), Berlin “Women in Architecture” Festivalinde!

Berlinli kadın mimar, kent plancısı ve peyzaj mimarlarının arasında bir Türk mimar yer aldı.

1 Haziran-1 Temmuz 2021 tarihleri arasında Berlin’de düzenlenen Women in Architecture Festivali kapsamındaki sergiye, Ayşe Hasol Erktin, HAS Mimarlık’ın 2 projesiyle katılmaya hak kazandı. Serginin 4 Haziran’da Metropolenhaus’taki açılışını, Berlin Senatosu’ndan Regula Lüscher yaptı.

Seçici kurul, sergi kapsamında incelemeye alınan projeler arasından, HAS Mimarlık’ın Kristal Kule ve Dilovası’nda Ofis Binası projelerini sergilenmeye değer buldu. 2018’de, “Yes, we plan!” başlığıyla Frankfurt’ta başlatılan ve kadın mimarların yapıtlarını görünür kılmaya yönelik girişim, 2019’da Hamburg’da devam etmişti. 2020 için planlanan Berlin etkinliği, salgından dolayı bu yıl yapılabildi. “Berlin- Kent ve Tasarımcıları” başlığıyla derlenen sergi, Berlinli kadın mimar, kent plancısı ve peyzaj mimarlarının yapıtlarını öne çıkarıyor. Etkinliklerin bir başka amacı da kadın mimarların çalışmalarını sanal ortamda kayıt altına almak.

HAS Mimarlık, Istanbul’daki ofisinin yanı sıra, 2018’den beri Berlin’de de tasarım çalışmalarına devam ediyor. Berlin Mimarlar Odası’na (Architektenkammer Berlin) kabul edilen şirket ortaklarından Ayşe Hasol Erktin çalışmalarını Berlin ve Istanbul’da sürdürüyor.


HAS Mimarlık:
HAS Mimarlık, otel, hastane, üniversite, ofis ve konut yerleşmesi türünden çeşitli yapıların mimari proje çalışmasının yanısıra, özellikle büro ve banka binaları için çok sayıda  içmimarlık tasarım ve uygulamaları gerçekleştirmiştir. Bunlar arasında, yatırım ve işlevler açısından üst düzeyde deneyim gerektiren İzmir Büyük Efes Oteli, Hyatt Regency Dushanbe, Cezayir El Aurassi Oteli ile Anadolu Sağlık Merkezi ve Kristal Kule mimari proje çalışmaları sayılabilir.

Firma, 1990 yılında, Yapı dalında, Mimarlar Odası Ulusal Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştır. Gebze’de gerçekleştirdiği Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi, Urban Land Institute (ULI) tarafından açılan “2006 ULI Mükemmellik Ödülleri” yarışmasında finalist olmuştur. Aegean Hills projesi 2007 CNBC Uluslararası Gayrimenkul Ödülü ile Homes Overseas Ödülü altın madalyasına değer bulunmuştur.İTÜ  için yaptığıEkoyapı projesi ile, World Architecture Community 2008 Ödülü’nü kazanarak Türkiye’de bu ödülü alan ilk mimarlık firması olmuştur. ING Bank Kahramanmaraş IT ve Operasyon Merkezi projesiyle Türkiye Prefabrik Birliği’nin 2012-2014 “Altın Kiriş Ödülü”nü almıştır. Son olarak da Kristal Kule, Emporis’in 2014 yılı yüksek yapılar sıralamasında Dünya 7.si seçilmiştir. Kristal Kule projesi ayrıca, 2016 the Chicago Athenaeum International Architecture  ödülünü de almıştır.

HAS Mimarlık, Mimari Tasarım alanında, ünlü uluslararası mimarlık firmaları Skidmore, Owings and Merrill (SOM) ile 1993 yılında, Rees Associates ile 1999 yılında, NBBJ ile 2003 yılında, Pei Cobb Freed & Partners ile 2006 yılında, Llewelyn Davies Yeang ile 2007 yılında, RMJM ile 2009 yılında başarılı iş ortaklıkları sürdürmüştür.

Son dönemde, İstanbul Levent’te 168 m. yüksekliğinde Soyak Kristal Kule binası, Pei, Cobb, Freed&Partners ile birlikte tamamlanmış; ayrıca, Basra’da 120 yataklı bir hastanenin, Gebze’de Anadolu Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Bilim ve Teknoloji Kompleksi, ING Bank Kahramanmaraş IT&Operasyon Binası, Cezayir’de iki ayrı onkoloji hastanesi ile Katar’da Al Bidda Park Tören Binası projeleri hazırlanmıştır.

Halen Berlin’de iki ayrı projenin çalışmaları sürmektedir.

HAS Mimarlık, Türkiye’nin, BREEAM yeşil bina değerlendiricisi ilk mimarlık firması ve Kanıta Dayalı Tasarım Akreditasyon ve Sertifikası’na (EDAC) sahip ilk ve tek firmasıdır.

Ayşe Hasol Erktin:
Ayşe Hasol Erktin HAS Mimarlık Ltd. çatısı altında, aralarında Anadolu Sağlık Merkezi, Kristal Kule ve Swissotel Grand Efes projelerinin de olduğu ve küresel uzmanlıklar içeren çeşitli konut, ofis, otel ve sağlık projelerini yönetmiştir. Erktin, HAS’ın dünyaca ünlü mimarlık firmaları ile başarılı iş ortaklıkları kurmasında da etkin rol almıştır.

Harvard University Graduate School of Design mezunu olan Ayşe Hasol Erktin, Boğaziçi Üniversitesi’nden işletme yüksek lisansını, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mimarlık lisansını almıştır.

Ayşe Hasol Erktin, 2015-2017 döneminde Urban Land Institute (ULI) Türkiye İcra Kurulu Başkanı olarak; 2012-2014 arasında İstanbul Serbest Mimarlar Derneği ve 2011-2013 döneminde Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olarak; 2000-2001 döneminde İstanbul Proje Yönetim Derneği Başkanı; 1997-2002 döneminde Harvard Mezunlar Derneği Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

BREEAM Değerlendiricisi olup EDAC Akreditasyonuna sahiptir. Berlin Mimarlar Odası üyesi olarak Almanya’da mimarlık yetkisi bulunmaktadır. Erktin’in yazı ve konferansları, yaratıcılığın yönetimi ve tasarımın değeri üzerinde yoğunlaşmaktadır.