(Boğaziçi Üniversitesi)’nden Yavuz Sezer Anısına MİMARLIK ve ŞEHİR TARİHİ BURSU!

Boğaziçi Üniversitesi, Logo

Boğaziçi Üniversitesi, Tarih Bölümü 2021-22 akademik yılından başlayarak, Boğaziçi Üniversitesi mezunu, geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz mimarlık tarihçisi, akademisyen rahmetli Yavuz Sezer (1979-2021) anısına lisansüstü seviyede bir burs programı oluşturdu.

Burs programı kapsamında, bursiyer, bu sene yüksek lisans ve doktora programlarına başvuran ve mimarlık ve şehir tarihi konularında uzmanlaşacak adaylar arasından bölüm dahilinde oluşturulmuş bir komite tarafından belirlenecek. Liyakat temelinde belirlenecek olan bu iki senelik burs, Boğaziçi Üniversitesi, Tarih Bölümüne başvuracak tüm lisansüstü program adaylarına açıktır. Yavuz Sezer Mimarlık ve Şehir Tarihi Bursu her sene 9 ay boyunca verilecek aylık 1000 TL’lik bir burs yardımı olarak planlandı.

Burs programı hakkında daha ayrıntılı bilgi için Boğaziçi Üniversitesi, tarih Bölümü’nün web sitesini bağlantıya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.


Yavuz Sezer:
Yavuz Sezer, 2002 yılında lisans ve 2005 yılında da yüksek lisans derecelerini alarak Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun oldu. 2016 yılında MIT’de Mimarlık Tarihi, Kuramı ve Eleştirisi programında doktora eğitimini tamamlayarak, ‘Bibliyofilliğin Mimarisi: On Sekizinci Yüzyıl Osmanlı Kütüphaneleri’ başlıklı teziyle doktor ünvanını aldı. Yavuz Sezer, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mimarlık Bölümü’nde ders vermekteydi.

Sezer “Bir Türk Âşiyânı Yapmak: Yirminci Yüzyıl Başlarında Geleneksel Osmanlı Evinin Tarihî Miras ve Mimari Model Olarak Algılanışı” başlıklı makalesini Ali Cengizkan’ın derlediği Mimar Kemalettin ve Çağı; Mimarlık / Toplumsal Yaşam / Politika (Ankara, 2009) adlı kitapta, ‘Hungarian Orientalism, Turanism, and Karoly Kos’s Sztambul (1918)’ başlıklı çalışmasını da Centropa: A Journal of Central European Architecture and Related Arts 7 (2007) dergisinde yayınladı.

Yavuz Sezer, İstanbul’a, bina ve sokaklarına, arşiv ve kütüphanelerine tutkuyla bağlı olan yetkin bir tarihçiydi. Sezer COVID-19’den kaynaklı komplikasyonlar sonucu 24 Mart, Çarşamba günü aramızdan ayrıldı.