[Sergi]: “Çünkü Yıllar Yılı Hayali Kurulmuş Bir Masalın Başlangıcı Olabilirdi Bizimkisi”

Bilsart, Kasım 2020’de gerçekleştirdiği Açık Çağrı sonucu, seçici kurul değerlendirmesiyle Mustafa Boğa’nın video projesine üretim desteği sağlamıştı.

Mustafa Boğa’nın “Çünkü Yıllar Yılı Hayali Kurulmuş Bir Masalın Başlangıcı Olabilirdi Bizimkisi” isimli sergisi 8 Haziran – 30 Haziran tarihleri arasında Bilsart’ta gerçekleşiyor.


“Çünkü Yıllar Yılı Hayali Kurulmuş Bir Masalın Başlangıcı Olabilirdi Bizimkisi”
Mustafa Boğa
Tarih:
8 Haziran – 30 Haziran
Yer:
Bilsart


Sergi yazısından: Özel hayatlar, kamusal fantazmalar

“Bilsart’ın açık çağrısına cevap veren sanatçıların dosyalarıyla, ve onların arasında Mustafa Boğa’nın önerisiyle geçtiğimiz aralık ve ocak aylarında, hem kışın hem kapanmanın doruk noktalarındayken karşılaştık. Geleceğin askıya alındığı, kamusal alanların ise yasaklar altında olduğu bir ortamda, ev içlerinde ve geçmişle başbaşa kaldığımız bir dönemde Mustafa çoğu ev yapımı düğün videolarından oluşan bir aile arşivine bakarak, özel ve kamusal alanın çakıştığı yerlerde kendi kimliğinin peşine düştüğü bir proje öneriyordu: “Fakat gerçekten ben kimim? Bunu biliyor muyum? Buna geçmiş düğünlerde tesadüfen yapılmış kayıtları inceleyerek ulaşabilir miyim?”

Söz konusu aile arşivi, 1986-2018 yılları arasındaki bir tarihsel kesitte, Mustafa Boğa’nın ve geniş ailesinin memleketi olarak tanımlayabileceğimiz Adana merkezli olmak üzere Mersin, Hatay ve genel olarak Çukurova bölgesini kapsayan bir coğrafyada yer almış olan düğün kayıtlarından oluşuyor. Bugün sergide yer alan 15 ekranlık yerleştirme ise sanatçının bu düğünlere bizzat katılmış bir aile ferdi olarak, sanatsal bir müdahale ve yapıtlaşma süreci kapsamında seçtiği ve yeniden derlediği sekanslardan oluşuyor.  Buradan yola çıkarak yerleştirme, performatif bir toplumsal ritüel olarak düğün ve bu performatif ritüelin zaman içinde değişen video kayıt yöntemleriyle belgelenişi üzerinden hem mahrem, hem tarihsel ve kamusal bir tanıklık deneyimi öneriyor…”

Sergi yazısı: Aslı Seven


MUSTAFA BOĞA:
Çalışmalarına Adana ve Londra’da devam etmekte olan sanatçı, 2000 yılında Harran Üniversitesi Radyo-TV Yayımcılığı bölümünü bitirdi. Ardından 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümünü bitirip Londra Greenwich Universitesi’nde Sinematografi ve Post-Prodüksiyon üzerine ilk yüksek lisansını yaptı. Yaklaşık 5 yıl film prodüksiyon şirketlerinde çalıştıktan sonra 2014-2016 yılları arasında Central Saint Martins okulunun güzel sanatlar bölümünde ikinci yüksek lisansını yaptı.

Mustafa Boğa eserlerinde sıklıkla yetiştiği topraklara ait tema ve ritüelleri konu ediniyor: Aile üyelerinin, üzerinden oynanmış fotoğrafları, düğün ve cenazelerde karşımıza çıkan çelenkler, alışılmışın dışında motiflerle işlenmiş yorganlar, serbest nakış yöntemi ile ortaya çıkmış imgeler sanatçının Türkiye’nin güneyinde geçen çocukluğuna dair ipuçları veriyor. Konularını hem duygusal hem de kültürel olarak hikayeselleştiren sanatçı, çalışmalarında içinde bulunduğumuz sistemlerin bizi bir yerden alıp başka bir yere itme gücüne odaklanıyor.