(Yapı Kredi Kültür Sanat)’ta Çevrimiçi Konferans: “Roma Dünyasında Sikkeler, Semboller ve Propoganda”

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık (YKKSY) sanatseverleri, sanat ve edebiyatla sanal dünyada buluşturmaya devam ediyor. Anadolu Uygarlıkları Konferansları kapsamında, 12 Mayıs, Çarşamba günü, 18:00’da Prof. Dr. Oğuz Tekin “Roma Dünyasında Sikkeler, Semboller ve Propoganda” isimli oturumda Roma medeniyetini ele alacak.


Roma Dünyasında Sikkeler, Semboller ve Propoganda
Konuşmacı: Oğuz Tekin
Moderatör: Nihat Tekdemir
Tarih: 12 Mayıs, Çarşamba  
Saat: 18:00
Yer: YouTube
Katılım: Herkese Açık & Ücretsiz


İmparator Commodus sikkesi. Altın. Arka yüzünde halka para / hediye dağıtımı sahnesi betimlenmiş. .
İmparator Commodus sikkesi. Altın. Arka yüzünde halka para / hediye dağıtımı sahnesi betimlenmiş.

Konferansta Prof. Dr. Oğuz Tekin, yaklaşık bir asır boyunca Akdeniz dünyasına egemen olan Romalıların bastığı sikkelerde yer alan sembolleri ve propagandaya konu olan olayları ele alacak. Tekin konuşmasında, iktidarın gücünün sikkelere nasıl yansıdığı üzerinde duracak; Roma sikkelerinden örnekler vererek bunların üzerinde yer alan sembolleri, bu sembollerin temsil ettiği değerleri ve verdiği mesajları yorumlayacak. Devletin ya da imparatorların hangi olayları veya etkinlikleri propaganda malzemesi olarak kullandıklarına değinecek olan Tekin, yer yer Bizans veya Osmanlı örnekleri ile karşılaştırmalar yapacak.

Konferans, Tüpraş ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle 2011 yılında başlatılan Anadolu Uygarlıkları kitap serisi kapsamında düzenlenen “Anadolu Uygarlıkları Konferansları” kapsamında gerçekleşecek. AKMED (Suna & İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi) Direktörü Prof. Dr. Oğuz Tekin, seride yer alan Hellenistik ve Roma Dönemlerinde Anadolu – Krallar, İmparatorlar, Kent Devletleri başlıklı kitabın editörlüğünü yapmıştı. Konferansın moderatörlüğünü ise Anadolu Uygarlıkları serisi editörü Nihat Tekdemir üstleniyor.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak gerçekleşecek yayını izlemek için YKKSY’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.