[Proje]: King Ev Aletleri Ofis / Showroom

Proje Adı: KING EV ALETLERİ OFİS / SHOWROOM, İSTANBUL, 2021
İç Mimari:
PIM ARCHITECTS | EMRE YİĞİT, SEVDA ÇALIŞKAN, DOĞAN İMAMOĞLU
İşveren: KİNG PAZARLAMA VE DIŞ TİCARET A.Ş.
Fotoğrafçı: DOĞAN İMAMOĞLU

King Ev Aletleri’nin yeni ofis ve showroom’u Pim Architects ekibinden Emre Yiğit, Sevda Çalışkan ve Doğan İmamoğlu tarafından tasarlandı. Tasarım, geçmişi ile bugününü birbirinden koparmadan firmanın yenilikçi ve üretken yanını da ortaya çıkarmayı hedefliyor. Projenin tanıtım metninden:

1953 yılında termos üretimi ile yola çıkan ve yıllar içerisinde Türkiye’nin önde gelen ev aletleri üreticilerinden biri olan King Ev Aletleri’nin yönetiminde yaşanılan bayrak değişiminden sonra görevi devralan yenilikçi, dinamik ve genç ekip için markanın geçmişten günümüze kadar olan ürünlerinin de yer aldığı, firmanın üretkenliğini, çeşitliliğini ve inovasyonunu ön plana çıkaran bir ofis ve showroom alanı PIM ekibi tarafından tasarlanmıştır. 850 m2 alana sahip ofis ve showroom alanı İstanbul ili Eyüp ilçesindeki Flat Ofis Haliç yerleşkesi içerisinde yer almaktadır.

Proje showroom, açık ofis ve yönetim ofisleri olarak 3 kısımdan oluşmaktadır. Showrom alanı çalışanların ve gelen müşterilerin karşılandığı ve ilk izlenimin yaşatıldığı bir sahne gibi düşünülmüştür. Ardından ofis birimlerine kontrollü bir şekilde dağılım sağlanmaktadır.

Müşterilerin ve çalışanların firmanın tarihinden haberdar olabilmelerini sağlamak ve geçmişten günümüze üretilen bazı ürünleri sergilemek amacı ile bir zaman duvarı oluşturulmuş ve showroom’a giren müşteri ve çalışanların bu zaman duvarı ile etkileşim içerisine girmesi sağlanmıştır. Showroom’da ilk izlenim bu sayede gelen müşteri ve çalışanlara yaşatılabilmektedir. Ayrıca zaman duvarı içerisinde eski ve yeni ürünlerden oluşan kademelenme ile eski-yeni arasındaki fark ve firmanın gelişimi ön plana çıkarılmıştır.

Günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olan sosyal medyanın firmalar üzerindeki etkisi unutulmamış ve firmanın kendisini en iyi şekilde ifade edebilmesi için bir etkinlik alanı oluşturulmuştur. Bu etkinlik alanında ev aletlerinin aktif bir şekilde kullanılabilmesi, davetlilerin bu alanda gerekli yayın etkinliklerini en iyi şekilde yapabilmesi hedeflenmiştir.

Etkinlik alanın yan kısmında yer alan pencerelerde hem içeriden hem de dışarıdan görünebilen bir vitrin yaratılmak istenmiş ve bu vitrin dinamik bir sergileme ünitesi gibi tasarlanmıştır. Farklı kademe ve ebatlardan oluşan, kendi içerisinde şeffaf ve her açıdan algınabilen bu dinamik sergileme ünitesi narin bir metal konstrüksiyondan oluşturulmuştur. Şeffaf, dinamik ve narin yapısı sayesinde vitrin ünitesi ürünlerin daha çok ön plana çıkmasını sağlamıştır.

Ayrıca firmanın geçmişi ile geleceği arasında bir bağ oluşturmak ve müşterileri basılı yayınlara yönlendirmek için geçmişteki ürünlere ait föylerin, katalogların, dergilerin ve kitapların incelenebileceği bir okuma ve kitaplık köşesi oluşturulmuştur.

Müşteriler ile özel görüşmelerin yapılması için showroom içerisinde şeffaflık ilkesi göz önünde bulundurularak kapalı bir toplantı odası oluştulmuştur. Toplantı odasında bulunun özel sergileme üniteleri sayesinde firmanın en güncel ürünleri toplantı esnasında müşteri ile bir araya getirilebilmiştir.

Açık ofislerde sıradanlaşan malzeme, renk ve aydınlatma tasarımları yerine daha dinamik bir seçim ve tasarıma gidilmeye çalışılmıştır. Açık ofis sistem prensibine sadık kalınarak ofis ile birebir ilişki içerisinde olan şeffaf yönetici odaları oluşturulmuştur. Ayrıca çalışanların bir araya gelerek küçük toplantılar yapılabileceği, küçük kahve molalarına olanak sağlayan sosyal alanlar tasarlanmıştır. Toplu çalışma mekanlarında oluşabilecek gürültü yoğunluğunu önlemek için açık ofiste keçe kaplı akustik aydınlatma armatürleri tercih edilmiştir.

Yönetim Kuruluna ait ofisler showroom ve açık ofis kısımlarından bir koridor ile ayrılmış ve arka bölümde kendi içine dönük bir şekilde konumlandırılmıştır. Bu sayede yönetim kuruluna ait izole ve özel bir alan tanımlanmıştır. Yönetim Kurulu odalarında firmanın yönetim anlayışını hissettirmek için sade, minimal ve gösterişten uzak bir tasarım tercih edilmiştir.

Sonuç olarak firmanın geçmişten günümüze kadar gelen tarihini ve kurumsal kimliğini en iyi şekilde anlatan, yenilikçi ve dinamik showrom alanları ile ofis çalışanlarının mutlu şekilde çalışabilecekleri açık ve ferah ofis alanları büyük bir heyecan ve keyifle oluşturulup kullanıcılarının hizmetine sunulmuştur.

Mekanik/Tesisat Projesi: Turkuaz Mühendislik

Elektrik Projesi: Hem Elektrik


Aydınlatma

 • Feltouch
 • Vackerlite Aydınlatma

Mobilya ve Aksesuar

 • Setline
 • Saloni
 • Piri Mobilya

Mekanik

 • Turkuaz Mühendislik
 • Fujitsu Klima

Bitirme İşleri

 • Forbo [Halı ve Pvc Kaplama]
 • San Deco [Duvar Dekoratif Boya]
 • Coante [Banko ve Sergi Üniteleri Taş Kaplama]
 • Kastamonu Entegre [Mdf Lam Panel ve Kaplama]
 • Barisol [Ayna Görünümlü Gergi Tavan]

Islak Hacim

 • Kale [Vitrifiye ve Batarya Ürünleri]
 • Kütahya Seramik [Seramik Kaplama]
 • Samsung Staron [Akrilik Tezgah Kaplama]