(Üretimhane) ve (The Back Lab) İş Birliği ile Yeni Atölye!

Generative Design and Robotic Fabrication

Üretimhane ve The Back Lab iş birliği ile düzenlenen “Generative Design and Robotic Fabrication” atölyesi 1-2 Mayıs tarihleri arasında Hazal Yılmaz ve Yiğitalp Behram yürütücülüğünde, Zoom üzerinden çevrimiçi oturumlar ile gerçekleşecek. Atölye için kayıtlar hala devam ediyor!

Atölye kapsamında Rhino-Grasshopper ve KUKA/prc programları üzerinden parametrik tasarım, robotik üretim ve montaj stratejileri üzerine odaklanılacak. Atölye programı geleneksel inşaat yöntemlerini sorgulayarak mevcut tasarım ve üretim paradigmasını değiştirmeyi hedefliyor. İki aşamadan oluşan atölyenin sonunda ise katılımcılar bir sertifika alacaklar.


Generative Design and Robotic Fabrication
Yürütücüler
: Hazal Yılmaz & Yiğitalp Behram
Tarih: 01-02 Mayıs 2021
Saat: 12:00-17:00
Katılım: Ücretli


Atölyenin ele alacağı temel sorular ve konu başlıkları arasında şunlar yer alıyor:
  • Geleneksel teknikleri robotik üretim ve hesaplamalı tasarım teknikleri ile yeniden yapılandırmak mümkün müdür?
  • Malzemenin özelliklerini ve üretimin kısıtlamalarını, dijital tasarım ve üretim sürecinde nasıl geliştirebiliriz?
  • Robotik üretim, belirli malzeme dönüşümlerini gerçekleştirmek için tasarlanmış donanım işlemlerini tanımlayarak fiziksel bileşenleri manipüle etmek üzere dijital bir protokol sağlar.
Atölye, malzemenin özellikleri ve strüktürel yapısını ele alarak tek bir bileşenin mekansal tekrarına dayalı bir mimari sistemin üretimine odaklanacak. Robotik üretim ile birlikte malzeme kısıtlamalarını yenilikçi inşaat protokollerine göre yapılandırarak, fiziksel dünyanın dijital üretim sistemine dönüşmesini sağlayacak.
Atölye, parametrik tasarım ve robotik üretim olarak iki aşamadan oluşacak:
  • Aşama 1: Rhino-Grasshopper programını kullanarak parametrik bir model oluşturma.
  • Aşama 2: Rhino-Grasshopper ve KUKA/prc programlarını kullanarak tasarlanan modelin robotik simülasyonunu oluşturma.
Atölye tamamlandığında katılımcılar; bilgisayar odaklı tasarımın temellerini, üretim için tasarım optimizasyonu stratejilerini, robotik üretim ve montaj stratejilerini, malzeme kısıtlamalarını entegre eden montaj tekniklerini öğrenmiş olacaklar. Aynı zamanda The Back Lab stüdyosu tarafından keşfedilen yeni ve mevcut çözümleri, robotik üretim yolu ile yeniden yapılandıracaklar.

The Back Lab ekibi ve çalışmaları hakkında daha ayrıntılı bilgi için The Back Lab’in web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Üretimhane‘nin atölye ve etkinlikleri ile ilgili detaylı bilgi içinse web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Generative Design and Robotic Fabrication atölyesini daha yakından incelemek için Üretimhane’nin web sitesinde yer alan etkinlik sayfasını veya Facebook etkinlik gönderisine göz atabilirsiniz.


Hazal Yılmaz:
Yılmaz, robotik üretim ve hesaplamalı tasarım konusunda uzmanlaşmış bir iç mimar ve araştırmacıdır. Lisans derecesini İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden İç Mimarlık Bölümü’nde tamamladıktan sonra, IAAC’te (The Institute for Advanced Architecture of Catalonia) Robotik Üretim ve İleri İnşaat Teknikleri alanında yüksek lisans eğitimine devam etmiştir. IAAC/Barselona’da araştırma görevlisi olarak çalıştığı dönemde birçok workshop ve seminerde yer almış, buna ek olarak ‘MetaForm’ projesi ile Reshape (Wearable Design) yarışmasında 3.lük ödülünü almıştır. Şu anda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde robotik üretim alanında seminer yürütücülüğü yapmakta ve bilgisayar odaklı temel tasarım stüdyosunda yarı zamanlı eğitmen olarak çalışmaktadır. The Back Lab’in kurucu ortaklarından biri olarak farklı ölçeklerde projeler geliştirirken, dijital üretim teknikleri ve 3D printing alanında araştırmalarına devam etmektedir.

Yiğitalp Behram:
Behram, bilgisayar odaklı tasarım ve üretim süreçlerini birbirine bağlayan, hesaplamalı tasarım, dijital üretim ve görselleştirme konusunda uzmanlaşmış bir mimardır. Lisans derecesini Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde tamamladıktan sonra IAAC’te (The Institute for Advanced Architecture of Catalonia) İleri Mimarlık alanında yüksek lisans eğitimine devam etmiştir. Barselona’da bulunduğu sürede Llum BCN – Festival de las Artes Lumínicas 2019, Barcelona Building Construmat 2020 ve IAAC Exhibition at Barcelona Pavilion by Mies van der Rohe gibi birçok sergi ve festivalde görev almıştır. Akbey Mimarlık’ta tasarım ve görselleştirme odaklı çalıştığı ve Buda Mimarlık’ta yarışmalar ve tasarım çözümleri geliştirerek çalıştığı önceki iş deneyimleri geniş bir yelpazeye sahiptir. Teğet Mimarlık ile Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nun tasarım ve geliştirme çalışmalarına katılmıştır. Barselona’da, IAAC’deki tasarım stüdyosunda Orial Carrasco ve Javier Pena ile birlikte yer almış ve IAAC’deki Global Yaz Okulu’nda robotik üretim ve hesaplamalı tasarım konusunda asistan olarak çalışmıştır. Şu anda The Back Lab’in kurucu ortaklarından biri olarak farklı ölçeklerde projeler geliştirirken, dijital üretim teknikleri ve 3D printing alanında araştırmalarına devam etmektedir.