“Tamiri Tasarla” Yarışması için Son Başvuru Tarihi: 2 Mayıs 2021

Yeniköy Rotary Kulübü, İstanbul Rotary Kulübü, 2420 Rotary Çevresel Sürdürülebilirlik Komitesi ve Pop-Machina projesi kapsamında Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü işbirliği ile gerçekleştirilen, 2021-2024 yılları arasında farklı temalarda düzenlenecek “Döngüsel Ekonomi için Disiplinlerarası Tasarım Yarışmaları” serisi “Döngüyü Tasarla”nın 2021 yılı teması “Tamiri Tasarla” olarak açıklandı.

4 aşamada gerçekleşecek olan yarışma; disiplinlerarası bir yaklaşım ile farklı disiplinlerden ekipleri 21. yüzyılda tamir pratiklerini yeniden düşünmeye ve ürünleri tamir perspektifinden yeniden yorumlamaya davet ediyor. Yarışma kapsamında ele alınacak konular arasında ise “yedek parça sistematiği”, “yetkili servis anlayışı”, “yetkili servis dışında parça değişimi ve ürün tamiri imkanları”, “ürün yükseltmesi imkanları”, “çalışır durumdaki ürün parçalarının başka ürünlerin tamirinde kullanılması”, “son kullanıcı tamir pratiklerinin özendirilmesi”, “tasarım, malzeme ve işleyiş okuryazarlığının artırılması” gibi başlıklar yer alıyor.

Yarışma, katılımcı grupların fikirlerini göndereceği bir ön elemenin ardından düzenlenecek bir hackathon şeklinde gerçekleşecek. Hackathon öncesinde çevrimiçi olarak düzenlenecek “Çark Etkinlikleri”nde sürdürülebilirlik ve Döngüsel Ekonomi konularında farklı sektörlerden ve disiplinlerden konuşmacılar ağırlanacak.

Yarışma sürecinde, elemeler farklı alan ve disiplinlerde uzman seçici kurul üyeleri tarafından gerçekleştirilecek. Seçici kurul üyeleri arasında şu isimler yer alıyor:

  • Dr. Murad Ardaç, İstanbul Rotary Kulübü 2021 Başkanı, Jüri Başkanı
  • Prof. Dr. Şebnem Timur, İTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü 
  • Doç. Dr Çağla Doğan, ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü 
  • Dr. Gonca Ongan, Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF)
  • Cengiz Ultav, TTGV Yönetim Kurul Başkanı

Yarışmanın proje destekçileri arasında ise ürün alanından Bosch ve Arzum, tasarım alanından Arup, ETMK İstanbul şubesi, Atölye İstanbul ve ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü, hizmet sektöründen Alba Prestige Sigorta ve iletişim alanından Binat İletişim ve Danışmanlık yer alıyor. İstanbul Hollanda Konsolosluğu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSTAÇ’ın proje desteği verdiği yarışmalar dizisi, Yeniköy ve İstanbul Rotary kulüplerinin, Rotary2420Bölge’nin ve Koç Üniversitesi Pop Machina projesinin işbirliği ile düzenlenmektedir.


Döngüyü Tasarla
Döngüsel Ekonomi için Disiplinlerarası
Tasarım Yarışmaları

Tema: Tamiri Tasarla
Süreç: 4 Aşamalı
Katılım: Disiplinlerarası 3-5 kişilik ekipler halinde
Jüri:
Murad Ardaç, Şebnem Timur, Çağla Doğan, Gonca Ongan, Cengiz Ultav
Ödüller:

1.Ödül: 15.000TL,
2.Ödül: 10.000TL,
3.Ödül: 7.000TL,
Mansiyon: 3.000TL
Son Başvuru Tarihi: 2 Mayıs 2021
İlk Aşama Jüri Değerlendirmesi: Mayıs 2021
Ara Aşamalar: Haziran 2021
Ödül Töreni: Haziran 2021


Yarışma takvimi ve başvuru koşulları için “Döngüyü Tasarla” web sitesini ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. Yarışma şartnamesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca yarışmanın ikinci aşamasında gerçekleşecek döngüsel ekonomi ve alternatif senaryolar üzerine panel ve konuşmalar sosyal medya üzerinden paylaşılacaktır. Duyurular için “Çark Etkinlikleri” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.