Archiprix Türkiye 2020 Sonuçlandı!

Archiprix Türkiye 2020 dönemi jüri değerlendirme çalışması, çevrimiçi ve yüz yüze gerçekleştirilen 2 ayrı seans sonrasında tamamlandı. Prof. Dr. Arzu Erdem, Dr. Zeynep Ataş, Y. Mimar Bünyamin Derman, Mimar Ramazan Avcı, Y. Mimar Buşra Al, Y. Mimar Bahar Avanoğlu ve Mimar Efe Kurtoğlu’ndan oluşan jüri, 330 başvuru içerisinden toplamda 12 projeyi ödüle değer buldu.

Rekor sayıda başvurunun gerçekleştiği bu dönemde jüri, şartname gereği verilen 3 ödül ve 3 mansiyona ek olarak, 1 projeyi “jüri özel ödülü”ne ve 5 projeyi “teşvik ödülü”ne layık gördü. Ödül sıralaması her yıl olduğu gibi ödül töreninde açıklanacak.

Ödül töreni ve kolokyum 6 Mayıs 2021 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek; platform ve erişim bilgileri kamuoyuyla daha sonra paylaşılacak. Haberler ve güncellemeleri Archiprix Türkiye web sitesi ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Archiprix Türkiye 2020, organizasyonun 25. yılında VitrA (Ana Destekçi) ve Kadir Has Üniversitesi (Kurumsal Destekçi) ile Arkitera Mimarlık Merkezi,
Binat İletişim & Danışmanlık ve Yapı Dergisi’nin (İletişim Destekçileri) katkılarıyla düzenleniyor.

Ödüllendirilen 12 projeyi ve kimlik bilgilerini, başvuru sıra numaralarına göre sıralanmış olarak kamuoyunun bilgisine sunuyoruz:

Proje No: 28 / 1684
the/ walls
Nur Hazal Atalay (MEF Üniversitesi)

Proje No: 56 / 1712
Siber Anastilosis : Halikarnas Kolektif Güvenliğinin Yeniden Yapılandırılması
Barkın Karabaş (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)

Proje No: 57 / 1713
Deepwater Harvesting
Hayriye Hilal Polat (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)

Proje No: 66 / 1722
Adana Kanara Mezbahası Dönüşüm Projesi / Pop Culture Lab
Doğan Kalak (Mardin Artuklu Üniversitesi)

Proje No: 139 / 1795
Free The Rivers
Hasan Güler (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü)

Proje No: 167 / 1823
As a Public Infrastructure : Urban Campus
Aleyna Çiftçi & Can Çobanoğlu (İstanbul Bilgi Üniversitesi)

Proje No: 188 / 1844
Living Island
Yasemin Demirkol (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü)

Proje No: 229 / 1885
Tube Line
Gizem Çongar (MEF Üniversitesi)

Proje No: 244 / 1900
Decode
İrem Sezer (İstanbul Teknik Üniversitesi)

Proje No: 317 / 1973
Wormhole
Polen Yurtan (MEF Üniversitesi)

Proje No: 328 / 1984
Non Standard / Patafizik Müzesi
Tülay Haspulat (Eskişehir Osmangazi Üniversitesi)

Proje No: 334 / 1990
Termal Anomaliler Arşivi
Emre Taş (Eskişehir Osmangazi Üniversitesi)


Archiprix Türkiye:
1996 yılında başlayan Archiprix Türkiye ulusal organizasyonunun kurucu üyeleri Doğan Hasol, Şevki Vanlı, Hülya Yürekli ve Ferhan Yürekli’dir. Yarışma organizasyonu, 1996 – 2016 yılları arasında Yapı Endüstri Merkezi (YEM) ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı (ŞVMV) tarafından dönüşümlü biçimde yürütülmüş, 2017 yılından bu yana ise yalnızca Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı tarafından düzenlenmektedir.

Mimarlık eğitimi alanında en uzun soluklu ve en önemli ödül programı olan Archiprix Türkiye, genç mimarlar için başarılı bir mesleki kariyerin ilk adımını temsil ediyor. Yarışma aynı zamanda, yöntemleri ve yaklaşımları ile farklı öğretim kurumları arasında rekabeti artırmak, çalışılan proje konularının çeşitliliğini görmek, tartışma ortamını geliştirmek ve bu sayede ulusal düzeyde mimarlık eğitiminin kalitesini yükseltmeyi amaçlıyor.