(ArchCLUB Buluşmaları) Devam Ediyor!

ArchNetwork tarafından düzenlenen ArchCLUB Buluşmaları devam ediyor. ArchCLUB kapsamında gerçekleşen mimar buluşmaları sektörde tanınan mimar ve tasarımcıları öğrenciler ile buluşturuyor.

İlki 19 Mart, Cuma günü gerçekleşen ArchCLUB Buluşmaları her hafta Cuma günü 21:00’da, alanlarında uzman farklı konuklarıyla izleyici ile buluşuyor. Konuklar yayında kendi pratiklerinden ve tasarım hikayelerinden bahsettiği gibi izleyicilerin sorularını da yanıtlıyorlar. ArchCLUB Buluşmaları’nın tüm oturumlarında ise moderatör olarak mimar ve iletişimci Nurullah Kaya konuklara eşlik ediyor.

ArchNetwork, ArchCLUB Buluşmaları‘nı şöyle anlatıyor:

Eğitim döneminden mezuniyete mimarlığı içinde bulunduğu bağlamdan ayrı düşünmek mümkün değildir. Birçok değişkenin şekillendirdiği bu bağlam bazı dönemlerde zorlayıcı görünse de bu zorlukların barındırdığı potansiyel olumlu çağrışımlar yapmaktadır. ArchCLUB, öğrenciler ve yeni mezunlar ile mimarlar ve tasarımcıları bir araya getirerek bu olumlu çağrışımlara odaklanacak çok sesli bir bilgi ağı kurmayı amaçlıyor.

ArchCLUB Buluşmaları, 9 Nisan 2021
ArchCLUB Buluşmaları, 9 Nisan 2021

Tüm ArchNetwork üyelerinin katılımına açık olan buluşmalar Zoom üzerinden gerçekleşiyor. Katılım için kayıt olmak zorunlu olmasına karşın kayıt herkese açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilebiliyor. Etkinlik sonrasında ise kaydedilen yayınlar YouTube üzerinden izleyiciyle tekrar buluşuyor.

ArchCLUB’ın geçmiş yayınları ve gelecekteki diğer oturumları hakkında daha ayrıntılı bilgi ArchNetwork’ün web sitesinde veya aşağıda bulunabilir.


Geçmiş Oturumlar:

ArchCLUB Buluşmaları, 19 Mart
ArchCLUB Buluşmaları, 19 Mart 2021

ArchClub’ın ilk buluşması Aslı Özbay, Murat Şahin, Kutlu Bal ve Fatih Yavuz’un katılımıyla 19 Mart, Cuma günü, 20:30’da gerçekleşti. Bu buluşmada dünyada yaşanan değişimlerin mimarlık mesleğine yansımaları, kriz dönemlerinde üretim yapmanın yolları/halleri, “başarı” kavramının farklı yorumlamaları konuşmacıların öğrencilik hayatları ve profesyonel yolculukları üzerinden paylaşıldı. Katılımcıların soruları ile etkileşimli bir platform olması hedeflenen buluşmada aynı zamanda üretken, pozitif ve yaratıcı bir topluluğa dair ilk adımlara zemin oluşturmak hedeflendi. Oturum kaydını bağlantıya tıklayarak YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.

ArchCLUB Buluşmaları, 9 Nisan 2021
ArchCLUB Buluşmaları, 9 Nisan 2021

ArchCLUB Buluşmaları’nın ikincisi olan 9 Nisan, Cuma günü oturumu, akademi ve meslek pratiği ekseninde mimarlığı ve mimarlık eğitimini ele alıyor. Oturum katılımcıları arasında M+D Mimarlık Kurucu Ortağı Dürrin Süer, Yazgan Design Architecture Kurucu Ortağı Kerem Yazgan ve TOBB ETÜ Mimarlık Bölümü Başkanı Dr. Murat Sönmez yer alıyor. Oturum boyunca konuklar eğitim süreçlerinden başlayarak mimarlık yolculuklarındaki deneyimlerini ve akademik çalışmalar ile beslenen üretimlerini genç mimarlardan gelecek sorular eşliğinde paylaşıyorlar. Oturum kaydını bağlantıya tıklayarak YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.

ArchCLUB Buluşmaları, 16 Nisan 2021
ArchCLUB Buluşmaları, 16 Nisan 2021

ArchCLUB’ın 16 Nisan’da gerçekleşen en son buluşması, peyzajdan mobilya tasarımına farklı ölçeklerde üretim yapan tasarımcı ve öğrencileri disiplinlerarası bir söyleşide bir araya getiriyor. ArchCLUB Buluşmaları’nın bu oturumunda konuklar arasında İzmir merkezli XL Mimarlık&Mühendislik Kurucusu Arda Işık, ABT Tasarım Kurucusu Ayşenur Bölükbaşı, EDDA Kurucusu Eda Tahmaz ve Elips Tasarım ve FEZA markasının Kurucusu Feza Ökten Koca yer alıyor.

Gelecek Oturum:

ArchCLUB Buluşmaları, Gelecek Oturum: 16 Nisan 2021

ArchCLUB buluşmalarının gelecek bölümünde Nippon Paint’in düzenlediği AYDA ödül programının jürileri arasında yer alan Yazgan Design Kurucu Ortağı Begüm Yazgan, GVDS Kurucusu Görkem Volkan ve 2X1 Mimarlık Kurucu Ortağı Kutlu Bal yer alıyor. Gençlerle yarışma kültürünün konuşulacağı bu bölüm 30 Nisan, Cuma günü 21:00’da gerçekleşecek. Oturum hakkında detaylı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.