(Depo İstanbul)’dan Yeni Sergi: UNUTMA BAHÇESİ!

Unutma Bahçesi Sergisi, Depo İstanbul

Bir kültür, sanat merkezi ve tartışma alanı olan Depo İstanbul yeni sergisi “Unutma Bahçesi” ile 14 Nisan – 30 Mayıs tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Sergi, mimar ve sanatçı Dilşad Aladağ ve Eda Aslan’ın odağına İstanbul Üniversitesi Botanik Enstitüsü, Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi’ni alan Unutma Bahçesi Projesi’nden yola çıkıyor. 

1935 yılında Alfred Heilbronn ve Leo Brauner tarafından kurulan, 2017 yılında ise resmi olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildikten sonra yıkılma ve taşınma kararı duyurulan Botanik Enstitüsü ve Bahçesi dünyanın ve Anadolu’nun her köşesinden tohum ve bitki örneklerine ev sahipliği yapıyordu. Şu an erişimi sınırlandırılmış olan bahçenin geleceği belirsiz. Ancak çeşitli kurum ve arşiv sahiplerinin bir araya gelerek oluşturdukları Unutma Bahçesi Projesi 2017’den bu yana devam eden kolektif bir mücadele oluşturmakta. Transdisipliner bir yaklaşımla yürütülen proje, yerleştirmeler, film, basılı ve dijital yayınlar gibi birbirinden farklı çıktılara evrilmekte.

Depo İstanbul’da gerçekleşen Unutma Bahçesi sergisi ise proje çıktılarının ve kolektif üretim sürecinin izleyici ile paylaşıldığı bir durak olarak kurgulanmakta.

Dilşad Aladağ & Eda Aslan, “Unutma Bahçesi: Yerin Belleği ve Yıkımın Topoğrafyası”, Salt Galata
Görsel: Dilşad Aladağ & Eda Aslan, “Unutma Bahçesi: Yerin Belleği ve Yıkımın Topoğrafyası”, Salt Galata

Mimar ve sanatçı Dilşad Aladağ ve Eda Aslan “Unutma Bahçesi Projesi” ile olası bir yıkım karşısında “Bir mekânı kaydetmek, hafızalardaki yerini diri tutmak, şehrin hafızasında bahçeye bir yer açmak mümkün mü?” sorularını soruyor.

Unutma Bahçesi sergisi ve Depo İstanbul hakkında daha ayrıntılı bilgi için Depo İstanbul’un web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Unutma Bahçesi Projesi hakkında daha fazla bilgi için ise Salt Galata’da Dilşad Aladağ ve Eda Arslan tarafından Salt Galata‘da gerçekleştirilen “Unutma Bahçesi: Yerin Belleği ve Yıkımın Topoğrafyası” sunumunu bağlantıya tıklayarak izleyebilirsiniz.