(Çevrimiçi Kal)’dan Yeni Etkinlik: Mimarlık Neden Görselleştirmeye İhtiyaç Duyar?

Mimarlık Neden Görselleştirmeye İhtiyaç Duyar?

Pandemi sürecinde iş ve ev yaşantısının içiçe geçmesiyle çevrimiçi mecraların potansiyelini keşfetmeyi hedefleyen Çevrimiçi Kal yeni webinar etkinliği “Mimarlık Neden Görselleştirmeye İhtiyaç Duyar?” ile izleyicileriyle buluşuyor. 


Mimarlık Neden Görselleştirmeye İhtiyaç Duyar?
Tarih: 23 Şubat 2021
Saat: 14:30 – 15:30
Katılımcılar: Cihan Özkan, Çetin Yıldırım, Tuğba Başer, Sezen Hüseyinoğlu
Kayıt Linki: https://lnkd.in/eusV2Ry


23 Şubat, Salı günü 14:30 -15:30 arasında gerçekleşecek çevrimiçi seminerde tasarımda görselleştirmenin neden gerekli olduğu, çeşitleri, geçmişi, yöntem ve teknikleri günümüz teknolojisinin sağladığı imkanlar ışığında konuşulacak.

Etkinlik Açıklaması:

Çevrimiçi Kal‘ın web sitesindeki etkinlik sayfasında yer verilen açıklama:

”Günümüzde tasarım ve proje süreçlerinde ortaya çıkan projeyi müşteriye anlatma ihtiyacı biz mimarları kolay anlatım daha doğrusu karşı tarafın anlayabileceği anlatım tekniklerine itmiş bulunmaktadır. Tabi burada görselleştirme en çok kullanılanlardan biridir. Bir diğer teknik makettir fakat maket pahalı bir tekniktir ve maalesef esnek değildir yaptırdığınız zaman tekrar revize edilmeye ve değiştirmeye elverişli değildir. Bundan dolayı görselleştirme en çok tercih edilen ve kullanılan tekniktir. Tabi tarihsel sürece bakınca da perspektif çizimlerin sulu boya sunumların günümüzde 3d modelleme ve renderlar ve geleceğin teknolojisi diyebileceğimiz VR teknolojileri bu konular içinde konuşabiliriz.”

Çevrimiçi Kal:

Penta Teknoloji ve Çevrimiçi Kal kapsamında geçtiğimiz haftalarda tasarım ve bilişim alanında birçok etkinlik düzenlenmişti. Bu etkinlikler arasında yer alan ”Tasarım Öncesi Mutfağı ve Sonrası”, ”Pandemi Sonrası Tasarım ve BIM” ve “Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) ile ilgili kurulmuş bağımsız bir platformun hikayesi Nereden çıktı bu Bimfili?” gibi webinarların yanısıra ”Ölmeden önce Netflix’te Görülmesi Gereken 8 Mimari Belgesel ve Dizi” adlı bir liste de hazırlanmıştı. Çevrimiçi Kal’ın yeni etkinliği ise ”Mimarlık Neden Görselleştirmeye İhtiyaç Duyar?” sorusunu cevaplamayı hedefliyor.

Mimarlık Neden Görselleştirmeye İhtiyaç Duyar?

Konuşmacılar:

Etkinliğin konuşmacıları arasında farklı uzmanlık alanlarından dört kişi yer alıyor:

  • Cihan Özkan, Mimar – CG Artist
  • Çetin Yıldırım, Teknik Satış Yöneticisi – Penta Teknoloji
  • Tuğba Başer, Teknik Satış Grup Yöneticisi – Penta Teknoloji
  • Sezen Hüseyinoğlu, Ürün Sorumlusu – Penta Teknoloji

Etkinlik hakkında detaylı bilgi ve etkinliğe kayıt için etkinlik sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Geçmiş ve gelecek etkinliklerinden haberdar olmak içinse Çevrimiçi Kal’ın web sitesini ziyaret edebilir, Facebook, Instagram ve Linkedin hesaplarını takip edebilirsiniz.


Cihan ÖzkanCihan Özkan:

Cihan Özkan, 1971 yılında Silistra Bulgaristan’da doğdu. Dobriç Teknik Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimine, Trakya Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde devam etti ve 1998 yılında mezun oldu. Öğrencilik yıllarında çeşitli proje yarışmalarına katılarak dereceler aldı.

1998 yılından beri Uskon Uzay Sistem Konstrüksiyonları Sanayi ve Ticaret A.Ş. de mimar olarak görev yapmaktadır. 2016-2017 öğretim yılında Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünde Mimari proje dersi yürütücülüğü yapmıştır. Aynı zamanda TMMOB Mimarlar Odasında 2 dönem yönetim kurulu üyeliğine devam etmiştir.

Profesyonel olarak mimari görselleştirme ile ilgilenmektedir. Yaptığı bazı çalışmalar sektörle ilgili web sitelerinin galeri bölümlerinde sergilenmektedir.
2014 yılında yapmış olduğu ‘’Kış’’ adlı çalışması Berlin Animago Ödülleri ve Konferansında Best Still kategorisi ödülü için aday gösterilmiştir.

‘’Gara Bezimenna’’ , ‘’Şen Bakkal Sokak’’ve ‘’Sessizlik’’ ismini verdiği 3d modelleme çalışmaları 2016, 2017 ve 2019 yılında Computer Space International Computer Art Forum Sofia Bulgaristan etkinliğinde Computer Graphics kategorisinde birinci seçilmişlerdir. “Old Street” çalışması ile 2017 yılında Middle East Talents Awards Dubai yarışmasında üçüncü olmuştur.

Digital Production, 3dArtist ve 3dCreative gibi dergilerde çalışmaları ve bu çalışmaların yapım aşamalarını anlatan makaleler yayınlanmıştır.