(The Circle)’da MURAT GERMEN ile MİMARLIK ve FOTOĞRAF Üzerine Seminer!

Mimarlık ve Fotoğraf, Murat Germen

Mimari odaklı bir kültür, sanat, araştırma ve üretim platformu olan The Circle, mimari ve diğer alanlar arasındaki etkileşimlere odaklandığı seminerler dizisine devam ediyor. The Circle, 2021’in ilk semineri olan Mimarlık ve Fotoğraf’ta Murat Germen’i ağırlıyor.


MİMARLIK ve FOTOĞRAF
Mimarlığın Fotoğrafı, Fotoğrafın Mimarisi
Eğitmen: Murat Germen
Tarih: 2-12 Mart 2021
Saat: 19:00-20:30


2020’yi İstanbul Mimarlık Festivali ile geride bırakan The Circle, 2021’e Murat Germen‘in yürütücülüğünü ve eğitmenliğini yapacağı Mimarlık ve Fotoğraf seminerleriyle başlıyor.

Mimar, akademisyen ve fotoğraf sanatçısı Murat GermenMimarlık ve Fotoğraf” adlı bu seminerde mimari ve fotoğraf arasındaki teorik, pratik ve sanatsal ilişkilere odaklanacak. Ayrıca “Mimarlığın Fotoğrafı, Fotoğrafın Mimarisi” alt başlığı ile düzenlenen etkinlikte mimari bakışın fotoğrafı, fotoğrafın da mimari bakışı nasıl etkilediği tartışılacak.

Murat Germen’in hem kendi pratiğinden hem de mimarlık ve fotoğrafa dair teorik okumalardan faydalanacağı bu seminer mimarinin diğer ifade ve sanat alanlarıyla alakasıyla ilgilenen herkese açık.

Görsel: The Circle Instagram Hesabı: @thecircle.o
Görsel: The Circle Instagram Hesabı: @thecircle.o

02-12 Mart 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek kapsamlı program 4 oturumdan oluşuyor:

  1. Oturum: Mimarlık ve temsil
  2. Oturum: Mimari fotoğrafın temel süreç ve teknikleri
  3. Oturum: Sayısal teknolojilerin mimarlık fotoğrafına sağladığı katkılar
  4. Oturum: Mimarın sanatı, sanatın mimarisi

Etkinliğin eğitmen ve yürütücüsü Murat Germen katılımcılara etkinlik öncesinde incelemeleri için bir Okuma & Bakma Listesi öneriyor:

Zoom üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleşecek seminer hakkında detaylı bilgi için The Circle’ın web sitesindeki etkinlik sayfasını ziyaret edebilir, etkinliğe kayıt için ise linke tıklayabilirsiniz.


Murat GermenMurat Germen:

Murat Germen fotoğrafı bir ifade / araştırma aracı olarak kullanan, İstanbul’da yaşayan ve çalışan, 1965 doğumlu bir sanatçı, eğitimci ve arşivci. Fulbright burslusu olarak gittiği Massachusetts Institute of  Technology’den (MIT) mimarlık yüksek lisans derecesini Amerikan Mimarlar Birliği (AIA) Altın Madalyası ile aldı. Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde fotoğraf, sanat ve yeni medya dersleri vermekte. Fotoğraf, mimarlık, planlama, yeni medya ve sanat konularında birçok basılı / çevrimiçi yayını olan Germen, uluslararası platformda onlarca konferansa davet aldı.

Sanatçının eser külliyatı; aşırı kentleşme ve soylulaştırmanın etkileri, mülkiyet / mülksüzleştirme, emperyalizmin yeni biçim / aygıt / yöntemleri, katılımcı vatandaşlık, kent hakları, yerel kültürlerin sürdürülebilirliği, insanın doğada neden olduğu tahribat, iklim değişikliği, küresel ısınma, su hakları gibi konulara odaklanıyor. Kültürel miras, yerel arşivleme, delil toplama eylemi olarak belgeleme, kişisel bellek / toplum belleği çatışmaları, ihanetler ve emanetler arasındaki dinamikler sanatçının işlerinde merkeze oturan bazı mefhumlardır.

Skira (İtalya) ve MASA’dan (Türkiye) olmak üzere iki adet monografik kitabı yayımlandı. Seksenin üzerinde kişisel / karma ve yurtiçi / yurtdışı sergiye katkıda bulundu. Sanatçının farklı eserlerine ait çok sayıda edisyon, yurtiçi / yurtdışındaki kişisel koleksiyonlara ve Istanbul Modern, Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Toruń Çağdaş Sanatlar Merkezi (Polonya), Benetton Vakfı’nın Imago Mundi – Istanbul Codex, Yapı Kredi Kültür Sanat, Odunpazarı Modern Müze, Müze Evliyagil koleksiyonlarına dahil edildi.

The Circle:

2018’de kurulan ve pandemi ile birlikte etkinliklerini çevrimiçi mecralara taşıyan The Circle düzenli aralıklarla sanat ve mimari odağında seminerleri, atölyeleri ve eğitimleri kapsayan etkinlikler düzenliyor. Binat İletişim & Danışmanlık ile işbirliği ile İstanbul Mimarlık Festivali 2020‘yi organize eden The Circle yerel ve uluslararası mimarlık ve sanat çevrelerinde büyük ilgi gören ve tanınan katılımcı ve kapsayıcı bir platform. Genç Mimarlar Seçkisi gibi önemli ve prestijli organizasyonlara da imza atmış The Circle mimarlar ve sanatçılar için bir buluşma noktası olmayı hedefliyor. Etkinliklerine tüm hızıyla 2021’de de devam eden The Circle’ın geçmişte gerçekleştirdiği etkinliklerinden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.