(İstanbul Mimarlık Festivali 2020)’de (MUBI Türkiye) İş Birliğiyle Sinema Kuşağı!

The Circle ve Binat İletişim & Danışmanlık’ın ortaklığında, VitrA’nın ana sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Mimarlık Festivali, 5-11 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek etkinliklerle “Paradigma Kayması” temasını ele alacak. Bu etkinlikler arasında MUBI iş birliğinde hayata geçirilen Sinema Kuşağı da bulunuyor.

Mimari odaklı bir kültür, sanat ve araştırma platformu olan The Circle ile mimarlık yayıncılığı ve sektörel iletişim projeleri yapan Binat İletişim & Danışmanlık, İstanbul’a bir mimarlık festivali kazandırmak için işbirliği yaptı. 5-11 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan İstanbul Mimarlık Festivali ilk yılının teması “Paradigma Kayması” ile mimari dile yeni giren kavramların mekândaki yansımalarının peşine düşmeyi amaçlıyor. Belirlenen tema etrafında kent – mimarlık odağında bir tartışma ve paylaşma platformu kurmayı hedefleyen festival, sadece mimarları ve sektör temsilcilerini değil, kentlilerin genelini kapsayan bir diyalog aracılığıyla kente sahip çıkmayı ve kente dair yeni fikirler üretmeyi hedefliyor.

Toplumun her kesiminden tasarıma ve mimarlığa meraklı, kentle ilgili diyalog üretmeye hevesli herkesi kapsayacak içerikler oluşturulmayı hedefleyen festivalin programında Uykudan Önce (Çocuk) Kuşağı, Kampüs Kuşağı, Açık Rota gibi kategorilerin yanı sıra MUBI ile Sinema Kuşağı da bulunuyor.

Sinema Kuşağı kapsamında 9 Aralık Çarşamba günü “Mimarlık ve Sinema:  35 mm Mekan: Kesmeler, Kopuşlar, Kaymalar” başlıklı bir panel düzenlenecek ve İstanbul Mimarlık Festivali için MUBI küratörlüğünde Işıl Baysan Serim danışmanlığında derlenen kente, mekana, mimariye dair 16 film 1 ay boyunca izlenebilecek.

Panel
Mimarlık ve Sinema: “35 MM Mekan: Kesmeler, Kopuşlar, Kaymalar”

9 Aralık Çarşamba günü 20:00-21:30 saatleri arasında Işıl Baysan Serim’in moderatörlüğünde Havva Alkan Bala, Asu Beşgen ve Yeşim Ustaoğlu‘nun katılımıyla gerçekleşecek “Mimarlık ve Sinema: 35 mm Mekan: Kesmeler, Kopuşlar, Kaymalar” başlıklı panelde mimari ve sinema ilişkisi “Paradigma Kayması” teması üzerinden ele alınacak.

Panel hakkında ayrıntılı bilgi için: https://www.istanbulmimarlikfestivali.com/program?loxi_pathname=%2Fiil-baysan-serim-11

Panele katılmak için: https://hopin.com/events/istanbul-mimarlik-festivali-2020-devam-ediyor

Film Programı: MUBI “Mimarlık ve Sinema” Seçkisi

Film gösterim programı kapsamında; MUBI koleksiyonunda bulunan kente ve mimariye dair 16 film mimarlık, kent ve film atölyesi Sinetopya’nın kurucusu, araştırmacı, mimar Işıl Baysan Serim’in danışmanlığında, bir araya getirildi.

MUBI koleksiyonundaki filmleri mimarlık ve sinema kesişiminde, paradigma kayması teması üzerinden inceleyen Işıl Baysan Serim, Festival takipçileri için “Chris Marker”, “Avangart”, “Doğu-Batı”, “Yeryüzü İzleri”, “Kentler” ve “Göç” başlıkları altında derlenen 21 filmlik bir liste öneriyor. Bu filmlerin 16 tanesi “İstanbul Mimarlık Festivali: Mimarlık ve Sinema” seçkisine özel olarak 30 gün boyunca MUBI’nin İstanbul Mimarlık Festivali sayfası üzerinden izlenebilecek. Film gösterimlerine ayrıca Festival sayfası üzerinden de erişmek mümkün: https://www.istanbulmimarlikfestivali.com/mubi

Işıl Baysan Serim’in Öneri Listesi:

“Chris Marker”

 • Junkopia
  Yönetmen: Chris Marker, John Chapman, Frank Simeone
  Fransa, 1981
  Belgesel, Kısa, 6 Dakika
Junkopia
 • Travel Songs
  Yönetmen: Jonas Mekas
  ABD, 1981, Kısa, Avangart, 23 Dakika
Travel Songs
 • Valparaiso
  Yönetmen: Joris Ivens – Chris Marker
  Fransa, Şili, 1963, 24 Dakika

“Avantgarde”

Berlin: Symphony of a Great City
Marseille

“Doğu-Batı”

Goff in the Desert
 • Waves ’98
  Yönetmen: Ely Dagher
  Lübnan, Katar, 2015, Kısa, Animasyon, Biyografi, 15 Dakika
Waves

“Yeryüzü İzleri”

“Kentler”

“Göç” 

 • The Great Wall
  Yönetmen: Tadhg O’sullivan
  İrlanda, 2015, Belgesel, 72 Dakika
The Great Wall
The Reluctant Revolutionary

Bickels [Socialism]
Ayrıca:

Cave of Forgotten Dreams
Streetscapes [Dialoge]
*Dieste [Uruguay] ve Junkopia sessiz filmlerdir.  Cave of Forgetten Dreams ve Travel Songs filmleri Türkçe altyazı ile gösterilmektedir. Diğer filmlerde İngilizce altyazı mevcuttur.

Festival üzerine detaylı bilgi için: www.istanbulmimarlikfestivali.com

Festivali sosyal medyada takip etmek için: https://www.facebook.com/istanbulMimarlikFestivali/
https://www.instagram.com/mimarlikfestivali/
https://www.youtube.com/channel/UCZeXEC46SPH9GNHi3zK-jZQ

Festival Künyesi:

Organizasyon: The Circle ve Binat İletişim & Danışmanlık

Proje Koordinatörleri: Dilara Tekin Gezginti, Neslihan Şık, Tolgahan Akbulut

Proje Yürütme Ekibi: Ece Çakır Aidan, Tolgahan Akbulut, Sena Yıldız Akgül, Selçuk Avcı, Banu Binat, Yüksel Demir, K. Bilge Erdem, Ahmet Ergenç, Dilara Tekin Gezginti, Neslihan İmamoğlu, Saitali Köknar, Sibel Senyücel, Neslihan Şık

Grafik Tasarım: Tolgahan Akbulut

Sponsorluk İlişkileri Ekibi: Feyza Baltacı, Ayşegül Tuğtepe

İdari Koordinasyon Ekibi: İpar Demirtaş, Tuğçe Karaduman, Sinem Yılmaz

Yardımcı Ekip: Alp Besen, Enes Yüksel


İstanbul Mimarlık Festivali’ne VitrA ana sponsor, Nippon Paint Açık Çağrı sponsoru, Kiptaş Akşam Kuşağı sponsoru, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) gün sponsoru; PETRA The Flooring Co., Summa, Velux, Vemus ve Ytong eş sponsor olarak destek veriyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Planlama Ajansı’nın iş birliğiyle gerçekleşen festivale AVCI ARCHITECTS, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, KarDes ve MUBI hizmet sponsoru;  Arredamento Mimarlık, bi_özet, Betonart, mimarizm.com, yapı.com.tr ve Yapı Kataloğu basın/medya sponsoru olarak katkıda bulunuyor.