CAMMA Perşembe Konuşmaları’nda GÜL PULHAN’ın Perspektifinden SARAT Projesi…

Gül Pulhan, İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi Yüksek Lisans Programı tarafından düzenlenen CAMMA Perşembe Konuşmaları’nın konuğu olacak. Her akademik yılda kültür sanat camiasının önemli isimlerinin ağırlandığı Perşembe Konuşmaları’nın 26 Kasım 2020 tarihli buluşmasında Gül Pulhan, Türkiye’nin arkeolojik varlıklarının korunması kapsamında SARAT Projesi’ni ele alacak.


CAMMA Perşembe Konuşmaları
Tarih: 
26 Kasım 2020, Perşembe
Saat: 18:00 – 20:00
Katılım bağlantısı: https://bit.ly/2ILoSvT


İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi Yüksek Lisans Programı, “CAMMA: Perşembe Konuşmaları” kapsamında Gül Pulhan’ı ağırlayacak. Etkinlik, “Türkiye’nin Arkeolojik Varlıklarının Korunmasına Farklı Bir Yaklaşım: SARAT Projesi” başlığıyla online olarak gerçekleştirilecek. SARAT Projesi adını İngilizce “Safeguarding Archaeological Assets of Turkey” (Türkiye’nin Arkeolojik Varlıklarının Korunması) ifadesinin baş harflerinden alıyor. Proje ile Türkiye’nin arkeolojik varlıklarının korunması için bilgi-kapasite ve farkındalığın artırılması amaçlanıyor.

Türkiye’nin de içinde yer aldığı Ortadoğu coğrafyası ilk köylerden ilk kentlere, ilk devletlerden ilk imparatorluklara, insanın medeniyetler kurarak ilerlediği yolculuğunun eşsiz maddi kanıtlarına sahip. Bu mirası hem doğal hem de insan kaynaklı tehditlere karşı korumak sadece uzmanların ve kurumların çabalarıyla değil, toplumsal farkındalığın artırılması ve kitlesel bir anlayış değişimiyle mümkün olabilir. SARAT, tam da bu nedenle Türkiye’de toplumun arkeolojik varlıklara yönelik farkındalığını yükseltmek ve arkeolojiyle ilgili meslek gruplarında kapasite artırmak için profesyonellerden yöneticilere, medyadan koleksiyonculara uzanan geniş bir yelpazede çalışmalar yapmak üzere yola çıktı.

Türkiye’nin arkeolojik varlıklarının korunması ve SARAT Projesi’nin ele alınacağı etkinlik 26 Kasım Perşembe günü 18.00 – 20.00 saatleri arasında online olarak gerçekleştirilecek.


SARAT Projesi:
Arkeolojik varlıklar için risk yönetimi ve ilk yardım online sertifika programı, Türkiye’de insanların arkeoloji ve etrafındaki konular hakkında ne düşündüğünü soran bir kamuoyu araştırması, arkeologlarla gazetecileri, eski eser koleksiyonerlerini ve yerelde kültürel mirasla uğraşan paydaşları buluşturan toplantılar, görüşmeler… Her biri alanında bir ilk olan bu programlarla SARAT projesi (Safeguarding Archaeological Assets of Turkey/Türkiye’nin Arkeolojik Varlıklarının Korunması) arkeolojik mirasla ilgili bilgi ve kapasite inşası ve farkındalık yaratmada meslek içi ve dışı binlerce kişiye ulaşmış ve başarılarıyla 2020 Europa Nostra/Avrupa Kültürel Miras ve Avrupa Arkeologlar Birliği’nin Avrupa Arkeolojik Mirası ikincilik ödüllerini kazanmıştır.

Gül Pulhan:
Gül Pulhan, Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümünden mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesi’nde Tarihöncesi ve Yakındoğu Arkeolojisi yüksek lisansı yaptı. M. Phil ve Doktora derecelerini Eski Yakındoğu Arkeolojisi alanında Yale Üniversitesi’nden aldı. Doktora üstü araştırmacı olarak Oxford Üniversite’sinde bulundu. Uzmanlık alanları Kuzey Mezopotamya Bronz Çağları, Kültürel Miras Yönetimi ve Müzeciliktir. Bilkent ve BİLGİ üniversitelerinin yanı sıra, kurucu öğretim üyelerinden olduğu Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünde ve Anadolu Medeniyetleri ve Kültürel Miras Yönetimi Yüksek Lisans Programı’nda ders verdi. Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nin kuruluşunda eş-küratör olarak görev yaptı. Ilısu Barajı Kurtarma Projesi kapsamında Gre Amer Höyük’de Batman Müzesi adına 2009-19 arasında kurtarma kazıları yaptı. Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü (BIAA) adına 2017-2020 yılları arasında SARAT projesini yönetti. Halen BIAA’da Kıdemli Kültürel Miras Araştırmacısı olarak çalışmakta ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ders vermektedir.