İSTANBUL MİMARLIK FESTİVALİ’nin LANSMANI Dünya Mimarlık Günü’nde Gerçekleşecek!

The Circle ve Binat İletişim & Danışmanlık’ın işbirliğinde hayata geçirilen İstanbul Mimarlık Festivali 2020’nin detayları, 5 Ekim Pazartesi günü saat 19.00’da gerçekleşecek olan lansman ile açıklanacak. Dünya Mimarlık Günü için bir kutlama niteliği de taşıyacak etkinlikte festival ile ilgili sorular yanıtlanacak ve merak edilenler konuşulacak.

Mimari odaklı bir kültür, sanat ve araştırma platformu olan The Circle ile mimarlık yayıncılığı ve sektörel iletişim projeleri yapan Binat İletişim & Danışmanlık, İstanbul’a bir mimarlık festivali kazandırmak için işbirliği yaptı. 5-11 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleşecek olan festivalin lansmanı, 5 Ekim Dünya Mimarlık Günü’nde düzenlenecek. İstanbul Mimarlık Festivali 2020 Yürütme Ekibi ve Danışma Kurulu üyelerinin katılacağı ve festival hakkında genel bilgilerin paylaşılacağı etkinlikte ilk yılın teması üzerine de sohbet edilecek. Festivalin sosyal medya hesapları üzerinden gelen soruların da yanıtlanacağı toplantı Youtube üzerinden canlı olarak yayınlanacak. Lansmanda ayrıca festival programını farklı katılımlarla çeşitlendirmek üzere planlanan açık çağrının detayları aktarılarak konuyla ilgilenen tüm kesimler, festivalin bir parçası olmaya davet edilecek.

21.yüzyılın ilk 20 yılını geride bırakırken mimarlık bağlamında yapılanlar henüz radikal bir şekilde değişmemiş olsa da konular çok değişti. İstanbul Mimarlık Festivali, ilk yılının teması “Paradigma Kayması” ile mimari dile yeni giren kavramların mekândaki yansımalarının peşine düşmeyi amaçlıyor. Belirlenen tema etrafında kent – mimarlık odağında bir tartışma ve paylaşma platformu kurmayı hedefleyen festival, sadece mimarları ve sektör temsilcilerini değil, kentlilerin genelini kapsayan bir diyalog aracılığıyla kente sahip çıkmayı ve kente dair yeni fikirler üretmeyi hedefliyor.

VitrA’nın ana sponsorluğunda düzenlenen festivalin danışma kurulunda İpek Akpınar, Müge Cengizkan, Ela Çil, Sibel Dalokay, Neslihan Dostoğlu, Deniz Güner, Yeşim Hatırlı, Sinan Logie, Kerem Piker, Dürrin Süer, Ertuğ Uçar ve Zuhal Ulusoy yer alıyor. 5-11 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan festival kapsamında İstanbul’u merkez alan etkinlikler, pandemi koşullarına uygun şekilde açıkhava fiziksel mekânlar ve dijital yöntemler arasında denge sağlanarak kurgulanıyor.

Lansmanı izlemek için İstanbul Mimarlık Festivali Youtube kanalını takip edebilirsiniz: www.youtube.com/channel/UCZeXEC46SPH9GNHi3zK-jZQ

Detaylı bilgi için: www.istanbulmimarlikfestivali.com
www.facebook.com/istanbulMimarlikFestivali/
www.instagram.com/mimarlikfestivali/