(SALT)’ın “İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde” SERGİSİ Kapsamında Söyleşi!

Tayyareci Fethi Bey ve Taïb Köpe, Yeşilköy Tayyare Meydanı, İstanbul, 1914 Fotoğraf: Taïb Köpe

İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde kapsamında çevrimiçi ortamda gerçekleştirilecek bu ilk programda, Osmanlı’nın modernleşme süreciyle tarih sahnesinden çekilmesine tanıklık eden Köpe ailesinin anılarına dayalı serginin yapım süreci incelemeye açılacak.


Söyleşi: Nefin Dinç, Erol Ülker, Gábor Fodor ve Lorans Tanatar Baruh
Tarih:
17 Eylül Perşembe, 16.30
Yer:
SALT Online YouTube Kanalı


Sergiyi hazırlayan Nefin Dinç (James Madison University), Erol Ülker (Işık Üniversitesi) ve Lorans Tanatar Baruh (SALT) ile destekçi kurum Macar Kültür Merkezi’nin müdürü Gábor Fodor’un katılımıyla Köpelerin aile arşivinin II. Meşrutiyet, I. Dünya Savaşı ve Mütareke dönemine dair anlattıkları yorumlanacak. Hayatları Braşov’dan İstanbul’a, Selanik’ten Edirne ve Konya’ya uzanan aile üyelerinin kişisel belgeleri üzerinden, Osmanlı ve Avusturya-Macaristan diplomatik ilişkilerinin gündelik hayata yansımaları değerlendirilecek.

SALT Online YouTube kanalından canlı yayımlanacak olan programın dili Türkçe’dir.

İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde sergisi 27 Aralık’a kadar SALT Beyoğlu’nda görülebilir. SALT yapılarında kamu sağlığının korunmasına yönelik tedbirler ve işleyiş hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.