EGE MİMARLIK Dergisi’nin 107’nci Sayısı Çıktı!

İzmir Mimarlar Odası bünyesinde 30 yıldır yayın hayatına devam eden Ege Mimarlık Dergisi’nin, 107’nci sayısı çıktı. 30 yıldır her yayını ile okuyucuları ile bağ kuran Ege Mimarlık Dergisi, bu sayısında hayatımızı kökten değiştiren küresel salgın nedeniyle  “Temas” konusunu ele aldı.

Derginin yeni sayısında Covid-19 ile birlikte ihtiyaç olan sosyal mesafe diye adlandığımız duruma çözüm yaratma ve yeni tasarımlar dünyasında neler yapılabilir aşamasında örnekler yer alıyor. İçinde yaşadığımız sürecin, toplumsal ve mekansal etkilerinin ortaya konulduğu dergiye İzmir Mimarlar Odası’nın www.egemimarlık.org. adresinden ulaşabilirsiniz.

Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Dr. İlker Kahraman

Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Dr. İlker Kahraman, “Ege’nin sıcak insanları olarak görerek, dokunarak iletişime gemeye alışkın sıcakkanlı kişileriz. Eski günlerin aksine son dönemde nasıl hareket edeceğimizi ve dokunmadan nasıl yaşayacağımızı öğreniyoruz. Temas konusunu kendi içimizde sorgulamaya başlamışken dergi yayın komitemiz bu sorgulamayı ülke geneline taşıdı, ülke geneli ile de yetinmedi, dergi içerikleri için yurt dışından uzmanların görüşleri de alındı” diye konuştu.

Dr. Kahraman “Dergiyi okumaya başladığınızda bu sayıyı oluşturan atölyelerdeki samimiyeti, yapılan sorgulamalar üzerinden hissedeceksiniz. Mücadeleye devam ettiğimiz bu zorlu günlerde halen salgına karşı çok hazırlıksız olduğumuzu görüyoruz. Örneğin, huzur evlerinde yaşayanların ve personelin, uzun süreli bakım tesislerinin savunmasız olduğunu anlamış durumdayız. Spor salonları, hapishaneler, ibadet mekanları, stadyumlar, konferans salonları gibi kalabalık ortamlarda durumu nasıl kontrol altına alabileceğimizin kararını tam olarak verebilmiş değiliz. ‘Mimarlık toplumun hizmetindedir’ ilkesi gereği, çözümler için biz mimarlara çok iş düşmekte. Bu ihtiyaca cevap verebilmek için çalışıyoruz” dedi.