(Kale Grubu) 63 Yaşında!

Kale Grubu’nun “63’üncü Kuruluş Yıl Dönümü” ve geleneksel “Seramik Bayramı” grubun doğduğu topraklar olan Çanakkale’nin Çan ilçesinden uzaktan erişimle kutlandı. 

Kale Grubu’nun 63 yıldır kesintisiz devam eden Kuruluş Yıl Dönümü ve Seramik Bayramı törenleri, bu yıl salgının yol açtığı şartlar nedeniyle uzaktan erişim yoluyla gerçekleşti. Yerli üretimin, sanayiinin bayramı ve devlet-millet kaynaşmasının güzel bir örneği olarak gelenekselleşen 27 Temmuz kutlaması bu sene, hem devlet adamları hem de STK temsilcilerinin mesajlı katılımlarıyla, aradaki mesafelere rağmen gönül birliği içerisinde kutlandı.

27 Temmuz Pazartesi günü grubun doğduğu topraklar olan Çan’da, “63. Yıl Seramik Bayramı Resmi Töreni” ile devam eden programda Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay ile Çan Kaymakamı Mustafa Gürdal ve Çan Belediye Başkanı Bülent Öz’ün de aralarında olduğu küçük bir grup hazır bulundu. Gazeteci Cem Seymen’in moderatörlüğünde gerçekleşen tören sonrasında Kale Ailesi çalışanlarına ve bayilere verilmek üzere düzenlenen kıdem ödülleri töreni de online program kapsamında gerçekleşti ve tüm program Kale Grubu’nun Youtube sayfasından canlı olarak yayınlandı.

Seramik Bayramı Töreni’ne yazılı mesajıyla katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay şu dileklerini iletti: “Toprağımızı 63 yıl önce su, ateş ve girişimcilik ruhuyla harmanlayarak seramik ve yer karosu alanında ‘Anadolu’nun Kale’si, Türkiye’nin gururu’ oldunuz. Bu gururu gelenekselleşen Seramik Bayramı’nda sizlerle birlikte gönülden paylaşıyorum. Kale Grubu yeni ihracat rekorları, artan istihdam rakamları ve farklı iş alanlarındaki katma değeri yüksek üretimi ile ülkemiz ekonomisine katkılarını artırarak sürdürecektir. Bugün bulunduğunuz noktayı daha da ileriye taşıyacağınıza, bu yeni dönemde oluşan fırsatları yakalayarak katma değerler üretmeye devam edeceğinize inanıyorum.”

Ülkelerin kalkınmalarında sanayi şirketlerinin performanslarının çok önemli bir gösterge olduğunu gönderdiği mesajda ileten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise, “Kale Grubu da bu bağlamda 1957’den bu yana gösterdiği atılımla ülkemizin önemli sanayi kuruluşlarından olmuştur. Rahmetli İbrahim Bodur beyefendinin getirdiği vizyon sürekli atılımı, durmaksızın ve yorulmaksızın çalışmayı gerektiriyor. Ne mutlu sizlere ki en üst düzeyden en alt seviyeye kadar Kale Grubu çalışanları İbrahim Beyin vizyonunu ilk günkü heyecanla uyguluyor” dedi.

Özümüze dönme, özümüzdeki mayadan çoğalma zamanı

Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Okayay Bodur

Törende konuşan Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay ise bugünün bir kuruluş yıl dönümünden fazlasını anlattığını ifade edip şunları söyledi:

“27 Temmuz, attığımız temellerin, binler, on binler olup attığımız adımların, aldığımız mesafenin kutlamasıdır. Seramiğin olduğu kadar, sanayinin ve Anadolu’nun üretimle kalkınmasının; gönül verilmiş, emek karılmış toprakların, dayanışmanın, adanmışlığın, vefanın, umudun bayramıdır.”

“İçinde olduğumuz ve bizi bugün ayrı koyan bu süreci de 63 senedir üstesinden geldiğimiz her zorlukta olduğu gibi, birbirimize güvenir, toprağımıza inanır, geleceğimize sarılırsak, elbette atlatırız” diyen Okyay, “Kurucumuz İbrahim Bodur’un bugün bir arada olmamızı sağlayan adımları attığı o günlerde de koşullar hiç elverişli değildi. Ama yine de hayaline ortak olanlarla birlikte yoluna devam etti. Onlara o cesareti, öngörüyü, yenilikçi düşünmeyi, mücadele ruhunu ve güveni veren neyse, bugün de ona odaklanma zamanı… Kısacası, özümüze dönme, özümüzdeki mayadan çoğalma zamanı” şeklinde konuştu.

Samimiyetle, değerleriyle ve daha iyi bir geleceğe dair olan inancıyla, bu topraklar için düşünmeye, gelişmeye, geliştirmeye devam edeceklerini söyleyen Okyay sözlerini şöyle tamamladı: “Kale Ailesi olarak her yeni güne bu güvenle uyanacağız. Yine bu güven sayesinde, bundan önceki 63 yılda olduğu gibi, yarın da yolumuza inançla devam edeceğiz…”


Kale Grubu:
1957 yılında Çanakkale Seramik Fabrikaları A.Ş. ile temelleri atılan Kale Grubu, Türkiye’nin global nitelikli sanayi gruplarından biri. Temelleri 1957 yılında Dr. (h.c) İbrahim Bodur (1928-2016) tarafından atılan Kale Grubu, seramik üretimi ile başladığı sanayi yolculuğunda zamanla makine, kimya, elektrik malzemeleri, enerji, bilişim, lojistik, savunma ve havacılık sanayiine uzanan bir gelişim yaşadı. Bugün her biri kendi alanında lider 20 şirkete ve 5 bini aşkın çalışana sahip olan Kale Grubu; seramikte Avrupa’nın 4’üncü, dünyanın 15’inci büyük üreticisi. Yapı kimyasalları sektöründe üretim ve satış kapasitesi olarak Türkiye ve bölgesinde birinci, Avrupa’da ise 5’inci şirket durumunda yer alan Kale Grubu’nun ürünleri 100 ülkede, 400’ü aşkın noktada tüketicilerle buluşuyor. Yüzde 100 özel sermayeli bir Türk şirketi olarak havacılık ve savunma konusunda uluslararası alanda itibar kazanmış olan Kale Grubu, Boeing’den Airbus’a, Lockheed Martin’den Pratt&Whitney’e kadar tüm önemli global üreticilerin iş ortağı. Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayiinde yerlileşme programının da en önemli paydaşlarından biri olan Grup, Türkiye’nin ilk Milli Piyade Tüfeği’nden ilk Turbojet Motoru ve ilk İnsansız Hava Aracı’na kadar pek çok önemli projenin ana paydaşı. Kuruluşundan bu yana 86 bini aşkın insanımıza istihdam imkanı yaratan Kale Grubu, cirosunun yüzde 2’sini AR-GE harcamalarına ayırıyor. Grup, Dr. (h.c.) İbrahim Bodur KS Vakfı ile eğitim ve sağlık başta olmak üzere kültür, sanat, bilim ve spor alanlarında topluma düzenli katkıda bulunuyor.