(TEPTA Aydınlatma)’nın Düzenlediği IŞIK, MEKAN, SANAT Buluşmaları’nın Konuğu CANDAŞ ŞİŞMAN

TEPTA tarafından düzenlenen “Işık, Mekan, Sanat” buluşmaları, 13 Temmuz Pazartesi günü Candaş Şişman’ı ağırlayacak.


Işık, Mekan, Sanat” buluşmaları- Candaş Şişman
Tarih:
13 Temmuz Pazartesi, 17:00
Yer: Zoom


1991 yılında, aydınlatmanın sanatsal ve estetik boyutuna olan ilgi sonucu kurulan TEPTA Aydınlatma, ışık, mekan ve sanat arasındaki bağı ön plana çıkaran etkinliklerine devam ediyor.

Işık, Mekan, Sanat Buluşmaları’nın 6 Temmuz Pazartesi günü konuğu İtalya’nın Milano kentinde çalışmalarını sürdüren sanatçı Matteo Negri’yi ağırladı.

Buluşmaların yeni konuğu 13 Temmuz Pazartesi günü, Candaş Şişman olacak. Zoom platformu üzerinden düzenlenecek olan “Işık, Mekan, Sanat” buluşmaları  saat 17:00’de gerçekleşecek.

Mekan; mimari tasarımın temel kavramlarından biri olmakla birlikte felsefeden, sosyolojiye, fizikten, estetiğe dek birçok alanda kendine yer buluyor. Mekanda ışık ve sanat, TEPTA’nın konferanslarına ilham veren ilişkili konular olarak meraklı izleyici kitlesiyle buluşturulacak. Konuk konuşmacıların ve yaptıkları çalışmaların bu alanlardaki yeni çalışmalara da ilham vermesi hedefleniyor.

Aydınlatmanın, yapı, dış ve iç mekan tasarımında en önemli öğelerden biri olduğunu  vurgulayan TEPTA, doğru ve etkili aydınlatmanın kentsel, mimari ve mekan tasarımlarının yanında tarihi yapılar, kamusal alanlar ve sanat eserleri üzerindeki etkili uygulamalarına 30 yıldır imza atıyor.

Zoom platformundan gerçekleşen etkinlikler hakkında bilgi ve katılım linkleri TEPTA’nın  www.tepta.com sitesinden ve sosyal medya hesaplarından takip edilebiliyor.


Candaş Şişman Zoom bilgileri

Tarih: 13 Temmuz 2020
Saat: 17:00
Zoom Bağlantı Linki:
https://zoom.us/j/93081200809?pwd=bDVuc0wydGdUTzg0T0tDdzY1eXh0UT09
Toplantı ID: 930 8120 0809
Şifre: TEPTA


Candaş Şişman:
1985 yılında İzmir’de doğdu. İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni bitirdikten sonra Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite öğreniminin bir yılını Hollanda’da multimedya tasarımı eğitimi alarak geçirdi. 2011 yılında Deniz Kader ile birlikte sanat, tasarım ve teknoloji etrafında disiplinlerarası deneyimler üreten Nohlab’i kurdu. Candaş Şişman ayrıca görsel-işitsel performanslar üreten işbirliği platformu NOS’un üyesidir. Son yıllarda ise çeşitli üniversitelerde, ses ve görsel ilişkisi üzerine dersler vermektedir.

2007’den bu yana Prix ARS Electronica Computer Animation/Film/VFX Mansiyon ödülü ve Japon Medya Sanatları Festivali Sanat kategorisinde jüri özel ödülünü aldı. Venedik Mimarlık Bienali, TED X, ARS Electronica, Todaysart ve FILE gibi birçok önemli festivale ve sergiye katıldı.

Candaş Şişman çalışmalarında dijital ve mekanik teknolojiler kullanarak zaman, mekan ve hareket kavramlarımızı manipüle etmeyi amaçlıyor. Şişman’ın yapıtları karmaşık bir temel üzerine kurulu olsa da biçimleri, izleyicinin sanat yapıtıyla entelektüel bir etkileşime girmesini sağlayacak sadelikte ve “süreç” bu yapıtlarda en önemli yapısal bileşen olarak öne çıkıyor.