(TEPTA Aydınlatma) ile IŞIK, MEKAN, SANAT Buluşmaları…

TEPTA tarafından düzenlenen “Işık, Mekan, Sanat” buluşmaları, 6 Temmuz ve 13 Temmuz Pazartesi günleri düzenlenerek mekan, sanat, ışık üzerine çalışmalar gerçekleştiren sanatçıları ağırlayacak.

1991 yılında, aydınlatmanın sanatsal ve estetik boyutuna olan ilgi sonucu kurulan TEPTA Aydınlatma, ışık, mekan ve sanat arasındaki bağı ön plana çıkaran etkinliklerine devam ediyor.

Işık, Mekan, Sanat Buluşmaları’nın 6 Temmuz Pazartesi günü konuğu İtalya’nın Milano kentinde çalışmalarını sürdüren sanatçı Matteo Negri ve 13 Temmuz Pazartesi günü konuğu da İstanbullu sanatçı Candaş Şişman olacak. Konferansların başlama saati: 17:00.

Mekan; mimari tasarımın temel kavramlarından biri olmakla birlikte felsefeden, sosyolojiye, fizikten, estetiğe dek birçok alanda kendine yer buluyor. Mekanda ışık ve sanat, TEPTA’nın konferanslarına ilham veren ilişkili konular olarak meraklı izleyici kitlesiyle buluşturulacak. Konuk konuşmacıların ve yaptıkları çalışmaların bu alanlardaki yeni çalışmalara da ilham vermesi hedefleniyor.

Zoom platformu üzerinden düzenlenecek olan “Işık, Mekan, Sanat” buluşmaları, 6 Temmuz Pazartesi günü saat 17:00’de sanatçı Matteo Negri ile başlarken bu sunum İngilizce olarak gerçekleştirilecek. 13 Temmuz Pazartesi günü gerçekleşecek olan Candaş Şişman’ın sunumu ise Türkçe olarak gerçekleşecek.

Aydınlatmanın, yapı, dış ve iç mekan tasarımında en önemli öğelerden biri olduğunu  vurgulayan TEPTA, doğru ve etkili aydınlatmanın kentsel, mimari ve mekan tasarımlarının yanında tarihi yapılar, kamusal alanlar ve sanat eserleri üzerindeki etkili uygulamalarına 30 yıldır imza atıyor.

Zoom platformundan gerçekleşen etkinlikler hakkında bilgi ve katılım linkleri TEPTA’nın  www.tepta.com sitesinden ve sosyal medya hesaplarından takip edilebiliyor.


Matteo Negri ile Zoom bilgileri
Tarih: 6 Temmuz 2020
Saat: 17:00
Zoom Bağlantı Linki: https://zoom.us/j/96687639633pwd=SUJ6ZXdTQjhKMG9abXBYWE0wbVBFUT09
Toplantı ID: 966 8763 9633
Şifre: TEPTA

Candaş Şişman ile Zoom bilgileri
Tarih: 13 Temmuz 2020
Saat: 17:00
Zoom Bağlantı Linki:
https://zoom.us/j/93081200809?pwd=bDVuc0wydGdUTzg0T0tDdzY1eXh0UT09
Toplantı ID: 930 8120 0809
Şifre: TEPTA


Matteo Negri:
1982 Milano, San Donato Milanese doğumlu olan Matteo Negri, 2003 yılında Accademia di Belle Arti di Brera, Heykel Bölümü’nden mezun oldu. Sanatçı mezuniyetinin ardından İtalya’daki sanat galerilerinde, yurt dışında halka açık alanlarda ve sanat fuarlarında sergiler için sayısız enstalasyon oluşturdu. Sanatçı; Paris, Cenova, Brüksel, Milano, Roma, Singapur, Honk Kong, Miami, Londra, Basel ve Berlin gibi birçok kentte çalışmalarını sergiledi.

Çalışmalarında seramik, reçine ve plastik gibi malzemeler kullanan Negri, heykellerinde etkileyici pop art renkleri tercih ediyor. Sanatçı, eserlerinde parlak renkleri ve beklenmedik geometrik formları kullanıyor ve bu formları değerli taşa benzeyen yıkıcı bir silaha nasıl dönüştürebileceğini araştırıyor. Negri, “Denizaltı Mücevherleri” serisinde formların gerçek işlevlerini ve bu formların temsil ettiği şiddeti izleyiciye unutturarak, biçim ve anlam arasındaki bu açık ayrımın aynı zamanda popüler kültürde izleri sürülen bir akım olduğunu açıkça ortaya koydu. Sanatçı, bu bakış açısının akıllı bir pazarlama aracı olduğunu, en çirkin veya sıkıcı ürünleri bile merak edileni bir arzu nesnesine dönüştürebildiğinin altını çiziyor.

Negri’nin ikinci serisi, çocukların yapı malzemesi Lego’nun yakından incelenmesinden oluşuyor. Negri, bu seride Lego parçalarını, çocukların kendi kişiliklerini oluşturma ve yaratma konusundaki doğal arzusu için bir metafor olarak kullanıyor. Lego parçalarının sunduğu özgürlük ve kendini ifade etme, Lego sisteminin geometrisiyle uyumlu olan arketipik, lineer formlara hızla dönüşüyor. Negri’nin çalışmasında Lego formları kendi kaderini tayin ediyor ve çocuklara kendini ortaya koyacak bir alan yaratıyor.

Şu an Milano’da yaşayan Matteo Negri, Milano’da üretimlerine devam ediyor.

Candaş Şişman:
1985 yılında İzmir’de doğdu. İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni bitirdikten sonra Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite öğreniminin bir yılını Hollanda’da multimedya tasarımı eğitimi alarak geçirdi. 2011 yılında Deniz Kader ile birlikte sanat, tasarım ve teknoloji etrafında disiplinlerarası deneyimler üreten Nohlab’i kurdu. Candaş Şişman ayrıca görsel-işitsel performanslar üreten işbirliği platformu NOS’un üyesidir. Son yıllarda ise çeşitli üniversitelerde, ses ve görsel ilişkisi üzerine dersler vermektedir.

2007’den bu yana Prix ARS Electronica Computer Animation/Film/VFX Mansiyon ödülü ve Japon Medya Sanatları Festivali Sanat kategorisinde jüri özel ödülünü aldı. Venedik Mimarlık Bienali, TED X, ARS Electronica, Todaysart ve FILE gibi birçok önemli festivale ve sergiye katıldı.

Candaş Şişman çalışmalarında dijital ve mekanik teknolojiler kullanarak zaman, mekan ve hareket kavramlarımızı manipüle etmeyi amaçlıyor. Şişman’ın yapıtları karmaşık bir temel üzerine kurulu olsa da biçimleri, izleyicinin sanat yapıtıyla entelektüel bir etkileşime girmesini sağlayacak sadelikte ve “süreç” bu yapıtlarda en önemli yapısal bileşen olarak öne çıkıyor.