(Project Platypus)’dan PANDEMİ SONRASI PERFORMANS MEKANLARI için Yarışma…

Bir grup mimarın bir araya gelerek oluşturduğu araştırma inisiyatifi Project Platypus pandemi ile birlikte değişen ve artık sosyal mesafenin norm olduğu dünya için “Pandemi Sonrası Performans: Sosyal Mesafe Zamanlarında Toplanma” isimli bir mekan tasarım yarışması düzenliyor. Aynı zamanda pandemi için çalışan Sivil Toplum Örgütleri ve organizasyonlar için bağış toplamayı da amaçlayan ve herkesin katılımına açık olan yarışmaya kaydolmak için son tarih: 26 Haziran.

Tüm disiplinlerden bireysel veya ekiple katılıma açık olan yarışmada katılımcılardan geleceğin performans sanatları deneyimine yönelik mekanları hayal etmeleri ve tasarlamaları isteniyor. Sosyal mesafe ve güvenlik önlemlerine uygun, en az 10 kişinin bir araya geldiği sosyal toplanmalar için tasarlanacak projede ölçek yarışmacılar tarafından belirleniyor. Katılımcılar kafe, bar, galeri, çatı gibi küçük toplanma mekanlarındaki etkinlikler; pazar, park, meydan gibi kamusal alanlardaki dinamik buluşmalar veya festivaller gibi büyük ölçekli etkinlikler için tasarım sunabilirler.

Yarışmanın jürisinde farklı ülkelerden ve disiplinlerden isimler bulunuyor: Gustavo Carmona (Mimar, Meksika), Kai Piippo (Aydınlatma Tasarımcısı, İsveç), Lisa Findley (Mimar, Gazeteci, ABD), Mare Trevathan (“Site Specific Theatre”ın Yaratıcısı, ABD),  Pratyush Shankar (Akademisyen, Mimar, Hindistan), Rupali Gupte (Akademisyen, Mimar ve Kent Plancı, Hindistan), Sajid Wajid Shaikh (Görsel Sanatçı, Tasarımcı, Hindistan), Shubhra Raje (Mimar, Eğitimci, ABD / Hindistan), Vanessa Vielma (Mimar ve ArchDaily Ülke Yöneticisi, Maksika), Virkein Dhar (Mimar, Sanatçı, Hindistan).

Herkese açık olan bu yarışmaya katılmak için 26 Haziran’a kadar kayıt yaptırılabiliyor. Kayıt ücreti olarak, belirlenen Sivil Toplum Kuruluşlarından birine minimum tutarda bağış yapılıyor.

Yarışma şartnamesi için:
projectplatypus.org/wp-content/uploads/2020/05/Competition-Brief_Post-Pandemic-Performances.pdf

Ayrıntılı bilgi için:
info@projectplatypus.org
www.projectplatypus.org