[Siyah Pijama] – Fatih Yavuz: “…daha fazla çalışıyormuşuz hissine kapıldığım günler yaşıyoruz.”

Fatih Yavuz'un çalışma mekanı.

Güncel çalışma koşullarında mimari üretim süreçlerinin durumunu öğrenmek amacıyla başlattığımız “Siyah Pijama” isimli araştırma bölümümüzde FREA’dan Fatih Yavuz sorularımızı cevapladı.

Bu yeni süreçle baş etmek için neler yapıyorsunuz?

Günlük değişen koşullara anlık çözümler üretmeye çalışıyoruz ancak baş edebiliyor muyuz emin değilim. Gün içi yoğunluklarımız ve gündemlerimiz de çok değişken olabiliyor.

Bir gün işlerin birikmiş problemlerini çözmeye çalışırken ertesi gün tüm bunlardan kopuk bambaşka şeyleri dert etmek oldukça normalleşti. Ekipten Ankara’da kalan da var Ankara dışında olan da. Emre ve ben ise hem evlerimizde hem de dönüşümlü olarak gelip ofiste çalışıyoruz. Açıkçası verimsiz geçmesine rağmen daha fazla çalışıyormuşuz hissine kapıldığım günler yaşıyoruz.

Uzaktan çalışmaya hangi noktada karar verdiniz? Sizi bu kararı almaya yönlendiren ne oldu?

Uzaktan çalışma kararı aldığımız gün yapmakta olduğumuz proje toplantımızda toplantı içeriği bir süre sonra tamamen güncel meselelere ve salgının etkilerine kaymıştı. Ciddi bir huzursuzluğun yayılmaya başladığını yüzlerimizden net bir şekilde görebiliyorduk. Kendimizi ve çevremizi korumak için bu kararı çok hızlı bir şekilde aldık, çünkü sokağa çıkıyor olma fikri bile yeterince huzursuz ediciydi. Uzaktan çalışmayı nasıl yürüteceğimizin dersine Emre ile öncesinde çalışmış olduğumuzdan daha çok iş programlarımızın güncellenmesi gerekliliği fikrine odaklandık. 17 Mart günü uzaktan çalışmaya başlayacağımızı duyurduk ve ekip ile yeni bir program yaptık. İlk vakanın duyurulmasından bu kadar kısa süre sonra böyle bir karar alacağımızı öngörememiştik ya da yayılım hızı konusunda çok fazla iyimsermişiz.

Uzaktan çalışırken hangi araçları kullanıyorsunuz?

İletişim için genellikle Zoom kullanmayı tercih ediyoruz ancak Google Meet veya Skype tercih eden işverenlerimiz de var. Ayrıca ofisteki sunucu üzerinden herkesin çalışmaları anlık senkronize oluyor ve gerektiğinde sunucuya uzaktan erişebiliyoruz. Açıkçası bu da dosyaların güncel haline erişim açısından çok değerli.

Sizin için uzaktan çalışmanın dezavantajları ve avantajları neler?

Ekiple hiç bu kadar uzun süre birbirimizden ayrı kalmamıştık. Buna rağmen şimdiye dek işlerimizi çok büyük oranda programa uygun şekilde yürütebildik. Uzaktan çalışmanın bence en handikaplı tarafı aynı mekanda olmanın enerjisinden çok uzak kalıyor olmanız. Tasarım masasında fikirler tartışılırken bazen mimikler bile iletişim için yeterli olabiliyor. Uğraştığımız işlerle ilgili birbirimize danışmak ve fikirlerimizi almak ya da çok alakasız konuları paylaşıp iletişime geçmek ciddi bir enerji kaynağıydı. Bir arada olduğumuz zamanlarda birbirimizi ve günlük ruh hallerimizi daha iyi anlayabilecek kadar birlikte vakit geçirmiş oluyorduk ancak uzaktan çalışırken bu etkileşimin çok zayıfladığını düşünüyorum. Doğal olarak sadece ekran başında kısıtlı zamanlarda görüşebiliyoruz ve bunda da büyük çoğunlukla işler ve onların güncel problemleri üzerinden konuşuyor oluyoruz. Şehir dışı toplantılarının uzaktan da verimli ve stressiz yapılabiliyor olmasının tüm paydaşlarca anlaşılması en büyük avantaj sanki.

Elinizde ne tür projeler vardı? Projelere göre çalışma organizasyonunda nasıl değişiklikler oldu?

İzolasyon günlerinde en çok yarışma projemizin sürecini yürütmekte zorlanıyoruz doğrusu. Çok disiplinli bir ekip olarak hazırlandığımız bu süreçteki verimliliğimiz, uzaktan çalışmaya karar vermemiz ile oldukça düştü. Çalışmalarımızın ilerlemesi ile yeniden yer görme ziyareti ve alanda bazı ölçümler yapmayı planlıyorduk ancak tümden rafa kalktı bu fikir. Diğer projelerin süreçlerinde çok ciddi aksaklıklar yaşadığımızı söyleyemem. Şantiye toplantıları da sanal ortama kaydı ancak mecbur kalınırsa tek kişilik kısa ziyaretler olabiliyor.

Şehir dışı ya da yurt dışı projeleriniz var mı? Bunlar nasıl etkilendi?

Şehir dışı projelerimizi bu süreçte uzaktan gayet rahat yürütebiliyoruz. Zaten bu koşullarda projenin şehir içi veya şehir dışında olması çok da fark etmiyor doğrusu. Yurt dışı projemizin sürecinde Covid-19 öncesi zaten bir duraklama yaşanmıştı. Yeniden ne zaman canlanacak şimdi daha çok merak ediyoruz.

Sizce bu salgının yapı malzemeleri ve tasarım kararları üzerinde dönüştürücü bir etkisi olacak mı?

Umarım dünya ve yaşadığımız şehirler çok daha iyi yerlere dönüşür. Mutlaka etkileri olacaktır çünkü tüm dünya aynı anda deneyimledi bu salgını. Bu sürecin sonunda evden çalışmanın daha da yaygınlaşacağı ve tercih edilebileceği söylenebilir. Bunun yaşam alanları kadar çalışma alanlarına da etkisinin büyük olacağını düşünüyorum. “Co-work” alanlarının salgın öncesinde olduğu gibi yoğun bir şekilde kullanılıp kullanılmayacağı mesela en çok merak ettiklerimden. Evdeki çalışma mekanının teknik altyapı gereksinimi ve mekansal niteliklerinin önemi bu süreçle birlikte net bir şekilde ortaya çıkmış oldu. Mutfağın plandaki konumu ve teknik ihtiyaçları nasıl onu diğer odalardan farklı kılıyorsa çalışma mekanı da üzerinde çok daha fazla kafa yorulmayı hak ediyor. Evde ofis konforunun arandığı bu günlerde toplantı esnasında o mekan evden bir süreliğine resmen kopmuş oluyor ve mekan kullanım senaryosu bir anda değişiveriyor. Tasarım süreçlerimizde yepyeni bakış açıları kazandıracak bir deneyim yaşadığımızı düşünüyorum.