Evdeyiz #7 Yelta Köm Öneriyor: Dijital Eğitim Platformları

bi_özet okurları için öneri listeleri paylaştığımız “evdeyiz” serisinin yeni bölümünde, çalışmalarını mimarlık, sanat ve araştırma arakesitinde sürdüren Yelta Köm dijital eğitim platformlarından bir seçkiyi herkesin keyifli bir zamanında takip etmesi dileğiyle paylaşıyor.

Bugünlerde tüm dünyayı saran pandemi sebebiyle, evde çalışma ve durma ayrıcalığına sahip olanlar evlerinde kalıyor. Bununla beraber de tabii, özellikle son yıllarda gittikçe artan “aman iki dakika boş kalma, bir meşgalen olsun” söylemleri, hayat boyu eğitim ve sürekli gelişim baskısı altındayız. İki dakika rahatlayıp “faydalı” bir şey yapmayınca kendimizi kötü hissettiren bir atmosfer var. Normal zamanlarımızda, gündelik rutinimizde halihazırda yapmadığımız şeyleri, bu zamanda yapmadığımız için pişman hissetmenin bence kimseye de faydası yok.

Öte yandan gündelik alışkanlıklarımızı dijital platformlara taşırken yeni ortamlara giriyoruz, yeni deneyimler yaşıyoruz. Eğitim de bunun parçalarından biri: Dijital stüdyolar, jüriler, dersler; mimarlığın, tasarımın tartışılabildiği, farklılaştığı alanlara dönüşüyor. Şüphesiz dijital eğitim platformları yeni değil, uzun zamandır etrafımızdalar. Ben de takip ettiklerimden birkaç tanesini paylaşacağım, herkesin keyfi olduğunda takip etmesi dileğiyle. Bu öneriler sadece bu zamanlar için değil, başka zamanlar için de kenarda tutulup bakılabilir olmaları açısından da bir aciliyet ya da telaş gerektirmeyenlerden.

Vardiya Online

İki sene önceki Venedik Mimarlık Bienali’nde benim de parçası olduğum Vardiya projesi, ciddi bir video arşivi oluşturdu. Farklı alanlardan profesyonellerin hem konferanslarına hem de kısa sunumlarına online olarak Vardiya’nın YouTube kanalından ulaşılabiliyor.

Coursera’da MoMA’dan Eğitimler

Coursera çok geniş bir dijital eğitim platformu, farklı seviyelerde onlarca derse ulaşmak mümkün. MoMA’nın şekillendirdiği derste, profesyoneller örnekler üzerinden güncel sanatı anlatıyor.

Modern Art & Ideas

What is Contemporary Art? 

edX’te Çeşitli Üniversitelerden Kurslar

edX de Coursera gibi bir eğitim platformu. Farklı üniversitelerden dersler almak mümkün, özellikle çok iyi teorik dersler var. Harvard GSD’nin açtığı The Architectural Imagination bir ara oldukça popüler olmuştu. Dersler şu an tam aktif değil, ama kayıtlı notlarına ve videolarına ulaşmak mümkün.

Exploring Humans’ Space: An Introduction to Geographicity | edX

The Architectural Imagination | edX

 

Mimarlık ve tasarım fakültelerinin YouTube Kanalları

GSAPP YouTube

Columbia GSAPP YouTube kanalında özellikle konferans yayınlarını takip ediyorum. Geçtiğimiz aylardaki Digital Urbanisms konferansının kaydı halen duruyor, orada tartışılan konulara bugünlerde bakmak ilginç olabilir.

 

Städelschule Architecture Class (SAC) YouTube

Städelschule Architecture Class da okuldaki davetli kişilerin sunumlarını kendi kanallarında yayınlıyor. Özellikle niş ve çok dokunulmamış alanlardaki bu sunumlar zihin açıyor.

 


Evdeyiz #1 Yağmur Yıldırım Öneriyor: Podcast Seçkisi
Evdeyiz #2 Kerime Senyücel Öneriyor: Belgesel Seçkisi
Evdeyiz #3 Emirhan Altuner ve Emre Yurdakul Öneriyor: Sergi Seçkisi
Evdeyiz #4 Şehir Dedektifi Öneriyor: Çocuklar için Oyunlar
Evdeyiz #5 Murat Germen Öneriyor: Fotoğraf Arşivleme Yazılımları
Evdeyiz #6 Reading Architecture Öneriyor: Dergi Seçkisi
Evdeyiz #7 Yelta Köm Öneriyor: Dijital Eğitim Plaformları