(Bover)’den AKDENİZ RUHUNU Yansıtan Tasarımlar…

Marietta

TEPTA Aydınlatma tarafından temsilciliği yürütülen Bover, tasarımlarıyla bahar ve yaz aylarının ruhuna anlam katıyor.

Barselona kentinin ve onun yaşam tarzının tüm öğelerini tasarımlarına taşıyan Bover,  masa lambaları, sarkıt aydınlatmaları, lambaderleri ve fenerleri  ile dış mekanlarda en çok tercih edilen aydınlatmaları arasında yer alıyor. Gerek dış mekanları gerekse iç mekanları rafine ve şık bir anlayışla tamamlayan marka, tasarımlarında tercih edilen hafif malzemeler sayesinde bahar ve yaz aylarının ruhuna anlam katıyor. 

Amphora

Akdeniz’in sonsuz maviliğinde hayat bulan Bover, özellikle dış mekan aydınlatma alanında son derece fonksiyonel tasarımlar sunuyor. Amphora, Grato, Atticus, Fora, Tanit ve Marietta gibi dekoratif ürün aileleriyle beğeni toplayan marka, Moai, Sisal, Alba ve Cornet ile de teknik dış mekan ürün grubuyla dikkat çekiyor. 

Bover, iç mekan tasarımlarında da iddiasını sürdürüyor.  Minimal ve özgün ürünler, özellikle ince el işçiliği gerektiren aydınlatmalar markanın iç mekan tasarımları arasında ön plana çıkıyor. Dome, Mod, Skybell ve Drip Drop markanın sevilen iç mekan armatürlerinden.

Açık hava partisi; Marietta, Amphora, Garato, Atticus, Fora

Marietta,1996 yılında Joana Bover tarafından kurulan Bover’in kült açık hava aydınlatmalarından biri. 21. yüzyılın başlarında Avrupa’daki çoğu fabrikayı aydınlatan klasik aydınlatmaların kişisel bir yorumu olarak ortaya çıkan tasarım, Joana Bover yaratımı. İç mekan bir aydınlatmayı dış mekana uyarlamak arzusundan doğan Marietta, teraslar bahçeler, mutfaklar, barlar ve restoranlar için uygun bir seçenek.

Açık havada sıcak bir ortam yaratmak için tasalanan Bover, Amphora koleksiyonu da, birden fazla boyut seçeneği ile her noktaya uyum sağlıyor. Geçmişte gıda depolamak için kullanılan amforalardan ilham alınarak tasarlanan armatür, hasır malzemeden, tasarımcı Alex Fernandez ve Gonzaki Mila tarafından yaratıldı. Bir deniz kestanesi formundan esinlenerek tasarlanan Garato serisi ise masa lambası, aplik, sarkıt, lambader, plafonyer çeşitleriyle yaşam alanları için yüzlerce olasılık sunuyor. 

Özel bahçeler ve şık restoranlar için önerilen Bover Atticus tasarımı da hasırdan yapılmış bir bere görünümünde. Nerede olursa olsun adeta mekana giren her kişiyi karşılayan ya da ona eşlik ediyor hissi veren aydınlatma, basit tasarımı ve estetik görünümüyle istenen kurguyu yaratma özgürlüğü sağlıyor. Şarj edilebilir özelliğe sahip Atticus, istenen yere kolayca taşınabiliyor.

Taşınabilir, şarjlı masa lambası Tanit, bahar ve yaz aylarının ruhunu en iyi şekilde evlere taşıyan Bover tasarımlarından biri. Kulplu yapısı ve geçmişte kullanılan fenerlerin modern bir yorumu olan Tanit, bahçelere huzurlu aynı zamanda sıcak bir görünüm kazandırıyor.

Hem dış mekanda hem iç mekanda kullanılan Fora serisi de geleneksel hasır dokuma tekniğiyle yaratılan bir diğer armatür. Yaşam alanlarını geniş ve loş bir ışıkla aydınlatan armatürün; lambader, aplik, masa lambası ve sarkıt modelleri mevcut. 

Akdeniz kimliği ve teknik aydınlatma; Moai, Sisal, Alba, Cornet

Doğal beton kullanılarak tasarlanan Moai, hem konutlar için hem de endüstriyel projeler için uygun bir seçenek. Tasarımcı Gonzalo Mila tarafından tasarlanan Moai bollard, kullandığı malzemeden çok, ışığın armatüre yerleşim şekli ve ışığın düşüşü ile oldukça kreatif bir tasarım olarak anılıyor. Tasarıma ön yüzünden bakıldığında çizgiler yumuşakken, arkadan tasarım düz ve sert görünüyor. Moai, ışığı aşağı doğru yansıtan kısılabilir bir LED kaynağıyla birlikte sunuluyor.

Dış mekan apliklere sıcak ve geleneksel bir yorum katan Sisal, boyutları ve kullanılan malzemeler ile mekanlara zamansız ve sakin bir Akdeniz stili aşılıyor. Alüminyum ve ahşap malzemeden üretilen, doğrudan aydınlatma gerektiren mekanlar için düşünülerek tasarlanan Alba ise açık hava mimari tasarım bir aplik olarak Bover koleksiyonu içinde ön plana çıkan diğer bir armatür. Ruben Saldana tasarımı aplik, polikarbon opal tabanlı difüzör yapısı ve isteğe bağlı açma-kapama düğmesi ile ön plana çıkıyor. 

Hareketli görünümü ile takdir toplayan Cornet, ilhamını doğadan alıyor. Bulunduğu her çevreye ahenkli ve organik yapısı ile hızlıca uyum sağlayan Cornet’in tasarımı Alex Fernandez Camps’a ait. Özellikle kamusal alanlar için sert ve dayanıklı bir armatür olarak tercih edilen Cornet, dalgalı katmanları sayesinde baskın olmayan, kısılabilir bir ışık yoğunluğu yaratıyor. Cornet tasarımının aynı formlara sahip bir de apliği bulunuyor.

Işığın mimariye entegrasyonu; Dome, Mod, Skybell, Drip Drop

Tasarımcısı Benedetta Tagliabue’nin  “Tasarımın, sanatın ve ışığın mimariye entegrasyonu çok uzun zaman öncesine dayanıyor. Belki de bu sebeple bu üç öğenin mekanlarda, özel kişiliği olan heykelsi formlara dönüşmesi artık çok normal” diye anlattığı Dome serisi, Bover markasının iç mekan aydınlatma ailesinin ön plana çıkan aydınlatmalarından biri.  Aydınlatmanın bir sanat olduğu düşüncesini vurgulayan Dome tasarımı, tamamen el üretimi ve yaklaşık 170’ten fazla irili ufaklı ahşabın iç içe geçmesinden oluşuyor. 

Mod serisi Bover koleksiyonuna geçtiğimiz yıl eklenen iç mekan aydınlatma tasarımlarından. 2019 Euroluce fuarında beğeniye sunulan sarkıt aydınlatma, ilham kaynağını doğadaki çiçek kümelerinden alıyor.  Çiçek kümelerinin rasgele bir araya gelmesi ve oluşturdukları uyumu vurgulayan Mod, lazerle kesilmiş ince plakalardan bir araya gelen, baş aşağı duran çiçek formundan oluşuyor. Her türlü yaşam alanına uyum sağlayan Mod’un tasarımı Lázaro Rosa-Violán’a ait. 

Estudi Manel Molina Studio tarafından Bover için yaratılan Skybell modüler aydınlatma sistemi ise, her türlü uygulamaya imkan veren, hareket kabiliyeti yüksek bir armatür. Kişisel ve dinamik bir aydınlatma sistemi elde edinceye kadar bir çok varyasyonu denemeye imkan tanıyan Skybell, 5 santimetrelik sarkıt çanlardan oluşuyor. Arzu edildiği şekilde aynı uzunlukta ya da farklı yüksekliklerde kullanılabilen tasarım, özgün yaşam alanları yaratmaya yardımcı oluyor.

Her projenin ihtiyacına göre farklı ışık sayılarının çeşitli kompozisyonlarda bir araya getirilmesine olanak tanıyan Drip Drop tasarımı da, minimalist görünümüyle Bover’in popüler aydınlatma tasarımları arasında. Çoklu doğrusal süspansiyon düzenlemeleri oluşturmayı sağlayan armatür, aplikler, masa lambaları, USB bağlantılı zemin lambaları ile dikkat çekiyor. 

iGuzzini, Simes, Leucos, Studio Italia Design, Delightfull, Roger Pradier, Lasvit, Brand van Egmond, Catellani and Smith, Cini and Nils, Kundalini, Aqua Creations, Linea Light Group, Masiero, IL Fanale, Torremato, Bover, Karman, Forestier, MM Lampadari, Pradina, Sattler ve Terzani gibi 30’dan fazla Avrupa merkezli şirketin Türkiye temsilcisi olan TEPTA, 122.000 ürün çeşidi sunuyor.

Tüm ürünlere  TEPTA Aydınlatma’nın Levent, Nispetiye’de yer alan merkezinde ulaşabilir; TEPTA’nın deneyimli proje ekibinden ihtiyaçlarınız için her zaman süpervizyon hizmeti alabilirsiniz: www.tepta.com