BIM Terimleri Sözlüğü II, (VitrA)’nın Desteğiyle (b. kitap)’tan Çıktı!

BIMe Initiative tarafından hazırlanan, editörlüğünü Dr. Bilal Succar’ın, yardımcı editörlüğünü Dr. Marzia Bolpagni’nin üstlendiği; Doç. Dr. Ümit Işıkdağ, Y. Mimar Burcu Esen Barutçu, Y. Mimar Dursun Furkan Çapkın’ın Türkçeye çevirdiği BIM Dictionary; VitrA’nın katkılarıyla ilk defa Türkçede basılı hale getirildi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin evsahipliğinde düzenlenen Avrasya BIM Forumu-EBF 2019’da BIM konusuna ilgi duyan okurlarla buluşan ilk kitabın ardından ikinci kitap Şubat 2020’de Prof. Dr. Salih Ofluoğlu’nun önsözüyle b. kitap’tan çıktı!

Yapı Bilgi Modelleme (BIM) ile ilgili yüzlerce terime; tanım, kısaltma ve eş anlamları ile yer veren ve 3 ciltten oluşan sözlüğün 78 terim içerin ilk cildi en sık kullanılan terimlere yer verirken 88 terimden oluşan ikinci cildi farklı proje süreçlerinde bilgi alışverişinin sağlanması ve yapı bilgi modellerinin kullanımına yönelik terimleri bir araya getiriyor.

İnternet üzerinden herkesin erişime açık olan BIM Dictionary’nin Türkçe basılı versiyonu da konu ile ilgilenen öğrenci ve profesyonellere ücretsiz olarak dağıtılacak. VitrA’nın dönem boyunca üniversitelerde düzenleyeceği “BIM” konulu VBenzeri Kampüs etkinliklerinde de BIM Terimleri Sözlüğü’nün 1. ve 2. ciltleri öğrencilere hediye edilecek.

BIM’e ilgi duyan kişilerin bilinçli bir kullanıcı olmasına katkıda bulunan bu sözlük önemli bir boşluğu doldurmaktadır ve BIM ile ilgili terimlere dair uluslararası anlayış ve ortak bir algı oluşturmaya imkân vermektedir.” Önsözden, Prof. Dr. Salih Ofluoğlu (Enformatik Bölümü Başkanı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi)

Künye:
BIM Terimleri Sözlüğü II
Editörler: Dr. Bilal Succar (Editör), Dr. Marzia Bolpagni (Yardımcı Editör),
Doç. Dr. Ümit Işıkdağ, Y. Mimar Burcu Esen Barutçu, Y. Mimar Dursun Furkan Çapkın (Türkçe Editörleri)
Yayına Hazırlayan: b. kitap (Binat İletişim & Danışmanlık)
Yayın Koordinatörü: Neslihan İmamoğlu
Redaksiyon: K. Bilge Erdem
Kapak ve Sayfa Tasarımı: Gül Dönmez
Baskı: Şubat 2020, İstanbul
ISBN: 978-605-81332-3-5
DOI: 10.5281/zenodo.3630255