CENK DERELİ’nin “Mimari Hayal Gücünü Kışkırtmak” Sunumu (Mimarlar Derneği 1927)’de…

Hasan Cenk Dereli “Mimari Hayal Gücünü Kışkırtmak” başlıklı  sunumu 4 Şubat Salı günü saat 19:30’da Mimarlar Derneği 1927’de gerçekleştirecek.


Mimari Hayal Gücünü Kışkırtmak
Tarih:
4 Şubat 2020 Salı, 19:30
Yer: Mimarlar Derneği 1927


Bu etkinlikte Hasan Cenk Dereli kendi kültürel coğrafyamızın dergilerini, filmlerini, edebiyatını mimari hayal gücünü kışkırtmak için nasıl kullandığını ve bunları nelere dönüştürdüğünü dinleyicilerle paylaşacak.


Hasan Cenk Dereli:
Yaratıcı üretimi radyo programcılığından, tasarım araştırmalarına, müzik ve etkinlik organizasyonuna uzanan doktora sahibi bir mimar. Mimari etkinlikler ve tasarım fikirleri üzerine çalışırken bir yandan da kentsel politika ve kentte yaratıcılığa odaklanıyor. İzmir’in tasarım kenti olma hedefini UNESCO Yaratıcı Kentler Ağı Tasarım Kenti kriterleri kapsamında değerlendiren doktora çalışmasını 2017 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi ‘nde tamamlayan Dereli, 2013 yılından beri İzmir’de yirmiden fazla farklı yaratıcı alandan yüz seksenin üzerinde ilham veren kişiyi meraklı kentlilerle buluşturan PechaKucha Night İzmir etkinliğini düzenliyor. Kendi yarattığı NOBON markasını yönetiyor, mimari fikirler ve etkinlikler odağında çalışıyor. Çizim ve mimari yerleştirme ağırlıklı sanat işleri üretiyor. Çizimleri 2018 yılında Moskova Mimarlık Bienali’nden, İzmir Kemalpaşa Nif Bağları’nda uyguladığı “Zorunlu Göç” adlı yerleştirmesi 2019 Bükreş Trienali’nden ödül aldı.