YAPRAKLARDA TROYA EFSANESİ Sergisi, (TEPTA Aydınlatma)’da Açıldı…

TEPTA Aydınlatma ilk kez bir sanatçının sergisine ev sahipliği yapıyor. 15 Ocak 2020 tarihinde özel bir davet ile açılan çini sanatçısı Hülya Kalaycı Unutur’un sergisi, Troya Efsanesi’ni konu edinen 49 minyatürden oluşuyor.  

1996 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi MSGSÜ, Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü’nden mezun olduktan sonra İstanbul’da kendi atölyesinde çalışmalara devam eden ve bu yıllarda tezhip sanatına eğilen sanatçı Hülya Kalaycı Unutur, 2009 yılından bu yana çalışmalarını Troya’ya 60 km uzaklıkta yer alan Assos antik kentindeki atölyesinde yürütüyor.

Hülya Kalaycı Unutur

Sergi açılışında, seride çini tekniğinin kullanıldığını söyleyen Hülya Kalaycı Unutur:Troya’nın anlatıcısı olan ünlü tarihçi Homeros’tan başlayarak Troya’yı simgeleyen motifleri yapraklara işledim. Troya’nın kuruluşu, o dönemki tanrı ve tanrıçaları, savaş sahnelerini ve Troya kazılarında bulunan bazı objeleri kendi motiflerimle, güncel bir şekilde yorumluyorum. Diğer yandan dini ve mitolojik konular üzerine çalışıyorum. Troya sadece bunlardan bir tanesi” dedi.

Sanatçının Troya efsanesini, Difenbahya yapraklarının üzerine çini sanatıyla uyguladığı serginin açılışına,  CBA Mimarlık Kurucusu Cafer Bozkurt, Deprem Uzmanı ve Yüksek Mimar Yoshinori Moriwaki, Maya Architecture Kurucusu Bilen Güneş gibi isimler katılırken; sergiden önce düzenlenen basın turuna gösterilen ilgi Unutur’u ve TEPTA yetkililerini mutlu etti.

Sanatçının eserleri  Pazartesi-Cuma 09:00 – 19:00 ve Cumartesi 09:00 – 18:00 saatleri arasında TEPTA mağazasında -4. kattaki galeri alanında ziyaret edilebiliyor.

Çalışmalarını sürdürdüğü pek çok farklı alanda ister mimari ister dekoratif olsun, doğru aydınlatmanın önemine dikkat çeken ve bu konuda bilinçlendirici çalışmaların yanında sanatçılara, galerilere ve sanat kurumlarına destek sağlayan TEPTA Aydınlatma, bu sergi ile ilk kez kapılarını uzun süreli bir sergiye açmış oldu.

Bu işbirliği ile doğru eser aydınlatması alanındaki özellikli ürünlerini kendi bünyesinde izleyici ile buluşturacak olan TEPTA, bir yandan da daha önce sadece çok kısa sürelerle Çanakkale Güzel Sanatlar Galerisi’nde ve Troya Müzesi’nde sergilenen bu eşsiz eserleri İstanbulluların ilgisine sunmayı ve böylece sanatçıya destek sağlamayı hedefliyor.