ARREDAMENTO MİMARLIK Yeni Yılın İlk Sayısı ile Raflarda…

30. yılını geride bırakan Arredamento Mimarlık, 2020 Ocak ayından itibaren artık iki ayda bir yayınlanacak. Okuyucularına daha tematik bir içerik sunacak derginin Ocak-Şubat sayısı “Güncel Mimarlıkta Bunalım” başlığını merkeze alıyor. 

Yeni sayısında Arredamento, Türkiye’de ve dünyada mimarlığın sıkıntılı anomi ortamını tartışmayı deniyor. Uğur Tanyeli’nin yazısına, mesleğin içinde ve hemen başlangıcında duran bir grup mimar ve öğrencinin görüşleri eşlik ediyor: Esra Akcan, F. Pınar Arabacıoğlu, Kutlu Bal, Seden Cinasal, Arzu Erdem, Özlem Erkarslan, Hakan Evkaya, Arda İnceoğlu, Gökhan Kodalak, Orhan Kolukısa, Can Onaner, Burcu Serdar Köknar, Cem Sorguç, Beliz Büşra Şahin, Onur Teke, Belkıs Uluoğlu, Mehmet Cihat Ayaz, Muhammed Aydem, İlayda Çoksaygılı, Arif Şahin, Talha Uçar ve Fezarenç Varan Arredamento’nun sorularını yanıtlıyorlar. Sayıda ayrıca; bir grup “kriz-yapı”nın kısa tarihsel macerası ile iki de “kriz-metne” yer veriliyor: Victor Hugo’nun “Ceci tuera cela”sı, basım teknolojisinin tanımladığı 15. yüzyıl bunalımını; Emil Kaufmann’ın yazdığı “The Second Crisis of Traditional Composition” ise 18. yüzyıl İngilteresi’ndeki bir başka mimari krizi anlatıyor.

Herkes İçin Mimarlık Derneği’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Artuklu Üniversitesi’nin ortaklığında Diyarbakır’da Pembeviran Köyü İlkokulu için gerçekleştirdiği bahçe ve oyun alanı projesinin tanıtıldığı Ocak-Şubat sayısında; Tahran’da araştırma merkezli projeler geliştiren ZAV Architects’in iki güncel yapısı ile İtalyan mimarlar Luigi Valente ve Mauro Di Bona’nın, Campobasso yakınlarında restore ederek kalıcı bir performans mekanına dönüştürdükleri tarihi kilise inceleniyor.

Ali Derya Dostoğlu’nun, Ayvacık’ta yapımı tamamlanan Çoker Evi’ni; PAB Mimarlık’ın, 2014 yılında gerçekleşen yarışma sonucu hayata geçirdiği Gökçeada Lise Kampüsü’nü, Ergün Mimarlık’ın farklı ölçekteki iki konut projesini anlattığı sayıda M. Haluk Zelef ise, küratörlüğünü Ali ve N. Müge Cengizkan’ın üstlendiği “Bir Şehir Kurmak: Ankara 1923-33” sergisini değerlendiriyor.

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 338. sayısı, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından edinilebilir. 

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2020 yıllarına ait sayılarına ise, App Store ya da Google Play üzerinden Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ya da dünyanın her yerinden PressReader uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.