(EURO Gıda) ve (Özgür Tarım), (Form)’un SUNVIA Ürününü TERCİH Etti!

İklimlendirme sektörünün öncü firmalarından Form Şirketler Grubu’nun iştiraklerinden Form Endüstri Tesisleri’nin çevre, ekonomi ve insan dostu ürünü Sunvia, kapalı alanlara doğal ışık ile aydınlatma çözümleri sunmaya devam ediyor. AR-GE’si ve üretimi Form tarafından gerçekleştirilen Sunvia, son olarak Euro Gıda ve Özgür Tarım’ın aydınlatma sistemlerindeki tercihi oldu.

İklimlendirme sektörünün öncüsü Form Şirketler Grubu’nun çevreci ve enerji verimliliği yüksek ürünler alanındaki vizyonunu yansıtan Sunvia, kapalı mekanların gün ışığı ile doğal aydınlatma ihtiyacını karşılıyor. Güneş ışığını kapalı ortamlara ileterek mekanların yapay aydınlatma ihtiyacını minimuma indiren Sunvia, bu sayede yapay aydınlatmadan doğan enerji sarfiyatını da düşürüyor. Sıfır enerji ile doğal aydınlatma sağlayan Sunvia, yapay aydınlatmanın doğal bir sonucu olan karbon ayak izini de önemli derecede azaltıyor. Mevcut ya da inşaat aşamasındaki yapılara kolayca entegre edilebilen Sunvia; düşük maliyetli ve bakım gerektirmeyen, ömür boyu kullanıma uygun dayanıklı yapısı sayesinde birçok farklı yapıdaki kapalı alana çevreci bir aydınlatma sağlıyor. Sunvia; hastane, sanayi tesisi, üniversite, lojistik deposu, fabrika, okul, spor salonu ve idari bina gibi birçok kapalı ortamın, doğal gün ışığından faydalanması ve enerji verimliliği sağlaması açısından büyük önem taşıyor.

Düşük sistem maliyeleri ve enerji tasarrufu başta olmak üzere sağladığı avantajlar ile bugün Türkiye’deki birçok şirket kapalı alanlarında, Form Endüstri Tesisleri tarafından geliştirilen Sunvia gün ışığı aydınlatma sistemlerini tercih ediyor.

Euro Gıda, tesislerinde Sunvia’yı tercih etti

Form Şirketler Grubu iştiraki Form Endüstri Tesisleri’nin çevreci ve enerji dostu ürünü Sunvia’yı tercih eden şirketlerden biri de Euro Gıda oldu. Şirketin İzmir-Armutlu’da konumlanan fabrikasına 35 adet SV900 ve 9 adet SV550 entegre edildi.

Özgür Tarım’ın kapalı tesislerinin aydınlatması Form’a emanet

Enerji tasarrufu, karbon salınım miktarını indirgeme ve çalışan sağlığı-verimi konularında etkisi kanıtlanmış çözümler sunan Sunvia, Özgür Tarım A.Ş’nin Manisa Saruhanlı’da bulunan tesislerinin aydınlatması için tercih edildi. Proje kapsamında 21 adet SV 900 model gün ışığı aydınlatma sistemi kullanıldı.

Sunvia, yalnızca kurumları değil çalışanları da düşünüyor

Çevre dostu bu sistem; enerji tasarrufu alanındaki faydalarının yanı sıra, doğal gün ışığı sayesinde kapalı mekanlardaki yapay aydınlatmaların insan fizyolojisi ve psikolojisi üzerindeki negatif etkilerini azaltıyor. Sunvia kullanılan ortamlarda doğal gün ışığının da etkisiyle çalışan bireylerin performanslarının %15-20 oranında arttığı ve molaya çıkma sürelerinin kısaldığı görülüyor. Buna ek olarak; psikolojik olarak daha rahat çalışan personelin yaptığı işlerde daha başarılı olduğu da dikkat çeken sonuçlar arasında yer alıyor. Bununla birlikte, perakende satış sektöründe satış oranlarının arttığı gözlemleniyor. ABD’de bir alışveriş merkezinde yapılan analizler sonucu, gün ışığı ile doğal aydınlatılan bir mağazadaki satış oranının, yapay aydınlatma ile aydınlatılan 11 mağazaya kıyasla %28 oranında daha yüksek olduğu görülüyor.


Form Endüstri Tesisleri:
İklimlendirme sektöründe 55 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Form Şirketler Grubu’nun yerli imalat ayağını oluşturan Form Endüstri Tesisleri, odaklandığı çevre dostu ürünlerin imalatı sayesinde sektör trendlerine yön veriyor. Ürün grupları arasında Sunvia Gün Işığı Aydınlatma Sistemleri, FesKlima Evaporatif Soğutma Üniteleri, Troke, Roda ve Lamilux gibi farklı markalarda Duman Tahliye-Doğal Havalandırma Sistemleri yer alıyor.

Form Şirketler Grubu:
1965 yılında kurulan Form Şirketler Grubu, grup bünyesinde yer alan 4 bağımsız firmasıyla merkezi, bireysel iklimlendirme ve endüstriyel uygulamalar alanında, yaşam kalitesini arttıracak cihazların üretim, satış ve satış sonrası faaliyetlerini sürdürmekte; rezidanslardan otellere, okullardan hastanelere her tür bina, iş merkezi, fabrika ve alışveriş merkezleri için iklimlendirme sistem çözümleri sunmaktadır.

Form Şirketler Grubu’nun merkez ofisi Maslak İstanbul’dadır. Ankara, Antalya, Adana, İzmir ve Bursa’da bölge müdürlükleri bulunmaktadır. Klima faaliyetlerinde merkezi klima sistemleri, VRF, split ve multi split klima cihazları temin eden Form Şirketler Grubu, aynı zamanda yerli imalat olarak günışığı aydınlatma sistemleri, doğal havalandırma-duman tahliye üniteleri, evaporatif soğutucular, fancoiller, ısı pompaları ve imzalanan lisans anlaşması kapsamında Lennox marka paket klimalar üretmektedir. Form Şirketler Grubu hakkında daha fazla bilgi www.formgroup.com internet adresinden temin edilebilir.