(AURA) Suare Tasarım Sohbetlerinde: Yüksel Demir-“Mimarlığın Antarktika ile İmtihanı”

AURA İstanbul’un mezunlarını ve tüm dostlarını davet ettiği özel etkinlik serisi, AURA Suare tasarım sohbetlerinde, deneyimli mimar ve tasarımcılar, mesleki birikimlerini, yaklaşımlarını ve projelerini paylaşmaya devam ediyor.


Mimarlığın Antarktika ile İmtihanı: Türkiye Antarktika Araştırma Üssü
Tarih:
20 Aralık 2019 Cuma 19:00
Yer:
AURA İstanbul


AURA Suare’nin 20 Aralık Cuma akşamı konuğu; İTÜ Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi Üs Çalışma Grubu Koordinatörü, Doç. Dr. Yüksel Demir.

Katılım ücretsiz, kontenjan sınırlıdır.
Kayıt için tıklayınız.

Mimarlığın Antarktika ile İmtihanı: Türkiye Antarktika Araştırma Üssü*

İTÜ Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi, Üs Çalışma Grubu Koordinatörü Doç. Dr. Yüksel Demir, Türkiye Antarktika Araştırma Üssü* Kuruluş Çalışmalarını ve bu çerçevede katıldığı TAE II (Turkish Antarctic Expedition – Türk Antarktik Bilim Seferi II) izlenimlerini katılımcılar ile paylaşacak.

*Türkiye Antarktika Araştırma Üssü Kuruluş Çalışmaları, TC Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, TC Sanayi Teknoloji Bakanlığı Uhdesinde, İTÜ Kutup Uyg-Ar Merkezi koordinasyonunda gerçekleştirilmektedir.


Doç. Dr. Yüksel Demir:
Mimar, İTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi, İTÜ Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi Üs Çalışma Grubu Koordinatörü, İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık bölümünden mezun oldu (1983-1987), Mimari Tasarım Lisans Üstü Programında gerçekleştirdiği çalışmalarla Yüksek Lisans (1990) ve Doktora (2000) derecelerini İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsünden aldı. Mimarlık yapıyor (1987- ). İTÜ Mimarlık Bölümünde Araştırma görevlisi olarak bulundu (1989-2002). Fakülte ve üniversite düzeylerinde asistan temsilciliği yaptı. İTÜ Güzel Sanatlar Bölüm Başkanlığı görevinde bulundu (2007-2016). Anadolu Üniversitesi’nde (2008-2012), İtalya’da Politecnico Di Milano’da (2009-2015) ve ABD’de Auburn Üniversitesinde (2016-2017 Güz Dönemleri) Misafir Öğretim Üyesi olarak bulundu. Halen yöneticisi olduğu İTÜ Mardint Uygulama Araştırma Merkezi’nin kuruluşunda ve yürütülüşünde (2005- ) görev aldı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalıştı. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi bünyesinde gerçekleştirilen çeşitli etkinliklere katkı sağladı, The Circle Mimarlık Kültür ve Sanat Platformunun kurucularındandır. Halen İTÜ Kutup Uyg-Ar Merkezinde Türkiye’nin Antarktika’da Bilim Üssü Kurulması Çalışma Grubu Koordinatörlüğünün yanı sıra İTÜ Mimarlık Bölümünde Öğretim Üyesi ve İTÜ Rektör Danışmanı olarak İTÜ’nin Araştırma Üniversitesine dönüşümü ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor; aynı zamanda Urbanista-Avcı Mimarlık Bünyesinde danışman olarak bulunuyor. Mimari Tasarım, Mimarlıkta Kuram, Mimarlıkta Bilişim ve Mimarlık Eğitimi, alanlarında araştırmalarını sürdürüyor.