ARREDAMENTO MİMARLIK Ekim Sayısı ile Raflarda…

Arredamento Mimarlık’ın Ekim sayısında dosya başlığı: “Dolapdere’de Neler Oluyor?: Sanatla Dönüşmek”.

Sanatın dönüştürücü gücünden söz etmek malumu ilan sayılır. İstanbul’da Dolapdere son birkaç yıldır böyle bir dönüşüm yaşıyor. Oraya yerleşen birkaç sanat kurumu eski bir küçük imalat ve yoksulluk bölgesinin dönüşümüne büyük katkı sağladılar. Bölgenin, sanatın kentsel dönüşüm gücünü ve sonuçlarını İstanbul özelinde gözlemlemek için bir laboratuvar olacağı da iddia edilebilir. Arredamento’nun Ekim dosyası; Arter, Dirimart, Evliyagil, Gaia ve Pilevneli’yi ele alıyor. Onları kurumsal ve mimari anlamda tanıtmayı deniyor.

Yıldız Entegre’nin katkılarıyla yayınlanan “Ağacın İzinde” bölümünde bu ay, “MEF FADA Tasarla ve Yap! Stüdyosu”nun 2019’da Türkiye, Ermenistan ve Kıbrıs’ta gerçekleşen üretimleri tanıtılıyor. MEF Üniversitesi’nde 2015 yılından bu yana sürdürülen stüdyoda, öğrenciler yaz döneminde stüdyonun yürütücüleri ile birlikte ürettikleri tasarımlarını profesyonel yardım almadan tamamen kendi emekleriyle hayata geçirdiler.

Moldova’nın son kuşak mimarlarından Maxim Calujac’ın iki güncel tasarımının yanında Japon mimar Yoshichika Takagi’nin çağdaş deneysel mimarlık bağlamında dikkat çekici nitelikteki konut yapılarından bir seçkiye yer veren sayı; ABD’li CannonDesign’ın kurumsal ölçekteki hastane ve okul projeleri ile Danimarkalı mimar ve mobilya tasarımcısı Sigurd Larsen’in küçük ölçekli konut ve otel tasarımlarını yanyana getiriyor.

Sayıda ayrıca; Pelin Tan’ın 2005 yılından itibaren mimarlık pratiğini L.E.FT çatısı altında New York ve Beyrut’ta sürdüren Makram el Kadi ve Ziad Jamaleddine’in işlerine yakından bakan yazısına mimarlarla yaptığı söyleşi eşlik ediyor. Nil Tuzcu ve Çağrı Hakan Zaman, dijital mekanın toplumda ortak hafıza ve empati oluşturma olanaklarını Deniz Tortum ile birlikte hazırladıkları Eylül 1955 Sanal Gerçeklik Belgeseli üzerinden irdeliyorlar. ALAN Project’in kurucusu Efe Korkut Kurt, sanat ve mimarlığın kamusal alanda buluşmasına bir örnek olarak Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Raylı Sistem Hattı’nın istasyonları için hazırladıkları projeyi anlatıyor. Aslı Paköz’ün metni, 1950’li yıllarda mimar Nihal Çetintürk’ün Namık Kemal Mahallesi’ne ait çocukluk anılarının bir derlemesini sunuyor. Hatice Hümanur Bağlı ise; dijital dünya içindeki arayüzlerin “arka bahçe”sine odaklanan yazısında bu arayüzlerin ne kadar tasarlanmış ve ne kadar insan odaklı olduğunu sorguluyor.

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 335. sayısı, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından edinilebilir. 

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2019 yıllarına ait sayılarına ise, App Store ya da Google Play üzerinden Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ya da dünyanın her yerinden PressReader uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.