(Mimarlar Odası İzmir Şubesi) 7 Ekim DÜNYA MİMARLIK GÜNÜ’nü Kutluyor…

Dünya Mimarlık Günü kutlamaları, İzmir’de protokol konuşmaları,  plaket töreni ve iki ayrı sergi açılışı ile başladı. Söyleşiler, atölyeler ve gezilerle sürecek etkinlikler tüm haftaya yayılacak.

Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı H. İbrahim Alpaslan

Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı H. İbrahim Alpaslan açılış konuşmasında, mesleki işsizliğin had safhaya vardığına dikkat çekti. Alpaslan ayrıca“İzmir’in imar etkinliklerinde yol gösterici olacak ‘İlkeler Belgesi’ oluşturulmasını öneriyor, belediyelerimizden nitelikli çevreyi önemseyen sözler duymak istiyor, ortak çaba bekliyoruz” mesajlarını verdi.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi, 7 Ekim Dünya Mimarlık Günü’nü, bu yıl da  tüm haftaya yayılan yoğun bir etkinlik programı ile kutluyor. Uluslararası alanda “Herkes İçin Konut” mottosuyla kutlanan Mimarlık Günü,  İzmir’de açılış konuşmaları, Değişen İzmir ve Eski İzmir olmak üzere iki ayrı sergi açılışı ve kokteyl ile başladı.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ve kalabalık bir  davetli grubunun katıldığı açılışta, mimarlık mesleğinde 50 ve 30. yılını dolduran 80 üye plaketle onurlandırıldı.

Aynı gün, Değişen İzmir ve Eski İzmir olmak üzere 2 ayrı sergi açılışı da gerçekleştirildi.

Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı H. İbrahim Alpaslan açılış konuşmasında, yaşanan ekonomik süreçten mimarların yoğun etkilendiğine dikkat çekerek “Mimarlar iş bulamıyor. 1 yıldır iş alamayan mimarlık büroları var. Hiç olmadığı kadar mimar işsizliği ile karşı karşıyayız ama hala tüm Avrupa’nın toplamından fazla sayıda mimarlık fakültemiz mezun vermeye devam ediyor” mesajını verdi.

Milat kabul edelim

Alpaslan, gelişmelerin bugün İzmir’de yoğun nefes alamayan bir kent merkezi ile niteliksiz mekanlardan oluşan mahalleler, sokaklar ortaya çıkardığına da işaret etti. Alpaslan şu mesajları verdi: “Daha üst ölçekte, tüm imar etkinliklerinde yol gösterici olabilecek bir ilkeler belgesinin oluşturulmasını öneriyoruz. Örneğin her semtte yeterli büyüklükte ulaşılabilir yeşil alanlar üretmeliyiz. Bina yükseklikleri sınırlandırılmalıdır. Yine  kent siluetini müteahhitlerin, yatırımcıların insafına bırakmamak gerekir. Bu ilkelerin bir başlangıç olacağına ve olumlu yönde kararların üretilmesine altlık sağlayacaklarına inanıyoruz. Belediyelerimizden mimari gelişim için ortak çaba bekliyor, nitelikli çevreyi önemseyen sözler duymak istiyoruz”

İbrahim Alpaslan ayrıca ilgi duyan herkesi, tüm haftaya yayılacak etkinlikleri izlemeye davet etti.