(thyssenkrupp Asansör Türkiye) CEO’su İsmail Polat, Değişen ASANSÖR YÖNETMELİĞİ Hakkında Bilgi Verdi…

Yürürlüğe giren Asansörlerin İşletme ve Bakım Yönetmeliği ile güvenli olmayan kırmızı etiketli asansörler kapatılacak. Dünyanın lider asansör firmalarından thyssenkrupp Asansör Türkiye CEO’su İsmail Polat, değişen yönetmelikle birlikte hem asansör firmalarının hem de kullanıcıların yapması gerekenleri açıklıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yeni yürürlüğe soktuğu Asansörlerin İşletme ve Bakım Yönetmeliği, yetkili bakım firmalarına ve bina yöneticilerine bazı sorumluluklar yüklüyor. Yeni yönetmeliğe göre, kontrol sonrasında güvensiz olarak kategorilendirilen kırmızı etiketli asansörler kapatılacak, hafif kusurlu ya da kusursuz hale getirilmeyen asansörlere bakım hizmeti sunulamayacak. Dünyanın lider asansör firmalarından thyssenkrupp Asansör Türkiye CEO’su İsmail Polat, değişen yönetmelikle birlikte hem asansör firmalarının hem de kullanıcıların yapması gerekenleri açıklıyor.

Asansör bakımı ve tescilinden bina yöneticisi sorumlu

thyssenkrupp Asansör CEO’su İsmail Polat

thyssenkrupp olarak asansör kullanıcılarına farkındalık sağlamak amacıyla konuya dikkat çeken thyssenkrupp Asansör CEO’su İsmail Polat, “Türkiye’de asansörler Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından  yetkilendirilen kuruluşlar tarafından denetleniyor. Denetleme, bakanlık tarafından belirlenen özel kriterler çerçevesinde yapılıyor. Denetim sonucu güvenli bulunmayan asansörlere kırmızı etiket veriliyor. Bunun sonucunda asansörlerin kullanıma kapatılması gerekiyor. 6 Nisan 2019’da çıkan yeni yönetmeliğe göre, eğer, bindiğiniz asansörde etiket yoksa asansör kontrolünün yapılıp yapılmadığını, asansörde kırmızı etiket varsa bakımın yapılıp yapılmadığını, bu konulardan sorumlu bina yöneticisine sormanız gerekiyor.

Kırmızı etiketli asansörlerdeki kusurların 60 gün içinde giderilmesi gerekiyor

Polat, “Asansörü olan bir binada bakım sözleşmesi olması zaruridir. Kırmızı etiket varsa, yeni yönetmeliğe göre 60 gün içinde asansördeki eksikliklerin giderilmesi gerekir. Bu süre sarı etiketli asansörlerde 4 ay, hafif kusurlu olarak kategorilendirilen mavi etiketli asansörlerde 1 yıl, olarak kabul ediliyor” diye belirtiyor.


thyssenkrupp Asansör Türkiye:
thyssenkrupp Asansör, alanında dünyanın en büyük şirketleri arasında bulunan thyssenkrupp Elevator’a bağlı olarak faaliyet göstermektedir. 20 yıldır Türkiye’de inşaat ve ulaşım sektörlerinin gelişimi ile birlikte büyümesini sürdüren şirket, her gün kendisine güvenen milyonlarca insanın hayatına dokunup, güvenli ve konforlu bir şekilde seyahat etmelerine ve yaşam kalitelerini artırmalarına yardımcı olma misyonunu üstlenmiştir. Ürün ve hizmet portföyü içinde yük ve yolcu asansörleri, yürüyen merdiven ve bantlar, yolcu biniş köprüleri, merdiven asansörü ve platform kaldırıcıları ile tüm ürünler için isteğe özel hizmet çözümleri yer almaktadır. thyssenkrupp Asansör, 2018 yılının ikinci yarısında Gebze’de hizmete giren 20 milyon Euro’luk fabrika yatırımı ile yürüyen merdiven üretiminde yüzde 50’nin üzerinde yerlilik oranı yakalamayı başarmıştır.

thyssenkrupp:
thyssenkrupp, materyaller alanında güçlü bir teknoloji grubudur. 78 ülkede 160 binden fazla çalışan, kaliteli ürünler, akıllı endüstriyel süreçler ve sürdürülebilir bir gelişme için hizmetler sunmak üzere azim ve teknolojik uzmanlıkla çalışmaktadır. 2017/2018 mali yılında thyssenkrupp 42,7 milyar Euro değerinde satış gerçekleştirmiştir. Farklı sektörlerde gelecekte karşılaşılacak güçlüklere rekabetçi çözümler geliştiren grup, mühendislik alanındaki uzmanlığıyla müşterilerin ekonomik bir maliyet ve kaynak kullanımı ile küresel pazarda avantaj elde etmelerini ve yenilikçi ürünler üretmelerini sağlıyor. Grubun teknolojileri ve inovasyonları, mevcut ve gelecekte oluşacak müşteri ve pazar gerekliliklerini karşılamayı, geleceğin pazarlarında büyümeyi, güçlü ve istikrarlı kazanç, nakit akışı ve değer artışı sağlamayı mümkün kılan kilit faktörlerdir.