[Kitap]: Heybeliada Halki, Dimonisos

Akillas Millas’ın Akademi ödüllü ilk kitabı Heybeliada Halki, Dimonisos, yenilenmiş içeriğiyle yayımlandı.

Akillas Millas’ın Büyükada – Prinkipo, Ada-i Kebir kitabından 5 yıl sonra, Heybeliada Halki, Dimonisos adlı dev eseri, yine Adalı Yayınları’ndan çıktı.

Heybeliada’ya tarihi kimliğini veren insanlarını, mahallelerini, sokaklarını, evlerini ve manastırlarını titiz araştırmacı kimliğiyle bir araya getiren Millas’ın eseri, bu küçük ada için temel kaynak niteliğini taşıyor.

İlk kez Yunanca olarak 1984 yılında Yunanistan’da yayımlanan ve Akademi Ödülü’nü kazanan kitabın yazarı Akillas Millas, o günden bugüne yeni resim, kartpostal, gravür ve belgeleri toplayarak arşivini sürekli zenginleştirdi ve yitip gitmekte olan her şeyin çizimini yaptı.  Evlerin, sokakların, kıyı şeridinin, balıkların, teknelerin, vapurların, mezar taşlarının, kapıların ayrıntılı ve usta işi çizimleri, geleceğe miras kalacak en önemli bilgeler niteliğinde ve Millas bu çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Yeni görsel malzemelerin eklendiği kitap, Türkçe basım için yeniden yazıldı.

600 sayfalık büyük boy kitap, 1000’e yakın görsel malzeme içeriyor. Kitap aynı zamanda Asırlar Boyunca Ada Tarihi, Yönetim, Okullar, Dernekler, Heybeliada’nın Mahallelerinde bir Gezinti, Adalılar, Gelenekler ve Efsaneler bölümlerinden oluşuyor.