Ses ve Işığa Övgü: (Lasvit)’ten The SOUNDWAVE Enstalasyonu…

TEPTA Aydınlatma tarafından temsilciliği yürütülen Lasvit, W Dubai – The Palm Hotel’de yerleşimini tamamladığı son aydınlatma enstalasyonu The Soundwave ile beğeni topladı.

Aydınlatma heykelleri ve yerleştirmeleri konusunda dünya çapında öncü olan Lasvit, W Dubai – The Palm Hotel’in lobisine özel olarak tasarladığı aydınlatma enstalasyonu The Soundwave’in yerleşimini tamamladı. Lasvit, The Soundwave ile ses ve ışığın yaydığı enerjiye dair bir övgü sunuyor.

30 metre uzunluğundaki lobinin tavanına yerleştirilen The Soundwave, 1213 cam paçadan oluşuyor. Cam blokların tavandan aşağı “W” harfi şeklinde konumlandığı ve her parçanın kendine özgü bir yeri olan projede, yüzlerce renk kombinasyonu, ses ile koordine bir şekilde görsel bir şölen yaratıyor. Cam blokların içine yerleştirilen özel DMX çipler sayesinde enstalasyon, önceden programlanmış bir koreografiye göre yanıp sönüyor, mobil olarak kontrol ediliyor. Başka bir deyişle ışık, ses ile dans ediyor, renklerin değişimi bir illüzyon etkisi yaratıyor.

Kırılgan görünüme rağmen, tavanın on metrelik bir bölümünü  kaplayan enstalasyon yaklaşık 6,5 ton asılı cam ve metal taşıyor. Otel ziyaretçilerinin hayal gücünü harekete geçiren The Soundwave tasarımı Ludmila Zilková’ya ait. The Soundwave enstalasyonun yaratıcısı Zilková, tasarımı önce sesin peşine düşüp kaynağının sorgulandığı, sonrasında ışık oyunlarının cazibesine kapılıp seyre dalınan giz dolu bir yapı olarak tanımlıyor. Enstalasyonun, W Dubai – The Palm Hotel’in özünü oluşturduğunu belirten tasarımcı, cam bileşenlerin dayandığı karmaşık yapının Lasvit’in tasarım mühendisleri tarafından bu projeye özel geliştirildiğini sözlerine ekliyor.

Tasarımcıları, cam ustalarını, sanatçıları ve mühendisleri bir araya getiren Lasvit, “Güzelliğe olan tutkuyla” aydınlatma tasarımlarına hayat veriyor.

“Aklımız, ellerimiz kadar önemlidir” mottosu ile hareket eden marka, heykel ve özel aydınlatma yerleştirmeleri konusunda dünya çapında bir öncü olarak kabul ediyor. Türkiye’de 2012’den bu yana TEPTA ile temsil edilen ve birlikte, ortak projelere imza atan Lasvit, üflemeli Bohemya camının küresel elçileri olarak Çek Cumhuriyeti’nden dünyaya yayılıyor. Otel zincirleri, özel konutlar, kamusal ve kültürel mekanlar, lüks yatlar, restoranlar ve butikler için aydınlatma heykelleri tasarlayan marka, aynı zamanda Zaha Hadid, Kengo Kuma, Yabu Pushelberg, Arik Levy, Micheal Young Nendo gibi öncü tasarımcılarla hazırladığı armatür koleksiyonları da sunuyor.


TEPTA Aydınlatma:
TEPTA Aydınlatma 1991’den bu yana mimarlara, tasarımcılara, elektrik mühendislerine ve son kullanıcılara ışık alanında hizmet sunan bir çözüm ortağıdır. TEPTA Aydınlatma hizmetleri, küçük veya geniş ölçekli projelendirme ve “doğru” aydınlatma danışmanlığından, önde gelen aydınlatma markalarının ürünlerinin satışına, süpervizyon ve denetim hizmetlerine, satış sonrası montaj ve bakım servislerine kadar yaygındır. TEPTA, çalışmalarında başarıyı, mimarlardan, pazarlama uzmanlarından ve teknik ekipten oluşan deneyimli kadrosu ile sağlar.

TEPTA’nın aydınlatma alanındaki hizmet ve ürün kapsamı, gerek dekoratif gerekse mimari aydınlatmada, iç mekanlardan dış mekanlara ve bina cephe aydınlatmasına kadar uzanır. Sergilenen tek bir mücevherin aydınlatılmasından, büyük kapsamlı projelere; tüm bir konutun hedeflenen estetik kavram çerçevesinde aydınlatılmasından, ofislere ve ticari yapılara, demo aydınlatmalarından tarihi eserlere ve müzelere kadar her aydınlatma çözümü için en uygun ürünlere ve en iyi hizmete TEPTA’da ulaşmak mümkündür.

TEPTA böylesine geniş bir ürün ve hizmet yelpazesini 28 yılı aşkın süredir temsilcisi olduğu iGuzzini’nin yanı sıra alanında önde gelen 30’dan fazla Avrupa merkezli şirketin Türkiye temsilcisi olarak gerçekleştirmektedir. Tasarım ve kaliteleriyle öne çıkan bu markalardan bazıları, Simes, Leucos, Studio Italia Design, Delightfull, Roger Pradier, Lasvit, Brand van Egmond, Catellani and Smith, Cini and Nils, Kundalini, Aqua Creations, Linea Light Group, ilFanale, Torremato ve Terzani’dir. 30.000 kadar ürün çeşidine sahip olan TEPTA Aydınlatma’nın 1.Levent’teki 4 katlı mağazasında bu yelpazenin çarpıcı örnekleri sergilenmektedir.

Bütün bunların yanında TEPTA sunduğu hizmetler arasında özel üretim ürünler de bulunmaktadır. Projelerin bütünlüğünün öncelikli olduğu durumlarda, mimarların, tasarımcıların, elektrik mühendislerinin ve son kullanıcıların özel istekleri doğrultusunda teknik, estetik ve ekonomi üçgeninin birleştiği en uygun noktayı, gerçekleştirdiği üst  kalitedeki üretimlerde sağlayan TEPTA, bu özelliği ile gerek yurt içinde gerekse yurt dışında  iyi, hızlı ve güvenilir bir  çözüm ortağıdır.

Bugüne dek gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok projeye imza atmış olan TEPTA’nın önde gelen projelerinin arasında Dolmabahçe Sarayı Cephesi, Bakü Haydar Aliyev Müzesi ve Haydar Aliyev Parkı, İzmir Adnan Menderes ve İstanbul Atatürk Havalimanları, Amerikan Konsolosluğu, Van Kalesi, IKSV, ARTER, SSM, The Seed, İznik Vakfı, Acıbadem ve Liv Hastaneleri, İzmit ve Kayseri saat kuleleri, Edirne Muradiye ve Selimiye Camileri, Azerbaycan Şemkir Kilisesi, Şırnak Kırmızı Medrese gibi ilgi çekici işler de bulunuyor. TEPTA kuruluşundan bu yana İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin aydınlatma sponsorluğunu üstleniyor; kültür ve sanat projelerine aralıksız olarak desteğini sürdürüyor.

İstanbul, Antalya, Bursa, Bodrum ve İzmir’de satış noktaları bulunan TEPTA’nın, yurt dışı çalışmaları Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Romanya, Libya, Suudi Arabistan gibi ülkeleri kapsamaktadır. Temsilcisi olduğumuz markalar ve referans projelerimiz hakkında daha detaylı bilgi için lütfen web sitesini ziyaret ediniz: www.tepta.com