Hakikatten Uzaklaştıkça: (Kundura Sinema)’dan 16. İstanbul Bienali’ne ÖZEL Gösterim!

Türkiye’nin endüstriyel kültür mirası Beykoz Kundura’da yer alan Kundura Sinema, yeni sezonu 16. İstanbul Bienali Paralel Etkinlikleri kapsamında gerçekleştireceği özel film gösterimleriyle başlatacak.

Kundura Sinema, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği 16. İstanbul Bienali Paralel Etkinlikleri kapsamında 14 Eylül – 9 Kasım tarihleri arasında “Hakikatten Uzaklaştıkça” başlıklı film programına ev sahipliği yapacak. Pia Chakraverti-Wuerthwein ve S. Buse Yıldırım küratörlüğünde dört kısa ve bir uzun metrajlı filmden oluşan özel seçki insan faaliyetlerinin gezegen üzerindeki ilişkisi ve etkisine odaklanarak 16. İstanbul Bienali’nin bu seneki “Yedinci Kıta” temasına göndermede bulunuyor.

Beykoz Kundura Kültür Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım ve Kundura Sinema Danışma Kurulunda yer alan küratör Pia Chakraverti-Wuerthwein seçki ile ilgili olarak “Geçmişte imkansız, saçma veya gerçeküstü gördüğümüz, iklimin bozulmasının karşısında açıklayamadığımız olaylar için mitolojiye veya irrasyonel açıklamalara ihtiyacımız var. “Hakikatten Uzaklaştıkça” programımızda, çağdaş dünyaya hitap etmenin bir aracı olarak mit ve fantaziyi kullanan sanatçıların uygulamalarını araştırıyoruz. Kentsel bozulmadan, insanlık ve çevresi arasındaki ilişkiye kadar çeşitli konuları ele alan sanatçıların hikayesi genellikle kendi biyografileri ve vücutlarına dayanıyor ve eserler boyunca doğal ortam kişiselleştiriliyor” yorumunda bulundular.

Film gösterimleri ücretsiz gerçekleşecek olup etkinliğe katılmak isteyenlerin gise@beykozkundura.com adresine isim-soyisim, gitmek istenilen filmin adı ve gösterim tarihini yazarak kayıt yaptırması gereklidir.

“Hakikatten Uzaklaştıkça” Gösterim Programı

14 Eylül – 9 Kasım 2019

Her Cumartesi (14, 21, 28 Eylül | 5, 12, 19, 26 Ekim | 2, 9 Kasım)

13:30 – 15:30 Kısa filmlerin gösterimleri

17:00 – 18:30 Uzun metraj filmin gösterim saati

Flow
Su Ming-Yen (2018, 29:00)
Detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

Beyond the North Winds: A Post Nuclear Reverie
Natalie Cubides-Brady (2019, 24:00)
Detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz

The Open Forest- Barbara Marcel, 2017

The Open Forest
Barbara Marcel (2017, 24:35)
Detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz

And What Is the Summer Saying – Payal Kapadia, 2018

And What is the Summer Saying
Payal Kapadia (2018, 24:00)
Detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz

Leviathan- Lucien Castaing Taylor & Verena Paravel, 2012

Leviathan
Lucien Castaing-Taylor and Verena Paravel (2012, 1:27:00)
Detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz


Beykoz Kundura:
1800’lerin başında bir deri fabrikası olarak kurulan ve 1933’te ayakkabı fabrikasına dönüştürülen Türkiye’nin endüstriyel ve kültürel mirası Beykoz Kundura hem Osmanlı Devleti’nin hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin 200 yılı aşkın kesintisiz sanayileşme planının en önemli aktörlerinden biri oldu.

Beykoz Kundura’da sinema kültürü ise hem çalışanlarının hem de Beykoz halkının katılımıyla gerçeklesen film gösterimleri sayesinde fabrika d ¾ eminde gündelik hayatın önemli bir parçasını oluşturuyordu.  2018  yılının  Kasım  ayında  fabrikanın  kalbini oluşturan Kazan Dairesi’nde kapılarını açan Kundura Sinema sinemaya dönüştürülen endüstriyel kültürel sitenin ilk örneğini de oluşturdu.

Uzun yıllardır Yıldırım Holding bünyesinde film ve dizi platosu olarak hizmet veren Beykoz Kundura, Kazan Dairesi’nin restorasyonu kapsamında Kundura Sinema’ya ek olarak 2019 sonunda açılacak olan Kundura Sahne ve mekanın kültürel mirasına sahip çıkma amacıyla Kundura Hafıza başlığı altında yürüttüğü Sözlü Ta¾rih Projesi ile birlikte, filmlerin ve hikayelerin sadece üretildiği değil, aynı zamanda izleyicisiyle buluştuğu, İstanbul’un nitelikli kültür ve sanat alanlarından birine dönüşmeyi hedefliyor.

Buse Yıldırım:
Kültür-Sanat Direktörü
Buse, İstanbul’da yaşayan genç bir kültür girişimcisi ve sinema sanatçısı. Yaratıcı sektöre ve farklı kültürlere duyduğu ilgiyle, ilk olarak Brighton’da sanat ve tasarım alanında ön lisans eğitimi aldı. Güncel sanatı keşfettikçe kurama yöneldi ve Goldsmiths Londra Üniversitesi’nin Görsel Kültür bölümünde, Kuramsal Sanat Tarihi alanında lisans eğitimini tamamlayarak, çeşitli sergileme projelerinde çalıştı. Film ve video üzerine yoğunlaşma isteği onu Paris’e götürdü; Paris ESEC Sinema Okulu’nda belgesel yönetmenliği alanında ikinci lisans eğitimi tamamladı.

2012 senesinden itibaren birebir hayallerini kurduğu Beykoz Kundura’nın kültür sanat kimliğini kurguluyor. Beykoz Kundura’nın sözlü tarih ve arşiv projesi “Kundura Hafıza” girişimini hayata geçiren Buse, Kundura Sahne ve Sinema’nın kültür sanat yöneticiliğini yapıyor. Yine bu dönemlerde kurduğu “Lita” yapım evi kapsamında çeşitli görsel-işitsel projeler gerçekleştirirken, Berlin Freie Universität’te Görsel ve Medya Antropolojisi alanında yüksek lisans eğitimine devam ediyor.