BETONART Mimarlık Yaz Okulu 2019” Sona Erdi!

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından, bu yıl Baştaş & Konya Çimento / Hazır Beton ana desteğiyle düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir yanından mimarlık öğrencilerini bir araya getiren BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun 18’incisine katılan 30 öğrenci kapanışta eserlerini sergiledi.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından, Baştaş & Konya Çimento / Hazır Beton ana desteğiyle gerçekleştirilen BETONART Mimarlık Yaz Okulu, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde “Standartlaştırma” temasıyla 27 Temmuz – 5 Ağustos 2019 tarihleri arasında düzenlendi. Sektör profesyonellerinin, akademisyenlerin ve alanında lider kurumların desteğiyle hayata geçirilen Yaz Okulu’na bugüne kadar 500’e yakın genç katıldı.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde düzenlenen BETONART Mimarlık Yaz Okulu, 6 atölyede 30 öğrencinin eserlerinin yer aldığı sergiyle tamamlandı. BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun kapanışında, TÇMB CEO’su İsmail Bulut, Baştaş ve Konya Çimento Genel Müdürü Burak Akın, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nur Çağlar ve Yaz Okulu Küratörü Selda Bancı kapanış konuşması yaptılar.

Kapanış töreninde ilk konuşmayı gerçekleştiren TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nur Çağlar, “BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nda farklı şehirlerden gelen öğrencilerle bir arada olmaktan çok mutlu olduk. Bizler TOBB ETÜ kampüsünü çok seviyoruz, sizin eserleriniz de güzel bir dokunuş oldu. Yaz okuluna katılım sağlayan genç meslektaşlarıma, TOBB ETÜ yetkililerine ve küratörümüz ve koordinasyon ekibimize çok teşekkür ederim.” dedi.

Baştaş ve Konya Çimento A.Ş Genel Müdürü Burak Akın, “BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun ana destekçisi olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Öğrencilerimize, küratörümüze, moderatörlerimize ve ev sahibimize teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) CEO’su İsmail Bulut; “Sektörde sinerji oluşturmak ve gençlerin profesyonel hayata adım atmalarına imkan tanımak adına BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nu 2002 yılından bu yana aynı heyecan ve özveriyle hayata geçiriyoruz. Bu süreçte 500’e yakın genç mimarı, betonla tanıştırdık. TÇMB olarak, ekonomik verilerin, büyüme oranlarının ötesine bakmaya, topluma katkı sağlamaya; enerjileri ve çalışma azimleriyle fark yaratan gençlerin daima yanında olmaya ve onları desteklemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Akademik danışmanlığını Nur Çağlar’ın, küratörlüğünü Selda Bancı’nın, moderatörlüklerini, Refa Emrali, Jorge Mealha, Alper Aksoy, Serkan Karaaslan, Yunus Özmerdivenli, Ramazan Avcı, Ozan Gürsoy, Aktan Acar, Murat Sönmez, Aslı Özbek ve Nihat Eyce’nin yaptığı BETONART Mimarlık Yaz Okulu,  bu yıl “Standartlaştırma” teması ile gerçekleştirildi. Mimarlık bölümünde 3. sınıfı bitirmiş, 4. sınıfa geçmiş öğrencileri buluşturan ve on gün süren BETONART Mimarlık Yaz Okulu,öğrencilerin eserlerinin yer aldığı sergi ve ardından sertifika töreni ile sona erdi.

 


Betonart
BETONART odağına beton malzemesini alan ve 3 ayda bir yayınlanan mimarlık ve tasarım dergisidir. Betonun nitelikli ve yenilikçi kullanım örneklerine yer verirken mimari kültür, tasarım, teknoloji ve sanat ile okurlarını buluşturur. BETONART, Türkiye’nin en “nitelikli” mimarlık yayını olma özelliğini 2004’den beri koruyor. Ocak 2012’den itibaren Binat İletişim ve Danışmanlık tarafından yayınlanmaya başlanan dergi, bu tarihten itibaren dijital iletişime de olanak vererek bir yenilenme ve değişim sürecine girdi. 32.sayıdan itibaren bir konuk editör ve onun işlediği bir tema ile yayınlanıyor. BETONART’ın okur kitlesi yapı sektörünün ve tasarım dünyasının tüm paydaşlarından oluşuyor. 

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), 1957 yılında Dernek statüsünde kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’deki 51’i entegre, 17’si öğütme tesisi olmak üzere, toplam 68 kuruluşu temsil etmektedir. TÇMB, ülkenin kalkınma ve yapılandırılmasında en önemli malzemeyi üreten çimento sektörünün Sivil Toplum Kuruluşu biçiminde örgütlenmiş tek temsilcisidir. Türk çimento sektörünün uluslararası temsilcisi olarak Avrupa Çimento Birliği’ne 1972 yılından beri üye olan TÇMB aynı zamanda araştırma geliştirme hizmetlerinden başlayarak, eğitim, uluslararası iş birliği, sertifikasyon, sektörel veri derleme, üniversite, sivil toplum örgütleri ve diğer ilgili kuruluşlarla işbirliği gibi birçok sorumluluğu da başarıyla üstlenmiştir. Avrupa Çimento Birliği’nin (CEMBUREAU) üyesi olan TÇMB, Türk çimento sektörünün uluslararası ilişkilerini de yürütmektedir.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından kurulan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, faaliyete geçtiği 2004 yılından bu yana benimsediği yenilikçi ve fark yaratan eğitim anlayışıyla hem Türkiye hem dünya en iyi üniversiteler liginin en genç üyesi olarak kendine sağlam bir yer edindi. Araştırma ve eğitimde mükemmelliği ilke edinmiş olan TOBB ETÜ, güçlü akademik kadrosu ve küresel rekabet ortamının ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmış lisans ve lisansüstü programları ile profesyonel hayatta öne çıkan, nitelikli mezunlar vermeye devam ediyor. Türkiye’de ilk kez ve yalnızca TOBB ETÜ tarafından uygulamaya konularak iş dünyası-üniversite iş birliğini somutlaştıran Ortak Eğitim Programı çerçevesinde TOBB ETÜ’lüler, yurt içi ve yurt dışında farklı firma ve kurumlarda çalışarak bir yıla yakın iş deneyimi ile mezun oluyor.

2007 yılında kurulan Mimarlık ve Tasarım Fakültesi bünyesinde yer alan Mimarlık Bölümü; sanat, bilim ve teknolojinin harmanlandığı programı ile 2011 yılından bu yana sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilecek niteliklere sahip, yenilikçi ve deneyimli mimarlar yetiştiriyor.

Baştaş Başkent Çimento A.Ş
1967 tarihinde Türkiye’nin halka açık ilk anonim şirketlerinden biri olarak Baştaş Başkent Çimento A.Ş, 1984 yılında ise Baştaş Hazır Beton A.Ş. kurulmuştur.Baştaş Çimento Fabrikası Ankara-Samsun Karayolu üzerinde, Ankara ili Elmadağ ilçesi sınırları içerisinde yer almakta olup, Ankara şehir merkezine 35 km mesafededir. Baştaş Hazır Beton ise 21 adet tesisi ile İç Anadolu’ da faaliyet sürdürmektedir. Fabrikamız ve tesislerimiz, şirket politikamıza da uygun olarak kalite, çevre, iş sağlığı ve güvenliği ve enerji yönetimi faaliyetlerini, uluslararası geçerliliği olan yönetim sistemleri kapsamında yürütmektedir. Müşteri, hissedar ve çalışanlarına artı değer katan, toplumsal sorumluluğu paralelinde güvenilirlik ve müşteri odaklı yönetimi temel ilkeleri olarak benimseyen ve faaliyet gösterdiği tüm bölgelerde ilk akla gelen ve tercih edilen şirket olmak; vizyonumuz; verimli ve etkin üretim metotları ile kalite ve etik değerlerden taviz vermeksizin; çevreye, toplumsal hayata ve milli ekonomiye katkılarını arttırarak devam ettiren bir şirket olmak da misyonumuzdur.

Konya Çimento A.Ş.
Konya Çimento A.Ş.’nin kuruluş çalışmaları 1954 yılında 115 Konyalı işadamının öncülüğünde başlamıştır. Konya Hazır Beton A.Ş. ise 1994 tarihinde kurulmuş olup, İç Anadolu’ da 14, Akdeniz Bölgesi’nde 5 adet olmak üzere toplam 19 adet tesisi mevcuttur. Fabrikamız, Konya’ ya bağlı Selçuklu ilçesinde yer almaktadır. Müşteri, hissedar ve çalışanlarına artı değer katan, toplumsal sorumluluğu paralelinde güvenilirlik ve müşteri odaklı yönetimi temel ilkeleri olarak benimseyen ve faaliyet gösterdiği tüm bölgelerde ilk akla gelen ve tercih edilen şirket olmak vizyonumuz; verimli ve etkin üretim metotları ile kalite ve etik değerlerden taviz vermeksizin; çevreye, toplumsal hayata ve milli ekonomiye katkılarını arttırarak devam ettiren bir şirket olmak da misyonumuzdur.