ALPER DERİNBOĞAZ, 2020 (eVolo) Skyscraper Competition Jürisinde!

eVolo Magazine’in düzenlediği Skyscraper Competition, dünyanın dört bir yanından mimarların, öğrencilerin, mühendislerin, tasarımcıların katılımına açık bir yarıșma. 2006 yılından beri düzenlenen ve yüksek katlı mimarlığı konu alan en prestijli yarıșma olan Skyscraper Competition, gökdelen tasarımını özgün teknolojiler, yapı malzemeleri, program șeması, estetik ve mekansal organizasyon ile yeniden tanımlayan fikirleri ödüllendiriyor.

Alper Derinboğaz

Doğal çevre, toplum ve kent ile yüksek katlı yapılar arasındakiyi ilișkiyi sorgulamayı hedefleyen yarıșmanın bașvuruları 28 Ocak 2020’de sonlanacak. Massimiliano Fuksas, Ma Yansong gibi isimlerin jürilik yapmıș olduğu platformun jüri üyeleri arasında bu yıl Alper Derinboğaz da yer alıyor.

Yarıșma için proje teslim tarihi 11 Șubat 2020 olarak belirlendi.

Alper Derinboğaz, Jürgen H. Mayer, Manuel Navarro Zornoza, Micheal Neumann, Berrin Chatzi Chousein, Ryuichi Sasaki ve Lu Yun’dan olușan jüri ekibinin değerlendirmeleri sonucu kazananlar 21 Nisan 2020’de açıklanacak.


Alper Derinboğaz:
Alper Derinboğaz 2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun oldu. California, Los Angeles Üniversitesi, Mimarlık ve Kentsel Tasarım bölümünde yüksek lisans derecesi için Fulbright Bursu aldı ve UCLA Yüksek Lisans Ödülü’nü kazandı. 2010 yılında, Fransızca’da “yeni fikirler veya eleștiriler için bir bulușma alanı” olarak da kullanılan Salon’u kuran Derinboğaz, profesyonel çalıșmalarının yanı sıra, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimari tasarım stüdyosunda stüdyo yöneticiliği ve çeșitli yarıșmalarda jüri üyeliği görevini sürdürmektedir.

Derinboğaz’ın inșa ettiği üç eser Gate, Panorama ve Augmented Structures, 2011’de Yılının En İyi Mimari Seçkisi’ne dahil edildi ve aynı yıl Arkitera Genç Mimar Ödülü’nün sahibi oldu. Derinbogaz uluslararası alanda birçok ödül ve onur kazandı. 2018’de Alman Tasarım Ödülü ve İyi Tasarım Ödülü, 2017’de Dünya Mimarlık Ödülü, 2015’te Plan Dergisi Yenilikçi Mimarlık ve Architizer A+ Ödülünü kazandı ve yine 2015’te YAP finalisti oldu. Türkiye’nin ilk kez katıldığı 14. Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Fuarı’nda Türkiye Pavyonu’nda ișleri sergilenen Derinboğaz 2019’ da Avrupa Mimarlık Merkezi Tarafından verilen EUROPE 40 UNDER 40 ödülünü kazandı.

Alper Derinboğaz’ ın projeleri, fiziksel çevrenin olanaklarını zaman ve mekan arasındaki potansiyel ilișkiler üzerinden araștırır. Bağlamın değerlendirilmesi ve farklı ölçeklerde müdahaleler ile bu değerlendirmenin yoğunlaștırılması üzerine kurulu bir tasarım yaklașımı üzerinden masterplandan, müzelere, enstalasyonlara uzanan farklı ölçeklerdeki projelerinde, yerin ve temanın temel konumlarını ortaya çıkartmayı ve sorgulamayı hedefler.