(Deli Atölye)’den: “Boğaz’ın 20. Yüzyıl Türkiye Sinemasında Temsili”

Deli Atölye, Emirgan’da iki günlük film atölyesi düzenleniyor. Atölyede sinema öncesi dönemde (18. ve 19. Yüzyılda) seyir ve gösteriş caddesi olan Boğaz’ın 20. Yüzyıl Türkiye sinemasında nasıl sahnelendiğine bakılacak.

Ortaköy Hanım Sultan Sarayları gravürlerinden Yeşilçam filmlerine, “Boğaziçi Mehtapları”ndan (Abdülhak Ş. Hisar) “A AY”a (Reha Erdem’in ilk uzun metraj filmi) Boğaziçi sanatçılar ve kitleler için nasıl anlamlar taşımıştır? Değişik tarihsel dönemlerde ve toplumsal süreçlerde Boğaziçi nasıl tahayyül edilmiştir ve bu tahayyüller sinemaya nasıl yansımıştır? İlk gün Emirgan Deli Atölye’de buluşup metinler, gravürler ve özellikle filmler üzerinden Boğaz’a baktıktan sonra ikinci gün gezintiye çıkıp Boğaz seyri yapılacak ve yeni temsil yolları üzerine tartışılacak.

İki gün sürecek atölyeye katılım ücreti günlük 100 TL. Özellikle yaratma arayışında olan, İstanbul üzerine bir şeyler yapmayı planlayan, isteyenlerin iki gün katılması önerilse de iki gün katılma zorunluluğu bulunmuyor.

Kayıt için: deliatolye@gmail.com veya 0212 703 35 30Aysim Türkmen kimdir?

Film yönetmeni ve yapımcısı olan Aysim Türkmen, aynı zamanda kent antropoloğudur. New York Üniveristesi Ortadoğu Bölümü’nde yüksek lisansını, New School Üniveristesi’nde sinema sertifika programını tamamlamıştır. İlk kısa kurmaca filmi “Just Like Today”i New York’ta çektikten sonra İstanbul üzerine belgeseller yapmış 2014 yılında “Çekmeköy Underground” adlı ilk uzun metraj kurmaca filmini çekmiştir. Yıldız Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’’nde 10 yıl şehir antropolojisi dersleri vermiştir. Açık Radyo’da Metropolitika programının sunucusu ve yapımcısıdır. Şu anda yeni uzun metraj film projesi “Peekaboo” üzerinde çalışmaktadır.