Pelin Derviş’in “KAYIT İÇİ” Başlıklı Sunumu (Mimarlar Derneği 1927)’de…

Mimarlar Derneği 1927’de 30 Nisan Salı günü saat 19.30’da Pelin Derviş’in gerçekleştireceği “Kayıt İçi” başlıklı sunum yapılacak.


Kayıt İçi
Tarih: 30 Nisan 2019, 19.30
Yer: Mimarlar Derneği 1927


Kayıt İçi Üzerine:

Pelin Derviş: “Yıl 1975 olmalı, Kıbrıs Barış Harekatı’nın hemen ertesi. Bayrak Radyosu’ndan okuduğum ilkokula gelip sınıfımıza girdiler. “Çocuk Radyosu” programında çalışacak, diksiyonu iyi çocuk arıyorlardı. Seçilen şanslı çocuklardan biriydim; hayattaki ilk işim bu olacaktı. Artık sesimin çocuk sesi olmaktan çoktan çıktığı lise yıllarına kadar devam eden uzun soluklu bir iş hem de. Belirli aralıklarla üstünde ismimin yazılı olduğu bir çek alıyordum. Radyonun üzerimdeki emeğini ve bir çocuğa gösterilen değeri büyük bir saygıyla anımsayacağım her zaman; edindiğim tecrübe de cabası. Aldığım son çeklerden birini paraya çevirmeyip saklamak istedim. Radyo kayıtları, o çeki saklama anı ve bugüne taşıma ihtiyacı, şimdi yaptıklarımın temelini atmış olabilir. Şimdi, mimarlık ve tasarımla ilgili üretimleri, yaşamları kayıt altına almak, belgelemek için çalışıyorum; hayatım bu oldu. Sunumda, bu çabadan kesitler paylaşmaya çalışacağım.”


Pelin Derviş:
Bağımsız araştırmacı, mimar. İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu, yüksek lisansını yine aynı okulda mimarlık tarihinde tamamladı. Son on yıldır yoğun olarak, özellikle yirminci yüzyıldan günümüze Türkiye’deki tasarım ve mimarlık üretiminin dokümantasyonu için çalışmakta; araştırmalarını yayın, sergi, panel ve benzeri etkinliklerle kamuyla paylaşmaktadır. SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nin kurucuları arasında yer alan Derviş, bu arşive katkı vermeyi sürdürmektedir. Araştırma, kayıt altına alma ve paylaşmaya yönelik çalışmalarını SALT ve Studio-X Istanbul gibi kurumlar ve bağımsız mimar ve tasarımcılarla işbirliği içinde yürüttüğü projelerle hayata geçirmektedir.