[Proje]: General Electric Türkiye, Ankara Ofisi

Proje Adı:

GENERAL ELECTRIC TÜRKİYE, ANKARA OFİSİ,

2018, ÇANKAYA, ANKARA

İç Mimari: BATU DERER

İşveren: GENERAL ELECTRIC TÜRKİYE

General Electric firmasının Ankara, Kentpark’ta yer alan ofisi 3,200 m²’lik alana ve 250 kişilik personel kapasitesine sahip bir ofis olarak tasarlanmış ve uygulanmıştır. Açık ofisler, paylaşımlı çalışma alanları, konteynerlerden oluşan toplantı odaları, sosyal toplanma alanları, mola alanları, projenin temel mekanları olarak firmanın kurumsal yapısını yansıtacak şekilde sınıflandırılmıştır. Proje başlangıcındaki mevcut kapalı mekanlar General Electric firmasının uluslararası standartlarına uyum sağlayarak, açık ofis yapısına dönüştürülmüştür. Diğer bir değişle, mevcut mekanın öncülüğünde açık ofis kültürüne geçiş sağlanmıştır. Güçlü tasarım vurgularının, hızlı ve ekonomik alternatiflerle birleşiminden doğacak en iyi ve en doğru sonucu elde etmek hedefi ile hareket edilmiştir. 

Tasarım kararlarındaki belirleyici unsurlar ihtiyaç analizleri üzerine, güncel akımları özgün şekilde barındıran, modern bir çizgi ve açık alanda çoğulcu çalışmayı destekleyen bir yaklaşım olarak ele alınmıştır. Brüt beton ve ahşabın tezatlığındaki uyumu çevreci bir yaklaşımla vurgulayan, aynı zamanda genel tasarımı sembolize eden, paylaşımlı çalışma masaları projeye özel olarak tasarlanmış ve üretilmiştir.

Uluslararası alanda en önemli mühendislik firmaları arasında yer alan General Electric’in çalışma sahalarında kullanmakta olduğu malzemeler yeni bir yorumla, mekan içerisinde mekan kurgusuna entegre edilmiştir. Bu yeni yorum firmanın kurumsal rengi turkuvazın, endüstriyel tasarımın vazgeçilmezi antrasit rengin, motivasyon ve mutluluğun temsilcisi turuncunun kombinasyonu ile vurgulanmıştır. Aydınlatma tasarımında ise endüstriyel çizgiye atıf yapan sarkıt aydınlatmalar,  lineer LED ve spot aydınlatmalarla bir arada kullanılmıştır.

İç Mimari Proje: Batu Derer
Yardımcı Mimar: Candan Ardor
Proje Tarihi: 2018
Yapım Tarihi: 2018
Toplam İnşaat Alanı: 3,200 m²

 


Bitirme İşleri

  • Desso Halı [Genel Ofisler Zemin Kaplaması]
  • Jotun Boya
  • Mobsis [Cam Bölme Sistemleri]
  • [Özel Üretim Akustik Paneller]
  • [Özel Üretim Kapılar]

Aydınlatma

  • Arlight

Mobilya Aksesuar

  • Ersa [Hareketli Mobilyalar]
  • FCL Ahşap [Sabit Mobilyalar]