Murat Soygeniş’e “FAIA” Ünvanı Verildi!

1989 yılından bu yana ABD’de yetkin mimar olarak imza yetkisine sahip, S+ ARCHITECTURE kurucu ortağı ve Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Murat Soygeniş, Amerikan Mimarlar Enstitüsü tarafından “College of Fellows FAIA” üyeliğine yükseltildi.

Amerikan Mimarlar Enstitüsü, üyelerinin yaklaşık %3’ünün sahip olduğu FAIA ünvanını “mimarlık mesleğinin ilerlemesine yaptığı önemli ve kalıcı katkılar” gerekçesiyle Prof. Murat Soygeniş’e sundu. Soygeniş, Türkiye’de Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA) üyesi olarak faaliyet gösterirken “FAIA” ünvanı verilen ilk kişi oldu.


Murat Soygeniş
Murat Soygeniş, FAIA, Bahçeşehir Üniversitesi’nde profesör, S+ ARCHITECTURE’da kurucu ortak olarak İstanbul’da mimarlık çalışmalarını sürdürmektedir. İstanbul (B. Arch., İTÜ) ve ardından ABD’nin Buffalo kentinde mimarlık eğitimini tamamladı (M. Arch., University at Buffalo). Mimarlık Fakültesi Dekanlığı yaptı (YTÜ), mesleğe katkıları ile çeşitli ödüller aldı. Soygeniş çeşitli ülkelerde çok sayıda konferanslar verdi, mimarlık ödülleri aldı, proje sergilerine katıldı ve çeşitli mimarlık ödülleri ve yarışmalarında jüri üyesi olarak görev yaptı. Amerikan Mimarlar Enstitüsü’nün “Fellow” üyesi (FAIA), TMMOB Mimarlar Odası (UIA) ve Britanya Kraliyet Mimarlar Enstitüsü (RIBA) üyesidir.